BenQ EX2780Q 144Hz 27 Inch QHD 2K Gaming Monitor
Out Of Stock
BenQ EX2780Q 144Hz 27 Inch QHD 2K Gaming Monitor
- Stock: Out Of Stock
- Model: BenQ EX2780Q
- Product id: 18712
- 27 Inch (2560x1440) QHD Display
- 178° Wide Viewing Angle
- Edge to Edge Slim Bezel Design
- Built-in treVolo 2.1 channel speaker
| Display Features | |
| Resolution | WQHD (2560 x 1440) |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Response Time | 5 ms |
| General Information | |
| Features | Gaming, Speaker |
| Input Type | HDMI, Display Port, Audio Jack, USB |
| Screen Size | 27 inch |
Specifications:
| Display Features | |
| Panel Type | IPS |
| Screen Size | 27 Inch |
| Display Type | LED backlight |
| Resolution | (2560x1440) QHD |
| Brightness | 350 |
| Response Time | 5ms (GtG) |
| Viewing Angle | 178/178 |
| Contrast Ratio | Native Contrast(typ.): 1000:1 DCR (Dynamic Contrast Ratio) (typ.): 20,000,000 : 1 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Color Support | 1.07 billion colors |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Connectivity | |
| HDMI | HDMI (v2.0)x2 |
| Display Port | DisplayPort (v1.4)x1 |
| USB Port(s) | USB Type-C: Yes (DP Alt mode, Data) |
| Audio Jack | Yes |
| Audio/Video Features | |
| Color Temperature Selection | Reddish/Normal/Bluish/User mode |
| Speakers | 2W x 2 |
| Low Blue Light | Yes |
| Flicker Free | Yes |
| Free Sync Support | Yes |
| Others | Brightness Intelligence Plus (B.I.+) |
| Power | |
| Type | Built-in: 90 - 264V |
| Power Consumption | Power Consumption (on mode.): 70W Power Consumption (based on Energy Star): 30W |
| Physical Specification | |
| Dimension | 614x459.65x196 mm |
| Weight | 5.93 kg |
| Tilt | -5˚ - 20˚ |
| Warranty Information | |
| Manufacturing Warranty | 03 Year Warranty |
BenQ EX2780Q 144Hz 27 Inch QHD 2K Gaming Monitor
You want to experience every aspect of the game, especially in certain darker areas. The intelligent clarity adjustment will satisfy that need, and will give clear and realistic details in the darkness. The stunning imagery on this 144Hz gaming monitor comes from the intelligent brightness control, plus emulated HDR. This means that every battle and scene you find yourself in, you will be fully immersed. Specifications are important when you pick a gaming monitor, with clear imaging, smooth gameplay and less motion blur being a priority.Quick Compare
| Product Details | ||||
| Product | BenQ EX2780Q 144Hz 27 Inch QHD 2K Gaming Monitor | ESONIC ES1701 17" Square LED Monitor | Starex NB 19 inch Wide Led Monitor | Esonic 22 Inch Wide Screen FHD LED Monitor |
| Image | |
|
|
|
| Price | |
|
|
|
| Model | BenQ EX2780Q | ESONIC ES1701 | Starex NB 19 inch | Esonic 22 Inch |
| Brand | BENQ | |||
| Availability | Out Of Stock | In Stock | In Stock | In Stock |
| Rating | Based on 0 reviews. |
Based on 0 reviews. |
Based on 0 reviews. |
Based on 0 reviews. |
| Summary | Specifications: Display Features Panel Type IPS Screen Size 27 Inch Display Type LED backlight Resolution (2560x1440) QHD Brightness 350 Response Time 5ms (GtG) Viewing Angle 178/178 Contrast Ratio Native Contrast(typ.): 1000:1 DCR (Dynamic Contrast Ratio) (typ.): 20,000,000 : 1 Aspect Ratio 16:9 Color Support 1.07 billion colors Refresh Rate 144Hz Connectivity HDMI HDMI (v2.0)x2 Display Port DisplayPort (v1.4)x1 USB Port(s) USB Type-C: Yes (DP Alt mode, Data) Audio Jack Yes Audio/Video Features Color Temperature Selection Reddish/Normal/Bluish/User mode Speakers 2W x 2 Low Blue Light Yes Flicker Free Yes Free Sync Support Yes Others Brightness Intelligence Plus (B.I.+) Power Type Built-in: 90 - 264V Power Consumption Power Consumption (on mode.): 70W Power Consumption (based on Energy Star): 30W Physical Specification Dimension 614x459.65x196 mm Weight 5.93 kg Tilt -5˚ - 20˚ Warranty Information Manufacturing Warranty 03 Year Warranty BenQ EX2780Q 144Hz 27 Inch QHD 2K Gaming Monitor You want to experience every aspect of the game, especially in certain darker areas. The intelligent clarity adjustment will satisfy that need, and will give clear and realistic details in the darkness. The stunning imagery on this 144Hz gaming monitor comes from the intelligent brightness control, plus emulated HDR. This means that every battle and scene you find yourself in, you will be fully immersed. Specifications are important when you pick a gaming monitor, with clear imaging, smooth gameplay and less motion blur being a priority... | Specification: Display Shape Square Display Size 17 Inch Display Type LED Panel Type Active Matrix TFT Display Resolution 1280×1024 (WxH) SXGA Brightness (Cd/M2) 400cd/M2 Contrast Ratio 5000:1 Refresh Rate (Hz) 60Hz Response Time (Ms) 5ms Horizontal Viewing Angle 160 Degree Vertical Viewing Angle 150 Degree Ports & Slots VGA Port: 1 Tilt Adjustment Yes Power Consumption 28.5W (Max.), 0.63W (Standby) Operating Temperature 5 Degree C – 40 Degree C Color Black Weight (Kg) 3kg Warranty 1 Year ESONIC ES1701 LED Monitor ESONIC ES1701 Comes With High Performance Intelligent Multi-Frequency Scaning, Use Active Matrix Thin Flim Transistor Liquid Crystal Display, LED Backlight. Comply With VESA DPMS International Power Saving Regulation. Support DDC 1/2B And Windows PNP Plug & Play. Microprocessor Based With OSD Control, Be Able To Adjust The Image To Optimum. Built-In Hoisting Hole Comlying With International Standard, Which Is Able To Hang The Display On The Wall. ESONIC LED Monitor Short for light-emitting diode monitor, an LED monitor or LED display is a flat screen, flat-panel computer monitor or television. It has a very short depth and is light in terms of weight. The actual difference between this and a typical LCD monitor is the backlighting. The first LCD monitors used CCFL instead of LEDs to illuminate the screen. ESONIC LED Monitor Advantages LED monitors offer many benefits compared to those that are CCFL backlit including: Often less expensive. Broader dimming range. Overall more reliable. They run at a lower temperature, and consume much less power, as few as 20 watts. Higher dynamic contrast ratio. Longer lifespan and less environmental impact. .. | Specifications Main Features Display Type LED Screen Size 19 inch (Wide) Resolution 1920 x 1080 Audio Speaker System Built in Speaker Connectivity USB Yes HDMI Yes Starex NB 19 inch Wide Led Monitor Starex NB 19 inch Wide Led Monitor featured with 19 inch (Wide) Display Resulation: 1920 x 1080 LED contrast Ratio: 100000:1 Cristal Clear Display Slim Design. This television has built in Speaker Interface: USB, VGA and HDMI Smart Enargy Saving. The Starex NB 19" Wide Led TV Monitor comes with 01 year warranty.. | Specifications Basic Information Brand Esonic Display Features Display Type TFT LED Panel Type Anti-Glare type, Hard-coating (3H) Screen Size 22 inch Wide Resolution 1920×1080 FHD LED Display Response Time 2ms Contrast Ratio 10000/1 (Dynamic) Color Support 16.7M Colours Refresh Rate 50 – 75Hz Viewing Angle H160/V150 (CR>10) External Features Color(s) Black Technical Specification Connectivity VGA :1 Warranty Information Manufacturing Warranty 1year Esonic 22 Inch Wide Screen HD LED Monitor in Bangladesh Esonic 22 Inch Wide Screen FHD LED Monitor is one of the best budget Monitors in Bangladesh. Excellent screen clarity for constructive offices. Crystal Clear with the viewing features and better connectivity options that help boost productivity in business and at home. Adaptable viewing and connectivity options: Fully flexible stand and a comprehensive set of analog and digital connectivity ports and cables. Cracking screen intelligibility: 1920×1080 FHD resolution with an ultra-wide-angle. This LED Monitor 22” with VGA output. Products Status Stock. Response Time 5ms. Color Support 16.7M Colours and Contrast Ratio: 800:1.1920×1080 FHD Display and Widescreen. Panel Type TFT. Esonic LED Monitor Short for light-emitting diode monitor, an LED monitor or LED display is a flat screen, flat-panel computer monitor or television. It has a very short depth and is light in terms of weight. The actual difference between this and a typical LCD monitor is the backlighting. The first LCD monitors used CCFL instead of LEDs to illuminate the screen. Esonic LED Monitor Advantages LED monitors offer many benefits compared to those that are CCFL backlit including: Often less expensive. Broader dimming range. Overall more reliable. They run at a lower temperature, and consume much less power, as few as 20 watts. Higher dynamic contrast ratio. Longer lifespan and less environmental impact. .. |
|
|
|
|
|
|
Related Product
Tags:
BenQ EX2780Q 144Hz 27 Inch available in bd
, BenQ EX2780Q 144Hz 27 Inch Bangladesh
, BenQ EX2780Q 144Hz 27 Inch bd
, BenQ EX2780Q 144Hz 27 Inch bd price
, BenQ EX2780Q 144Hz 27 Inch description
, BenQ EX2780Q 144Hz 27 Inch details
, BenQ EX2780Q 144Hz 27 Inch features
, BenQ EX2780Q 144Hz 27 Inch in Bangladesh
, BenQ EX2780Q 144Hz 27 Inch in bd
, BenQ EX2780Q 144Hz 27 Inch latest price 2022
, BenQ EX2780Q 144Hz 27 Inch latest price in 2021
, BenQ EX2780Q 144Hz 27 Inch latest price in 2022
, BenQ EX2780Q 144Hz 27 Inch overview
, BenQ EX2780Q 144Hz 27 Inch price
, BenQ EX2780Q 144Hz 27 Inch price bd
, BenQ EX2780Q 144Hz 27 Inch price in 2022
, BenQ EX2780Q 144Hz 27 Inch price in Bangladesh
, BenQ EX2780Q 144Hz 27 Inch price in bd
, BenQ EX2780Q 144Hz 27 Inch price in bd 2021
, BenQ EX2780Q 144Hz 27 Inch price in bd 2022
, BenQ EX2780Q 144Hz 27 Inch review
, BenQ EX2780Q 144Hz 27 Inch Specifications
, BenQ EX2780Q 144Hz 27 Inch specs