Asus ROG Strix XG248Q 24 Inch FHD Gaming Monitor
Discontinued
Asus ROG Strix XG248Q 24 Inch FHD Gaming Monitor
- Stock: Discontinued
- Model: Asus ROG Strix XG248Q
- Product id: 18672
- Resolution: 1920x1080p
- Response Time: 1ms (Gray to Gray)
- Viewing Angle:170°(H)/160°(V)
- Brightness: 400 cd/㎡
| Display Features | |
| Resolution | FHD (1920 x 1080) |
| Refresh Rate | 240 Hz |
| Response Time | 1 ms |
| General Information | |
| Features | Free Sync, G-Sync |
| Input Type | HDMI, Display Port, Audio Jack |
| Screen Size | 24 inch |
Specifications:
| Display Features | |
| Panel Type | TN |
| Screen Size | 24” Full HD (1920x1080p) 1ms panel with a native 240Hz refresh rate. |
| Resolution | 1920x1080 |
| Brightness | 400 cd/㎡ |
| Response Time | 1ms (Gray to Gray) |
| Viewing Angle | 170°(H)/160°(V) |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Color Support | Display Colors : 16.7M Color Temperature Selection : 4 Modes Chassis Colors : Dark gray, Red |
| Refresh Rate | maximum 240Hz |
| Others Features | Trace Free Technology : Yes Color Temperature Selection : 4 Modes GamePlus(modes) : Yes (Crosshair/Timer/FPS Counter/Display Alignment) Low Blue Light : Yes HDCP support : Yes GameVisual :8 Modes(Scenery/Racing/Cinema/RTS/RPG/FPS/sRGB Modes/MOBA Mode/User Mode) G-Sync compatible Display Widget Extreme Low Motion Blur GameFast Input technology |
| Connectivity | |
| HDMI | HDMI(v2.0) x2 |
| Display Port | Yes |
| USB Port(s) | USB 3.0 x 2 |
| Audio Jack | 3.5mm Mini-Jack |
| Audio/Video Features | |
| Color Temperature Selection | 4 Modes |
| Low Blue Light | TUV Low Blue Light |
| Flicker Free | Yes |
| G-Sync Support | Yes |
| Free Sync Support | Yes |
| Power | |
| Power Consumption | Power ON mode: <32W Power Saving/Off mode: <0.5W Voltage: 100-240V, 50/60Hz |
| Physical Specification | |
| Dimension | Phys. Dimension with Stand(WxHxD):557.6x(385.6 ~ 505.6)x 253.6 mm Phys. Dimension without Stand(WxHxD):557.6x334.6x76.17 mm Box Dimension(WxHxD):650x440x240 mm |
| Weight | Net Weight (Esti.) : 9. 6 kg Net Weight without Stand : 5.9 kg Gross Weight (Esti.) :13.9 kg |
| Tilt | Net Weight(Esti.):6.0kg Net Weight without Stand :3.5kg Gross Weight(Esti.):8.5kg |
| Warranty Information | |
| Manufacturing Warranty | 03 years Replacement Warranty |
Asus ROG Strix XG248Q 24 Inch FHD Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG248Q 24 Inch FHD Gaming Monitor is built in 24-inch Full HD gaming monitor with a 240Hz native refresh rate for fluid gameplays which is Certified as G-SYNC Compatible, delivering a seamless, tear-free gaming experience by enabling VRR (variable refresh rate) by default. This gaming monitor has Ultra-fast 1ms response time and Adaptive-Sync to eliminate motion blur and tearing for super-smooth gameplay. the exclusive ROG Strix XG Series gaming monitors feature ASUS Aura Sync lighting on the back and a customizable light signature projection for gaming-inspired aesthetics.Quick Compare
| Product Details | ||||
| Product | Asus ROG Strix XG248Q 24 Inch FHD Gaming Monitor | ESONIC ES1701 17" Square LED Monitor | Starex NB 19 inch Wide Led Monitor | Esonic 22 Inch Wide Screen FHD LED Monitor |
| Image | |
|
|
|
| Price | 0৳ | |
|
|
| Model | Asus ROG Strix XG248Q | ESONIC ES1701 | Starex NB 19 inch | Esonic 22 Inch |
| Brand | ASUS | |||
| Availability | Discontinued | In Stock | In Stock | In Stock |
| Rating | Based on 0 reviews. |
Based on 0 reviews. |
Based on 0 reviews. |
Based on 0 reviews. |
| Summary | Specifications: Display Features Panel Type TN Screen Size 24” Full HD (1920x1080p) 1ms panel with a native 240Hz refresh rate. Resolution 1920x1080 Brightness 400 cd/㎡ Response Time 1ms (Gray to Gray) Viewing Angle 170°(H)/160°(V) Contrast Ratio 1000:1 Color Support Display Colors : 16.7M Color Temperature Selection : 4 Modes Chassis Colors : Dark gray, Red Refresh Rate maximum 240Hz Others Features Trace Free Technology : Yes Color Temperature Selection : 4 Modes GamePlus(modes) : Yes (Crosshair/Timer/FPS Counter/Display Alignment) Low Blue Light : Yes HDCP support : Yes GameVisual :8 Modes(Scenery/Racing/Cinema/RTS/RPG/FPS/sRGB Modes/MOBA Mode/User Mode) G-Sync compatible Display Widget Extreme Low Motion Blur GameFast Input technology Connectivity HDMI HDMI(v2.0) x2 Display Port Yes USB Port(s) USB 3.0 x 2 Audio Jack 3.5mm Mini-Jack Audio/Video Features Color Temperature Selection 4 Modes Low Blue Light TUV Low Blue Light Flicker Free Yes G-Sync Support Yes Free Sync Support Yes Power Power Consumption Power ON mode: .. | Specification: Display Shape Square Display Size 17 Inch Display Type LED Panel Type Active Matrix TFT Display Resolution 1280×1024 (WxH) SXGA Brightness (Cd/M2) 400cd/M2 Contrast Ratio 5000:1 Refresh Rate (Hz) 60Hz Response Time (Ms) 5ms Horizontal Viewing Angle 160 Degree Vertical Viewing Angle 150 Degree Ports & Slots VGA Port: 1 Tilt Adjustment Yes Power Consumption 28.5W (Max.), 0.63W (Standby) Operating Temperature 5 Degree C – 40 Degree C Color Black Weight (Kg) 3kg Warranty 1 Year ESONIC ES1701 LED Monitor ESONIC ES1701 Comes With High Performance Intelligent Multi-Frequency Scaning, Use Active Matrix Thin Flim Transistor Liquid Crystal Display, LED Backlight. Comply With VESA DPMS International Power Saving Regulation. Support DDC 1/2B And Windows PNP Plug & Play. Microprocessor Based With OSD Control, Be Able To Adjust The Image To Optimum. Built-In Hoisting Hole Comlying With International Standard, Which Is Able To Hang The Display On The Wall. ESONIC LED Monitor Short for light-emitting diode monitor, an LED monitor or LED display is a flat screen, flat-panel computer monitor or television. It has a very short depth and is light in terms of weight. The actual difference between this and a typical LCD monitor is the backlighting. The first LCD monitors used CCFL instead of LEDs to illuminate the screen. ESONIC LED Monitor Advantages LED monitors offer many benefits compared to those that are CCFL backlit including: Often less expensive. Broader dimming range. Overall more reliable. They run at a lower temperature, and consume much less power, as few as 20 watts. Higher dynamic contrast ratio. Longer lifespan and less environmental impact. .. | Specifications Main Features Display Type LED Screen Size 19 inch (Wide) Resolution 1920 x 1080 Audio Speaker System Built in Speaker Connectivity USB Yes HDMI Yes Starex NB 19 inch Wide Led Monitor Starex NB 19 inch Wide Led Monitor featured with 19 inch (Wide) Display Resulation: 1920 x 1080 LED contrast Ratio: 100000:1 Cristal Clear Display Slim Design. This television has built in Speaker Interface: USB, VGA and HDMI Smart Enargy Saving. The Starex NB 19" Wide Led TV Monitor comes with 01 year warranty.. | Specifications Basic Information Brand Esonic Display Features Display Type TFT LED Panel Type Anti-Glare type, Hard-coating (3H) Screen Size 22 inch Wide Resolution 1920×1080 FHD LED Display Response Time 2ms Contrast Ratio 10000/1 (Dynamic) Color Support 16.7M Colours Refresh Rate 50 – 75Hz Viewing Angle H160/V150 (CR>10) External Features Color(s) Black Technical Specification Connectivity VGA :1 Warranty Information Manufacturing Warranty 1year Esonic 22 Inch Wide Screen HD LED Monitor in Bangladesh Esonic 22 Inch Wide Screen FHD LED Monitor is one of the best budget Monitors in Bangladesh. Excellent screen clarity for constructive offices. Crystal Clear with the viewing features and better connectivity options that help boost productivity in business and at home. Adaptable viewing and connectivity options: Fully flexible stand and a comprehensive set of analog and digital connectivity ports and cables. Cracking screen intelligibility: 1920×1080 FHD resolution with an ultra-wide-angle. This LED Monitor 22” with VGA output. Products Status Stock. Response Time 5ms. Color Support 16.7M Colours and Contrast Ratio: 800:1.1920×1080 FHD Display and Widescreen. Panel Type TFT. Esonic LED Monitor Short for light-emitting diode monitor, an LED monitor or LED display is a flat screen, flat-panel computer monitor or television. It has a very short depth and is light in terms of weight. The actual difference between this and a typical LCD monitor is the backlighting. The first LCD monitors used CCFL instead of LEDs to illuminate the screen. Esonic LED Monitor Advantages LED monitors offer many benefits compared to those that are CCFL backlit including: Often less expensive. Broader dimming range. Overall more reliable. They run at a lower temperature, and consume much less power, as few as 20 watts. Higher dynamic contrast ratio. Longer lifespan and less environmental impact. .. |
|
|
|
|
|
|
Related Product
15,799৳ 17,500৳
Ex Tax:15,799৳
Recently Viewed
26,499৳ 28,499৳
Ex Tax:26,499৳
6,000৳ 6,200৳
Ex Tax:6,000৳
11,400৳ 12,040৳
Ex Tax:11,400৳
5,900৳ 6,400৳
Ex Tax:5,900৳
Tags:
Asus ROG Strix XG248Q 24 Inch available in bd
, Asus ROG Strix XG248Q 24 Inch Bangladesh
, Asus ROG Strix XG248Q 24 Inch bd
, Asus ROG Strix XG248Q 24 Inch bd price
, Asus ROG Strix XG248Q 24 Inch description
, Asus ROG Strix XG248Q 24 Inch details
, Asus ROG Strix XG248Q 24 Inch features
, Asus ROG Strix XG248Q 24 Inch in Bangladesh
, Asus ROG Strix XG248Q 24 Inch in bd
, Asus ROG Strix XG248Q 24 Inch latest price 2022
, Asus ROG Strix XG248Q 24 Inch latest price in 2022
, Asus ROG Strix XG248Q 24 Inch overview
, Asus ROG Strix XG248Q 24 Inch price
, Asus ROG Strix XG248Q 24 Inch price bd
, Asus ROG Strix XG248Q 24 Inch price in 2022
, Asus ROG Strix XG248Q 24 Inch price in Bangladesh
, Asus ROG Strix XG248Q 24 Inch price in bd
, Asus ROG Strix XG248Q 24 Inch price in bd 2022
, Asus ROG Strix XG248Q 24 Inch review
, Asus ROG Strix XG248Q 24 Inch Specifications
, Asus ROG Strix XG248Q 24 Inch specs
, Asus ROG Strix XG248Q bd price
, Asus ROG Strix XG248Q details
, Asus ROG Strix XG248Q latest price in 2021
, Asus ROG Strix XG248Q overview
, Asus ROG Strix XG248Q price in bangladesh
, Asus ROG Strix XG248Q price in bd
, Asus ROG Strix XG248Q price in bd 2021
, Asus ROG Strix XG248Q review
, Asus ROG Strix XG248Q Specifications
, Asus ROG Strix XG248Q specs