AOC U4308V 43 INCH 60HZ 4K IPS MONITOR
Out Of Stock
AOC U4308V 43 INCH 60HZ 4K IPS MONITOR
- Stock: Out Of Stock
- Model: AOC U4308V
- Product id: 18632
- Screen Size: 43 inch (3840x2160 PX) 4k IPS Panel
- Brightness: 350 cd/m^2
- Response Time: 5 MS
- Contrast Ratio: 20M:1
| Display Features | |
| Resolution | 4K UHD (3840 x 2160) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Response Time | 5 ms |
| General Information | |
| Features | Speaker |
| Input Type | HDMI, Display Port, Audio Jack, DVI |
| Screen Size | 43 inch |
Specifications
| Display Features | |
| Panel Type | IPS |
| Screen Size | 43 inch |
| Display Type | curved 4K |
| Resolution | Curved 4K IPS (3840x2160 PX) resolution |
| Brightness | 350 |
| Response Time | 5 ms |
| Viewing Angle | 178/178 º |
| Contrast Ratio | 20M:1 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Color Support | 16.7 Million |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Others Features | Pixel pitch : 0.2451 Active Screen Area : 941.184 x 529.416 |
| Connectivity | |
| HDMI | HDMI 2.0 x 2 |
| Display Port | DisplayPort 1.2 x 1 |
| VGA | Yes |
| USB Port(s) | USB 3.0 x 4 |
| Audio Jack | Headphone out (3.5mm) |
| Audio/Video Features | |
| Speakers | 7 W x 2 |
| Low Blue Light | Yes |
| Flicker Free | Yes |
| Power | |
| Type | External |
| Power Consumption | Power Consumption On: 70 watt Power Consumption Off: 0.5 watt Power Consumption Standy: 0.5 watt |
| Others | Power Source: 100 - 240V 50/60Hz |
| Physical Specification | |
| Dimension | 35.7mm x 24.8mm x 9.7mm |
| Weight | Net weight excl package kg: 26.48 Kg Gross weight incl package kg: 36.36 Kg |
| Tilt | -5/15 ° |
| Curvature | Flat |
| Warranty Information | |
| Manufacturing Warranty | 3 Years warranty |
AOC U4308V 43 INCH 60HZ 4K IPS MONITOR
The AOC U4308V 43 Inch Monitor comes with In-Plane Switching (IPS) Panel, HDMI & VGA Inputs, 3840x2160 PX Resolution and 60HZ Refresh Rate. This monitor is featured with 5 ms Response Time, Brightness 350cd/m2, 1.07 Billion Colors, Viewing Angle 178/178 º and Contrast (Dynamic) 20M:1. This 4k IPS monitor designed with HDMI, DVI-D, and VGA inputs along with one 3.5mm audio input and one 3.5mm audio output. 60 Hz Refresh Rate, Once configured, you can choose from five different viewing modes to ensure the display settings meet the needs of the content being viewed. Additionally, It is also equipped with Flicker-Free technology and a Blue Light Filter, that help safe guard your eyes fatigue when viewing the screen for an extended period of time. This 4k IPS monitor has 03 years of warranty.Quick Compare
| Product Details | ||||
| Product | AOC U4308V 43 INCH 60HZ 4K IPS MONITOR | ESONIC ES1701 17" Square LED Monitor | Starex NB 19 inch Wide Led Monitor | Esonic 22 Inch Wide Screen FHD LED Monitor |
| Image | |
|
|
|
| Price | 0৳ | |
|
|
| Model | AOC U4308V | ESONIC ES1701 | Starex NB 19 inch | Esonic 22 Inch |
| Brand | AOC | |||
| Availability | Out Of Stock | In Stock | In Stock | In Stock |
| Rating | Based on 0 reviews. |
Based on 0 reviews. |
Based on 0 reviews. |
Based on 0 reviews. |
| Summary | Specifications Display Features Panel Type IPS Screen Size 43 inch Display Type curved 4K Resolution Curved 4K IPS (3840x2160 PX) resolution Brightness 350 Response Time 5 ms Viewing Angle 178/178 º Contrast Ratio 20M:1 Aspect Ratio 16:9 Color Support 16.7 Million Refresh Rate 60Hz Others Features Pixel pitch : 0.2451 Active Screen Area : 941.184 x 529.416 Connectivity HDMI HDMI 2.0 x 2 Display Port DisplayPort 1.2 x 1 VGA Yes USB Port(s) USB 3.0 x 4 Audio Jack Headphone out (3.5mm) Audio/Video Features Speakers 7 W x 2 Low Blue Light Yes Flicker Free Yes Power Type External Power Consumption Power Consumption On: 70 watt Power Consumption Off: 0.5 watt Power Consumption Standy: 0.5 watt Others Power Source: 100 - 240V 50/60Hz Physical Specification Dimension 35.7mm x 24.8mm x 9.7mm Weight Net weight excl package kg: 26.48 Kg Gross weight incl package kg: 36.36 Kg Tilt -5/15 ° Curvature Flat Warranty Information Manufacturing Warranty 3 Years warranty AOC U4308V 43 INCH 60HZ 4K IPS MONITOR The AOC U4308V 43 Inch Monitor comes with In-Plane Switching (IPS) Panel, HDMI & VGA Inputs, 3840x2160 PX Resolution and 60HZ Refresh Rate. This monitor is featured with 5 ms Response Time, Brightness 350cd/m2, 1.07 Billion Colors, Viewing Angle 178/178 º and Contrast (Dynamic) 20M:1. This 4k IPS monitor designed with HDMI, DVI-D, and VGA inputs along with one 3.5mm audio input and one 3.5mm audio output. 60 Hz Refresh Rate, Once configured, you can choose from five different viewing modes to ensure the display settings meet the needs of the content being viewed. Additionally, It is also equipped with Flicker-Free technology and a Blue Light Filter, that help safe guard your eyes fatigue when viewing the screen for an extended period of time. This 4k IPS monitor has 03 years of warranty... | Specification: Display Shape Square Display Size 17 Inch Display Type LED Panel Type Active Matrix TFT Display Resolution 1280×1024 (WxH) SXGA Brightness (Cd/M2) 400cd/M2 Contrast Ratio 5000:1 Refresh Rate (Hz) 60Hz Response Time (Ms) 5ms Horizontal Viewing Angle 160 Degree Vertical Viewing Angle 150 Degree Ports & Slots VGA Port: 1 Tilt Adjustment Yes Power Consumption 28.5W (Max.), 0.63W (Standby) Operating Temperature 5 Degree C – 40 Degree C Color Black Weight (Kg) 3kg Warranty 1 Year ESONIC ES1701 LED Monitor ESONIC ES1701 Comes With High Performance Intelligent Multi-Frequency Scaning, Use Active Matrix Thin Flim Transistor Liquid Crystal Display, LED Backlight. Comply With VESA DPMS International Power Saving Regulation. Support DDC 1/2B And Windows PNP Plug & Play. Microprocessor Based With OSD Control, Be Able To Adjust The Image To Optimum. Built-In Hoisting Hole Comlying With International Standard, Which Is Able To Hang The Display On The Wall. ESONIC LED Monitor Short for light-emitting diode monitor, an LED monitor or LED display is a flat screen, flat-panel computer monitor or television. It has a very short depth and is light in terms of weight. The actual difference between this and a typical LCD monitor is the backlighting. The first LCD monitors used CCFL instead of LEDs to illuminate the screen. ESONIC LED Monitor Advantages LED monitors offer many benefits compared to those that are CCFL backlit including: Often less expensive. Broader dimming range. Overall more reliable. They run at a lower temperature, and consume much less power, as few as 20 watts. Higher dynamic contrast ratio. Longer lifespan and less environmental impact. .. | Specifications Main Features Display Type LED Screen Size 19 inch (Wide) Resolution 1920 x 1080 Audio Speaker System Built in Speaker Connectivity USB Yes HDMI Yes Starex NB 19 inch Wide Led Monitor Starex NB 19 inch Wide Led Monitor featured with 19 inch (Wide) Display Resulation: 1920 x 1080 LED contrast Ratio: 100000:1 Cristal Clear Display Slim Design. This television has built in Speaker Interface: USB, VGA and HDMI Smart Enargy Saving. The Starex NB 19" Wide Led TV Monitor comes with 01 year warranty.. | Specifications Basic Information Brand Esonic Display Features Display Type TFT LED Panel Type Anti-Glare type, Hard-coating (3H) Screen Size 22 inch Wide Resolution 1920×1080 FHD LED Display Response Time 2ms Contrast Ratio 10000/1 (Dynamic) Color Support 16.7M Colours Refresh Rate 50 – 75Hz Viewing Angle H160/V150 (CR>10) External Features Color(s) Black Technical Specification Connectivity VGA :1 Warranty Information Manufacturing Warranty 1year Esonic 22 Inch Wide Screen HD LED Monitor in Bangladesh Esonic 22 Inch Wide Screen FHD LED Monitor is one of the best budget Monitors in Bangladesh. Excellent screen clarity for constructive offices. Crystal Clear with the viewing features and better connectivity options that help boost productivity in business and at home. Adaptable viewing and connectivity options: Fully flexible stand and a comprehensive set of analog and digital connectivity ports and cables. Cracking screen intelligibility: 1920×1080 FHD resolution with an ultra-wide-angle. This LED Monitor 22” with VGA output. Products Status Stock. Response Time 5ms. Color Support 16.7M Colours and Contrast Ratio: 800:1.1920×1080 FHD Display and Widescreen. Panel Type TFT. Esonic LED Monitor Short for light-emitting diode monitor, an LED monitor or LED display is a flat screen, flat-panel computer monitor or television. It has a very short depth and is light in terms of weight. The actual difference between this and a typical LCD monitor is the backlighting. The first LCD monitors used CCFL instead of LEDs to illuminate the screen. Esonic LED Monitor Advantages LED monitors offer many benefits compared to those that are CCFL backlit including: Often less expensive. Broader dimming range. Overall more reliable. They run at a lower temperature, and consume much less power, as few as 20 watts. Higher dynamic contrast ratio. Longer lifespan and less environmental impact. .. |
|
|
|
|
|
|
Related Product
13,300৳ 14,500৳
Ex Tax:13,300৳
11,000৳ 11,900৳
Ex Tax:11,000৳
Recently Viewed
39,500৳ 40,500৳
Ex Tax:39,500৳
Tags:
AOC U4308V 43 INCH 60HZ 4K IPS MONITOR bd price 2021
, AOC U4308V 43 INCH 60HZ 4K IPS MONITOR Best Price in Bangladesh
, AOC U4308V 43 INCH 60HZ 4K IPS MONITOR overview
, AOC U4308V 43 INCH 60HZ 4K IPS MONITOR price in 2021
, AOC U4308V 43 INCH 60HZ 4K IPS MONITOR price in bd 2021
, AOC U4308V 43 INCH 60HZ 4K IPS MONITOR review
, AOC U4308V 43 INCH 60HZ 4K IPS MONITOR specification
, AOC U4308V 43 INCH 60HZ 4K IPS MONITOR view