ASUS TUF Gaming VG279Q1R 27 Inch 144Hz Full HD IPS Gaming Monitor
Discontinued
ASUS TUF Gaming VG279Q1R 27 Inch 144Hz Full HD IPS Gaming Monitor
- Stock: Discontinued
- Model: VG279Q1R
- Product id: 24421
* অনলাইনে প্রোডাক্ট অর্ডারের পূর্বে আমাদের হেল্পলাইন +8801612-266507 নম্বরে কল দিয়ে স্টক এবং ডেলিভারী সর্ম্পকে সঠিকভাবে জেনে অর্ডার করার জন্য বিশেষভাবে অনুরোধ করা যাচ্ছে *
- Resolution: FHD (1920 x 1080)
- Display: IPS, 144Hz, 1ms MPRT
- Ports: HDMI, DP, 3.5mm Audio Out,
- : Free Sync, Flicker Free, Low Blue Light
Specification
| Display Size | 27 Inch |
| Display Type | LED |
| Panel Type | IPS |
| Resolution | Full HD (1920x1080) |
| Pixel pitch(MM) | 0.311mm |
| Display Surface | Non-Glare |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 178°(H)/178°(V) |
| Brightness | 250cd/㎡ |
| Contrast Ratio | Contrast Ratio (Typ.) : 1000:1 ASUS Smart Contrast Ratio (ASCR) : 100,000,000:1 |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Color Support | 16.7M |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Response Time | 1ms MPRT |
| Others Features | Display Viewing Area (H x V) : 597.888 x 336.312 mm |
| Color Temperature Selection | Yes(4 modes) |
| Flicker Free | Yes |
| Low Blue Light | Yes |
| Free Sync Support | Yes |
| HDCP | Yes |
| Others | Trace Free Technology: Yes GameVisual: Yes GamePlus: Yes Extreme Low Motion Blur: Yes GameFast Input technology: Yes Shadow Boost: Yes |
| Speaker (Built In) | Yes |
| Speaker Details | 2Wx2 |
| Display Port | DisplayPort 1.2 x 1 |
| HDMI | HDMI(v1.4) x 2 |
| Audio Jack | Yes |
| Tilt | Yes (+22° ~ -5°) |
| Height Adjustment | No |
| Vesa Wall Mount | 75x75mm |
| Security Locker | Kensington Lock |
| Color | Black |
| Dimension | Phys. Dimension with Stand (W x H x D) : 612.6x431x213 mm Phys. Dimension without Stand (W x H x D) : 612.6 x 362.5 x 37.7 mm Box Dimension (W x H x D) : 692 x 499 x 183 mm |
| Weight | Net Weight with Stand: 3.9 Kg Net Weight without Stand: 3.5 Kg Gross Weight: 6.1 Kg |
| Power Consumption | Power Consumption : <18W* Power Saving Mode: <0.5W Power Off Mode : <0.3W |
| Voltage | 100-240V, 50/60Hz |
| Others | Voltage: 100-240V, 50/60Hz |
| Warranty | 03 years Replacement Warranty |
ASUS TUF Gaming VG279Q1R 27 Inch 144Hz Full HD IPS Gaming Monitor
ASUS TUF Gaming VG279Q1R is a Full HD Gaming Monitor from Asus. It has a unique design with a wide variety of features. It is a Full HD monitor so the resolution support of this device is a Full HD or 1920x1080 pixels. The display has an ultrafast 144Hz refresh rate designed for professional gamers and those seeking immersive gameplay. It also features Adaptive-Sync or AMD FreeSync technology, for extremely fluid gameplay without tearing and stuttering. The 27-inch IPS display panel of TUF Gaming VG279Q1R delivers stunning visuals from wide 178°viewing angles, It also takes up very little desktop space and fits well in any setting.FHD Monitor with Gaming features
Its ultra-slim profile measures just 7.5mm at its thinnest point, also feature a brand new Turbo Rim based that matches the perfect gaming setup. It's a super-fast 144Hz refresh rate, ensuring that even fast-paced games played at the highest visual settings look buttery-smooth and completely lag-free. Get the upper hand in first-person shooters, racing, real-time strategy, and sports titles. It has ASUS exclusive Extreme Low Motion Blur technology with a 1ms MPRT to eliminate smearing and motion blur. This monitor has been equipped with an ASUS Ultra-Low Blue Light technology that reduces the amount of potentially harmful blue light emitted by the display. Four different filter settings are available to control the amount of blue light reduction. The integrated ASUS GameVisual Technology has seven pre-set display modes to optimize visuals for different types of content. It also makes moving objects appear even sharper, so gameplay is more fluid and responsive.
Asus-Exclusive Display technology
The monitor has ASUS Shadow Boost technology that clarifies dark areas of the game without overexposing brighter areas, improving overall viewing while also making it easier to spot enemies hidden in dark areas of the map. The integrated GamePlus hotkey offers in-game enhancements that help in games. The monitor has a set of extensive connectivity options, including, DisplayPort1.2, HDMI (v1.4)x2, Earphone Jack supports a wide array of multimedia devices. This monitor has Flicker-Free technology. ASUS TUF Gaming VG279Q1R FullHD Gaming Monitor offers 03 years of Warranty.
Quick Compare
| Product Details | ||||
| Product | ASUS TUF Gaming VG279Q1R 27 Inch 144Hz Full HD IPS Gaming Monitor | ESONIC ES1701 17" Square LED Monitor | Starex NB 19 inch Wide Led Monitor | Esonic 22 Inch Wide Screen FHD LED Monitor |
| Image | |
|
|
|
| Price | 0৳ | |
|
|
| Model | VG279Q1R | ESONIC ES1701 | Starex NB 19 inch | Esonic 22 Inch |
| Brand | ASUS | |||
| Availability | Discontinued | In Stock | In Stock | In Stock |
| Rating | Based on 0 reviews. |
Based on 0 reviews. |
Based on 0 reviews. |
Based on 0 reviews. |
| Summary | Specification Display Size 27 Inch Display Type LED Panel Type IPS Resolution Full HD (1920x1080) Pixel pitch(MM) 0.311mm Display Surface Non-Glare Aspect Ratio 16:9 Viewing Angle 178°(H)/178°(V) Brightness 250cd/㎡ Contrast Ratio Contrast Ratio (Typ.) : 1000:1 ASUS Smart Contrast Ratio (ASCR) : 100,000,000:1 Refresh Rate 144Hz Color Support 16.7M Color Gamut 99% sRGB Response Time 1ms MPRT Others Features Display Viewing Area (H x V) : 597.888 x 336.312 mm Color Temperature Selection Yes(4 modes) Flicker Free Yes Low Blue Light Yes Free Sync Support Yes HDCP Yes Others Trace Free Technology: Yes GameVisual: Yes GamePlus: Yes Extreme Low Motion Blur: Yes GameFast Input technology: Yes Shadow Boost: Yes Speaker (Built In) Yes Speaker Details 2Wx2 Display Port DisplayPort 1.2 x 1 HDMI HDMI(v1.4) x 2 Audio Jack Yes Tilt Yes (+22° ~ -5°) Height Adjustment No Vesa Wall Mount 75x75mm Security Locker Kensington Lock Color Black Dimension Phys. Dimension with Stand (W x H x D) : 612.6x431x213 mm Phys. Dimension without Stand (W x H x D) : 612.6 x 362.5 x 37.7 mm Box Dimension (W x H x D) : 692 x 499 x 183 mm Weight Net Weight with Stand: 3.9 Kg Net Weight without Stand: 3.5 Kg Gross Weight: 6.1 Kg Power Consumption Power Consumption : .. | Specification: Display Shape Square Display Size 17 Inch Display Type LED Panel Type Active Matrix TFT Display Resolution 1280×1024 (WxH) SXGA Brightness (Cd/M2) 400cd/M2 Contrast Ratio 5000:1 Refresh Rate (Hz) 60Hz Response Time (Ms) 5ms Horizontal Viewing Angle 160 Degree Vertical Viewing Angle 150 Degree Ports & Slots VGA Port: 1 Tilt Adjustment Yes Power Consumption 28.5W (Max.), 0.63W (Standby) Operating Temperature 5 Degree C – 40 Degree C Color Black Weight (Kg) 3kg Warranty 1 Year ESONIC ES1701 LED Monitor ESONIC ES1701 Comes With High Performance Intelligent Multi-Frequency Scaning, Use Active Matrix Thin Flim Transistor Liquid Crystal Display, LED Backlight. Comply With VESA DPMS International Power Saving Regulation. Support DDC 1/2B And Windows PNP Plug & Play. Microprocessor Based With OSD Control, Be Able To Adjust The Image To Optimum. Built-In Hoisting Hole Comlying With International Standard, Which Is Able To Hang The Display On The Wall. ESONIC LED Monitor Short for light-emitting diode monitor, an LED monitor or LED display is a flat screen, flat-panel computer monitor or television. It has a very short depth and is light in terms of weight. The actual difference between this and a typical LCD monitor is the backlighting. The first LCD monitors used CCFL instead of LEDs to illuminate the screen. ESONIC LED Monitor Advantages LED monitors offer many benefits compared to those that are CCFL backlit including: Often less expensive. Broader dimming range. Overall more reliable. They run at a lower temperature, and consume much less power, as few as 20 watts. Higher dynamic contrast ratio. Longer lifespan and less environmental impact. .. | Specifications Main Features Display Type LED Screen Size 19 inch (Wide) Resolution 1920 x 1080 Audio Speaker System Built in Speaker Connectivity USB Yes HDMI Yes Starex NB 19 inch Wide Led Monitor Starex NB 19 inch Wide Led Monitor featured with 19 inch (Wide) Display Resulation: 1920 x 1080 LED contrast Ratio: 100000:1 Cristal Clear Display Slim Design. This television has built in Speaker Interface: USB, VGA and HDMI Smart Enargy Saving. The Starex NB 19" Wide Led TV Monitor comes with 01 year warranty.. | Specifications Basic Information Brand Esonic Display Features Display Type TFT LED Panel Type Anti-Glare type, Hard-coating (3H) Screen Size 22 inch Wide Resolution 1920×1080 FHD LED Display Response Time 2ms Contrast Ratio 10000/1 (Dynamic) Color Support 16.7M Colours Refresh Rate 50 – 75Hz Viewing Angle H160/V150 (CR>10) External Features Color(s) Black Technical Specification Connectivity VGA :1 Warranty Information Manufacturing Warranty 1year Esonic 22 Inch Wide Screen HD LED Monitor in Bangladesh Esonic 22 Inch Wide Screen FHD LED Monitor is one of the best budget Monitors in Bangladesh. Excellent screen clarity for constructive offices. Crystal Clear with the viewing features and better connectivity options that help boost productivity in business and at home. Adaptable viewing and connectivity options: Fully flexible stand and a comprehensive set of analog and digital connectivity ports and cables. Cracking screen intelligibility: 1920×1080 FHD resolution with an ultra-wide-angle. This LED Monitor 22” with VGA output. Products Status Stock. Response Time 5ms. Color Support 16.7M Colours and Contrast Ratio: 800:1.1920×1080 FHD Display and Widescreen. Panel Type TFT. Esonic LED Monitor Short for light-emitting diode monitor, an LED monitor or LED display is a flat screen, flat-panel computer monitor or television. It has a very short depth and is light in terms of weight. The actual difference between this and a typical LCD monitor is the backlighting. The first LCD monitors used CCFL instead of LEDs to illuminate the screen. Esonic LED Monitor Advantages LED monitors offer many benefits compared to those that are CCFL backlit including: Often less expensive. Broader dimming range. Overall more reliable. They run at a lower temperature, and consume much less power, as few as 20 watts. Higher dynamic contrast ratio. Longer lifespan and less environmental impact. .. |
|
|
|
|
|
|
Related Product
7,700৳ 11,000৳
Ex Tax:7,700৳
7,900৳ 9,900৳
Ex Tax:7,900৳
13,300৳ 14,500৳
Ex Tax:13,300৳
Recently Viewed
29,200৳ 31,470৳
Ex Tax:29,200৳