BenQ ZOWIE XL2546 24.5 inch FHD 240Hz DyAc Technology 1ms Gaming Monitor
Out Of Stock
BenQ ZOWIE XL2546 24.5 inch FHD 240Hz DyAc Technology 1ms Gaming Monitor
- Stock: Out Of Stock
- Model: BenQ ZOWIE XL2546
- Product id: 18811
- Lightning-fast 240 Hz refresh rate
- 1ms Response Time (GTG)
- Dynamic Accuracy technology
- Exclusive Color Vibrance
| Display Features | |
| Resolution | FHD (1920 x 1080) |
| Refresh Rate | 240 Hz |
| Response Time | 1 ms |
| General Information | |
| Features | Gaming |
| Input Type | HDMI, Display Port, Audio Jack, USB |
| Screen Size | 24.5 inch |
Specifications:
| Display Features | |
| Panel Type | TN |
| Screen Size | 24.5 |
| Display Type | LCD |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Brightness | 320 |
| Response Time | 1ms (GtG) |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 |
| Aspect Ratio | 16 : 9 |
| Refresh Rate | 240 Hz |
| Connectivity | |
| HDMI | Yes |
| Display Port | Yes |
| USB Port(s) | Yes (3x USB Downstream, 1x USB Upstream) |
| Audio Jack | Yes |
| DVI | Yes |
| Audio/Video Features | |
| Low Blue Light | Yes |
| Flicker Free | Yes |
| G-Sync Support | No |
| Free Sync Support | No |
| Power | |
| Type | Power supply (90~264 AC) : Built-in |
| Power Consumption | Power consumption (On mode) : 55W |
| Physical Specification | |
| Dimension | 515.43 (Highest) / 445.75 (Lowest) x 569.94 x 226.04 |
| Weight | Net weight (kg) : 7.5 Gross weight (kg) : 11.3 |
| Tilt | -5 ~ 20 |
| Warranty Information | |
| Manufacturing Warranty | 03 Year Warranty |
BenQ ZOWIE XL2546 24.5 inch FHD 240Hz DyAc Technology 1ms Gaming Monitor
The BenQ ZOWIE XL2546 features the premiere monitors for PC s-Sports, fine-tuned to guarantee the smoothest and responsive experience, and the clearest images to arm you for competition. For additional clarity, this display has a 1920 x 1080 FHD screen that offers four times the resolution of a standard 1080p screen so you'll be able to work on the finer details. Connect this display to your system via HDMI & DVI- DL port and then adjust it to your viewing preference. The XL2546 doesn’t have FreeSync or G-Sync like some of its brethren, but it does have Zowie’s proprietary DyAc technology, which is meant to remove performance limiting blur from your game even more.Quick Compare
| Product Details | ||||
| Product | BenQ ZOWIE XL2546 24.5 inch FHD 240Hz DyAc Technology 1ms Gaming Monitor | ESONIC ES1701 17" Square LED Monitor | Starex NB 19 inch Wide Led Monitor | Enter E-MO-A01 19-inch HD LED Backlit Gaming Monitor |
| Image | |
|
|
|
| Price | |
|
|
|
| Model | BenQ ZOWIE XL2546 | ESONIC ES1701 | Starex NB 19 inch | E-MO-A01 |
| Brand | BENQ | ENTER | ||
| Availability | Out Of Stock | In Stock | In Stock | In Stock |
| Rating | Based on 0 reviews. |
Based on 0 reviews. |
Based on 0 reviews. |
Based on 0 reviews. |
| Summary | Specifications: Display Features Panel Type TN Screen Size 24.5 Display Type LCD Resolution 1920 x 1080 Brightness 320 Response Time 1ms (GtG) Contrast Ratio 1000 : 1 Aspect Ratio 16 : 9 Refresh Rate 240 Hz Connectivity HDMI Yes Display Port Yes USB Port(s) Yes (3x USB Downstream, 1x USB Upstream) Audio Jack Yes DVI Yes Audio/Video Features Low Blue Light Yes Flicker Free Yes G-Sync Support No Free Sync Support No Power Type Power supply (90~264 AC) : Built-in Power Consumption Power consumption (On mode) : 55W Physical Specification Dimension 515.43 (Highest) / 445.75 (Lowest) x 569.94 x 226.04 Weight Net weight (kg) : 7.5 Gross weight (kg) : 11.3 Tilt -5 ~ 20 Warranty Information Manufacturing Warranty 03 Year Warranty BenQ ZOWIE XL2546 24.5 inch FHD 240Hz DyAc Technology 1ms Gaming Monitor The BenQ ZOWIE XL2546 features the premiere monitors for PC s-Sports, fine-tuned to guarantee the smoothest and responsive experience, and the clearest images to arm you for competition. For additional clarity, this display has a 1920 x 1080 FHD screen that offers four times the resolution of a standard 1080p screen so you'll be able to work on the finer details. Connect this display to your system via HDMI & DVI- DL port and then adjust it to your viewing preference. The XL2546 doesn’t have FreeSync or G-Sync like some of its brethren, but it does have Zowie’s proprietary DyAc technology, which is meant to remove performance limiting blur from your game even more... | Specification: Display Shape Square Display Size 17 Inch Display Type LED Panel Type Active Matrix TFT Display Resolution 1280×1024 (WxH) SXGA Brightness (Cd/M2) 400cd/M2 Contrast Ratio 5000:1 Refresh Rate (Hz) 60Hz Response Time (Ms) 5ms Horizontal Viewing Angle 160 Degree Vertical Viewing Angle 150 Degree Ports & Slots VGA Port: 1 Tilt Adjustment Yes Power Consumption 28.5W (Max.), 0.63W (Standby) Operating Temperature 5 Degree C – 40 Degree C Color Black Weight (Kg) 3kg Warranty 1 Year ESONIC ES1701 LED Monitor ESONIC ES1701 Comes With High Performance Intelligent Multi-Frequency Scaning, Use Active Matrix Thin Flim Transistor Liquid Crystal Display, LED Backlight. Comply With VESA DPMS International Power Saving Regulation. Support DDC 1/2B And Windows PNP Plug & Play. Microprocessor Based With OSD Control, Be Able To Adjust The Image To Optimum. Built-In Hoisting Hole Comlying With International Standard, Which Is Able To Hang The Display On The Wall. ESONIC LED Monitor Short for light-emitting diode monitor, an LED monitor or LED display is a flat screen, flat-panel computer monitor or television. It has a very short depth and is light in terms of weight. The actual difference between this and a typical LCD monitor is the backlighting. The first LCD monitors used CCFL instead of LEDs to illuminate the screen. ESONIC LED Monitor Advantages LED monitors offer many benefits compared to those that are CCFL backlit including: Often less expensive. Broader dimming range. Overall more reliable. They run at a lower temperature, and consume much less power, as few as 20 watts. Higher dynamic contrast ratio. Longer lifespan and less environmental impact. .. | Specifications Main Features Display Type LED Screen Size 19 inch (Wide) Resolution 1920 x 1080 Audio Speaker System Built in Speaker Connectivity USB Yes HDMI Yes Starex NB 19 inch Wide Led Monitor Starex NB 19 inch Wide Led Monitor featured with 19 inch (Wide) Display Resulation: 1920 x 1080 LED contrast Ratio: 100000:1 Cristal Clear Display Slim Design. This television has built in Speaker Interface: USB, VGA and HDMI Smart Enargy Saving. The Starex NB 19" Wide Led TV Monitor comes with 01 year warranty.. | Specification Display Features Screen Size 19" / 48.26CM Display Type LED Resolution Max. Resolution : 1440 x 900 Brightness 250ccl/m2 Response Time 5ms Viewing Angle 90/65 (CR≥10) Aspect Ratio 16:9 Color Support Multi (Color Depth(Number of Colors)): 16.7M colors Refresh Rate 60Hz Connectivity HDMI Yes VGA Yes Audio/Video Features Flicker Free Yes Power Type AC 180-255V 1.0A, 50/60Hz Power Consumption Power Consumption: 21W (Max.) Physical Specification Curvature Flat Warranty Information Manufacturing Warranty 02-Year Warranty Enter E-MO-A01 19-inch HD LED Backlit Gaming Monitor The E-MO-A01, a 19.1-inch VGA, and HDMI LED monitor, is a high-end offering from Enter. All Enter E-MO-A01 19.1 inch VGA & HDMI LED Monitors are built with premium materials and state-of-the-art production techniques, which allows them to meet the requirements in this increasingly competitive business. VGA and HDMI are accepted as input signals, and the display modes include VGA, SVGA, SXGA, and WXGA. The Enter E-MO-A01 features a 250ccl/m2 brightness rating and a 1440 x 900 resolution. It has a 60Hz refresh rate and a 5ms (TD) response time. The Enter E-MO-A01 19-inch HD LED Monitor has a 02-year warranty. .. |
|
|
|
|
|
|
Related Product
Recently Viewed
81,000৳ 85,000৳
Ex Tax:81,000৳
198,000৳ 210,000৳
Ex Tax:198,000৳
Tags:
BenQ ZOWIE XL2546 24.5 inch available in bd
, BenQ ZOWIE XL2546 24.5 inch Bangladesh
, BenQ ZOWIE XL2546 24.5 inch bd
, BenQ ZOWIE XL2546 24.5 inch bd price
, BenQ ZOWIE XL2546 24.5 inch description
, BenQ ZOWIE XL2546 24.5 inch details
, BenQ ZOWIE XL2546 24.5 inch features
, BenQ ZOWIE XL2546 24.5 inch FHD 240Hz DyAc Technology 1ms Gaming Monitor
, BenQ ZOWIE XL2546 24.5 inch FHD 240Hz DyAc Technology 1ms Gaming Monitor Price in Bangladesh
, BenQ ZOWIE XL2546 24.5 inch in Bangladesh
, BenQ ZOWIE XL2546 24.5 inch in bd
, BenQ ZOWIE XL2546 24.5 inch latest price 2022
, BenQ ZOWIE XL2546 24.5 inch latest price in 2022
, BenQ ZOWIE XL2546 24.5 inch overview
, BenQ ZOWIE XL2546 24.5 inch price
, BenQ ZOWIE XL2546 24.5 inch price bd
, BenQ ZOWIE XL2546 24.5 inch price in 2022
, BenQ ZOWIE XL2546 24.5 inch price in Bangladesh
, BenQ ZOWIE XL2546 24.5 inch price in bd
, BenQ ZOWIE XL2546 24.5 inch price in bd 2022
, BenQ ZOWIE XL2546 24.5 inch review
, BenQ ZOWIE XL2546 24.5 inch Specifications
, BenQ ZOWIE XL2546 24.5 inch specs