Asus VZ249HEG1R 23.8 inch FHD IPS Gaming Monitor
Out Of Stock
Asus VZ249HEG1R 23.8 inch FHD IPS Gaming Monitor
- Stock: Out Of Stock
- Model: Asus VZ249HEG1R
- Product id: 18658
* অনলাইনে প্রোডাক্ট অর্ডারের পূর্বে আমাদের হেল্পলাইন +8801612-266507 নম্বরে কল দিয়ে স্টক এবং ডেলিভারী সর্ম্পকে সঠিকভাবে জেনে অর্ডার করার জন্য বিশেষভাবে অনুরোধ করা যাচ্ছে *
- Resolution:Full HD(1920x1080)
- Response Time: 5ms
- FreeSync Technology
- ASUS Extreme Low Motion Blur
| Display Features | |
| Resolution | FHD (1920 x 1080) |
| Refresh Rate | 75 Hz |
| Response Time | 1 ms |
| General Information | |
| Features | Free Sync, G-Sync |
| Input Type | VGA, HDMI |
| Screen Size | 23.8 inch |
Specifications:
| Display Features | |
| Panel Type | IPS |
| Screen Size | Wide Screen 23.8"(60.5cm) |
| Resolution | 1920x1080 |
| Brightness | 250 cd/m² |
| Response Time | 1ms MPRT |
| Viewing Angle | 178°(H)/178°(V) |
| Contrast Ratio | Contrast Ratio (Max) : 1000:1 ASUS Smart Contrast Ratio (ASCR) : 100000000:1 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Color Support | Color Saturation : 72% NTSC Display Colors : 16.7M |
| Refresh Rate | 75Hz |
| Connectivity | |
| HDMI | 1x HDMI |
| VGA | Yes |
| Audio/Video Features | |
| Color Temperature Selection | 4 Modes |
| Low Blue Light | Yes |
| Flicker Free | Yes |
| G-Sync Support | Yes |
| Free Sync Support | Yes |
| Others | Extreme Low Motion Blur QuickFit (modes) : Yes (Letter/Alignment Grid/Paper/Photo Modes) GamePlus(modes) : Yes (Crosshair/Timer/FPS Counter/Display Alignment) HDCP support : Yes |
| Power | |
| Type | AC: Voltage- 100-240V, 50 / 60Hz |
| Power Consumption | Power Consumption: <18 W* Power Saving Mode: <0.5W Power Off Mode: <0.3W |
| Others | 1x D-Sub |
| Physical Specification | |
| Dimension | Phys. Dimension with Stand (WxHxD) : 539.5x406.5x213 mm Phys. Dimension without Stand (WxHxD) : 539.5x319.5x36.5 mm |
| Weight | Net Weight (Esti.) : 3.0 kg Gross Weight (Esti.) : 5.0 kg |
| Tilt | +22°~-5° |
| Warranty Information | |
| Manufacturing Warranty | 03 years Replacement Warranty |
Asus VZ249HEG1R 23.8 inch FHD IPS Gaming Monitor
The ASUS VZ24HEG1R gaming display is built for victory in the gaming arena. With its Full HD, IPS panel, and 1ms response time, it blurs the line between what's virtual and what's real to draw you into truly immersive gaming worlds. It even includes gamer-centric features like ASUS GamePlus technologies to take your gaming experience to a whole new level. With its 23.8 -inch Full HD IPS display, ASUS VZ249HEG1R gives you a brand new gaming design- Turbo Rim based that matches the perfect gaming setup. It also provides space-saving feature with an ultra-slim profile measures just 7.5mm frameless design. Even with today‘s fastest games, ASUS VZ249QG1R eliminates smearing and motion blur thanks to a 1ms response time (MPRT) and a 75Hz refresh rate.Quick Compare
| Product Details | ||||
| Product | Asus VZ249HEG1R 23.8 inch FHD IPS Gaming Monitor | ESONIC ES1701 17" Square LED Monitor | Starex NB 19 inch Wide Led Monitor | Enter E-MO-A01 19-inch HD LED Backlit Gaming Monitor |
| Image | |
|
|
|
| Price | 0৳ | |
|
|
| Model | Asus VZ249HEG1R | ESONIC ES1701 | Starex NB 19 inch | E-MO-A01 |
| Brand | ASUS | ENTER | ||
| Availability | Out Of Stock | In Stock | In Stock | In Stock |
| Rating | Based on 0 reviews. |
Based on 0 reviews. |
Based on 0 reviews. |
Based on 0 reviews. |
| Summary | Specifications: Display Features Panel Type IPS Screen Size Wide Screen 23.8"(60.5cm) Resolution 1920x1080 Brightness 250 cd/m² Response Time 1ms MPRT Viewing Angle 178°(H)/178°(V) Contrast Ratio Contrast Ratio (Max) : 1000:1 ASUS Smart Contrast Ratio (ASCR) : 100000000:1 Aspect Ratio 16:9 Color Support Color Saturation : 72% NTSC Display Colors : 16.7M Refresh Rate 75Hz Connectivity HDMI 1x HDMI VGA Yes Audio/Video Features Color Temperature Selection 4 Modes Low Blue Light Yes Flicker Free Yes G-Sync Support Yes Free Sync Support Yes Others Extreme Low Motion Blur QuickFit (modes) : Yes (Letter/Alignment Grid/Paper/Photo Modes) GamePlus(modes) : Yes (Crosshair/Timer/FPS Counter/Display Alignment) HDCP support : Yes Power Type AC: Voltage- 100-240V, 50 / 60Hz Power Consumption Power Consumption: .. | Specification: Display Shape Square Display Size 17 Inch Display Type LED Panel Type Active Matrix TFT Display Resolution 1280×1024 (WxH) SXGA Brightness (Cd/M2) 400cd/M2 Contrast Ratio 5000:1 Refresh Rate (Hz) 60Hz Response Time (Ms) 5ms Horizontal Viewing Angle 160 Degree Vertical Viewing Angle 150 Degree Ports & Slots VGA Port: 1 Tilt Adjustment Yes Power Consumption 28.5W (Max.), 0.63W (Standby) Operating Temperature 5 Degree C – 40 Degree C Color Black Weight (Kg) 3kg Warranty 1 Year ESONIC ES1701 LED Monitor ESONIC ES1701 Comes With High Performance Intelligent Multi-Frequency Scaning, Use Active Matrix Thin Flim Transistor Liquid Crystal Display, LED Backlight. Comply With VESA DPMS International Power Saving Regulation. Support DDC 1/2B And Windows PNP Plug & Play. Microprocessor Based With OSD Control, Be Able To Adjust The Image To Optimum. Built-In Hoisting Hole Comlying With International Standard, Which Is Able To Hang The Display On The Wall. ESONIC LED Monitor Short for light-emitting diode monitor, an LED monitor or LED display is a flat screen, flat-panel computer monitor or television. It has a very short depth and is light in terms of weight. The actual difference between this and a typical LCD monitor is the backlighting. The first LCD monitors used CCFL instead of LEDs to illuminate the screen. ESONIC LED Monitor Advantages LED monitors offer many benefits compared to those that are CCFL backlit including: Often less expensive. Broader dimming range. Overall more reliable. They run at a lower temperature, and consume much less power, as few as 20 watts. Higher dynamic contrast ratio. Longer lifespan and less environmental impact. .. | Specifications Main Features Display Type LED Screen Size 19 inch (Wide) Resolution 1920 x 1080 Audio Speaker System Built in Speaker Connectivity USB Yes HDMI Yes Starex NB 19 inch Wide Led Monitor Starex NB 19 inch Wide Led Monitor featured with 19 inch (Wide) Display Resulation: 1920 x 1080 LED contrast Ratio: 100000:1 Cristal Clear Display Slim Design. This television has built in Speaker Interface: USB, VGA and HDMI Smart Enargy Saving. The Starex NB 19" Wide Led TV Monitor comes with 01 year warranty.. | Specification Display Features Screen Size 19" / 48.26CM Display Type LED Resolution Max. Resolution : 1440 x 900 Brightness 250ccl/m2 Response Time 5ms Viewing Angle 90/65 (CR≥10) Aspect Ratio 16:9 Color Support Multi (Color Depth(Number of Colors)): 16.7M colors Refresh Rate 60Hz Connectivity HDMI Yes VGA Yes Audio/Video Features Flicker Free Yes Power Type AC 180-255V 1.0A, 50/60Hz Power Consumption Power Consumption: 21W (Max.) Physical Specification Curvature Flat Warranty Information Manufacturing Warranty 02-Year Warranty Enter E-MO-A01 19-inch HD LED Backlit Gaming Monitor The E-MO-A01, a 19.1-inch VGA, and HDMI LED monitor, is a high-end offering from Enter. All Enter E-MO-A01 19.1 inch VGA & HDMI LED Monitors are built with premium materials and state-of-the-art production techniques, which allows them to meet the requirements in this increasingly competitive business. VGA and HDMI are accepted as input signals, and the display modes include VGA, SVGA, SXGA, and WXGA. The Enter E-MO-A01 features a 250ccl/m2 brightness rating and a 1440 x 900 resolution. It has a 60Hz refresh rate and a 5ms (TD) response time. The Enter E-MO-A01 19-inch HD LED Monitor has a 02-year warranty. .. |
|
|
|
|
|
|
Related Product
15,799৳ 17,500৳
Ex Tax:15,799৳
Recently Viewed
24,900৳ 27,000৳
Ex Tax:24,900৳
Tags:
Asus VZ249HEG1R 23.8 inch available in bd
, Asus VZ249HEG1R 23.8 inch Bangladesh
, Asus VZ249HEG1R 23.8 inch bd
, Asus VZ249HEG1R 23.8 inch bd price
, Asus VZ249HEG1R 23.8 inch description
, Asus VZ249HEG1R 23.8 inch details
, Asus VZ249HEG1R 23.8 inch features
, Asus VZ249HEG1R 23.8 inch FHD IPS Gaming Monitor
, ASUS VZ249HEG1R 23.8 INCH FHD IPS GAMING MONITOR Price in Bangladesh
, Asus VZ249HEG1R 23.8 inch in Bangladesh
, Asus VZ249HEG1R 23.8 inch in bd
, Asus VZ249HEG1R 23.8 inch latest price 2022
, Asus VZ249HEG1R 23.8 inch latest price in 2022
, Asus VZ249HEG1R 23.8 inch overview
, Asus VZ249HEG1R 23.8 inch price
, Asus VZ249HEG1R 23.8 inch price bd
, Asus VZ249HEG1R 23.8 inch price in 2022
, Asus VZ249HEG1R 23.8 inch price in Bangladesh
, Asus VZ249HEG1R 23.8 inch price in bd
, Asus VZ249HEG1R 23.8 inch price in bd 2022
, Asus VZ249HEG1R 23.8 inch review
, Asus VZ249HEG1R 23.8 inch Specifications
, Asus VZ249HEG1R 23.8 inch specs