Asus VY249HE 24Inch FHD IPS Eye Care Monitor
-100 %
Discontinued
Asus VY249HE 24Inch FHD IPS Eye Care Monitor
- Stock: Discontinued
- Model: VY249HE
- Product id: 22927
* অনলাইনে প্রোডাক্ট অর্ডারের পূর্বে আমাদের হেল্পলাইন +8801612-266507 নম্বরে কল দিয়ে স্টক এবং ডেলিভারী সর্ম্পকে সঠিকভাবে জেনে অর্ডার করার জন্য বিশেষভাবে অনুরোধ করা যাচ্ছে *
- 23.8" FHD IPS panel with 75Hz refresh rate
- Color Augmentation mode
- Eye Care+ technology
- AMD FreeSync
| Display Features | |
| Resolution | FHD (1920 x 1080) |
| Refresh Rate | 75 Hz |
| Response Time | 1 ms |
| General Information | |
| Features | Free Sync |
| Input Type | VGA, HDMI, Audio Jack |
| Screen Size | 24 inch |
Specification
| Display Features | |
| Panel Type | IPS |
| Screen Size | 23.8 inch |
| Display Type | LED |
| Brightness | 250 cd/㎡ |
| Response Time | 1ms MPRT |
| Viewing Angle | 178°/ 178° |
| Contrast Ratio | Contrast Ratio (Typ.) : 1000:1 ASUS Smart Contrast Ratio (ASCR) : 100000000:1 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Color Support | 16.9M |
| Refresh Rate | 75Hz |
| Connectivity | |
| HDMI | HDMI(v1.4) x 1 |
| VGA | VGA x 1 |
| Audio Jack | Earphone Jack : Yes PC Audio Input : Yes |
| Audio/Video Features | |
| Color Temperature Selection | Yes(3 modes) |
| Speakers | No |
| Low Blue Light | Yes |
| Flicker Free | Yes |
| Free Sync Support | Yes |
| Power | |
| Type | Voltage: 100-240V, 50/60Hz |
| Power Consumption | Power Consumption : 16W Power Saving Mode : <0.5W Power Off Mode : <0.3W |
| Physical Specification | |
| Dimension | with Stand (W x H x D) : 541x393x185 mm without Stand (W x H x D) : 541x322.9x48 mm |
| Weight | with Stand : 3.38 Kg without Stand : 2.92 Kg |
| Tilt | Yes (+23° ~ -5°) |
| Curvature | Flat |
| Warranty Information | |
| Manufacturing Warranty | 3 years |
Asus VY249HE 24" FHD IPS Eye Care Monitor
The Asus VY249HE Eye Care monitor has been designed with your health in mind. It features new ASUS Eye Care Plus technology, a proprietary long-lasting antibacterial treatment on the bezels and hotkeys, and an advanced IPS FHD panel that delivers exceptional visuals. Ideal for eLearning, work, or entertainment, the combination of a 75Hz refresh rate and AMD FreeSync support ensures you’ll enjoy consistently smooth visuals with any content. A 75Hz refresh rate and 1ms Moving Picture Response Time (MPRT) help reduce smearing and motion blur, making VY249HE perfect for fast-paced games that require quick reactions to what’s happening onscreen. In addition, AMD FreeSync technology helps eliminate screen tearing and choppy frame rates for ultra-smooth gameplay. The panel also offers 178° viewing angles to ensure excellent image quality from almost any perspective. Color Augmentation mode helps users with a color-vision deficiency differentiate colors. The mode lets users customize onscreen reds, greens, yellows, and blues into hues that are easier to distinguish, improving the viewing experience. Integrated TÜV Rheinland-certified ASUS Flicker-Free technology reduces onscreen flicker to ensure comfortable viewing. The Asus VY249HE comes with 3 years of warranty.Quick Compare
| Product Details | ||||
| Product | Asus VY249HE 24Inch FHD IPS Eye Care Monitor | ESONIC ES1701 17" Square LED Monitor | Starex NB 19 inch Wide Led Monitor | Esonic 22 Inch Wide Screen FHD LED Monitor |
| Image | |
|
|
|
| Price | |
|
|
|
| Model | VY249HE | ESONIC ES1701 | Starex NB 19 inch | Esonic 22 Inch |
| Brand | ASUS | |||
| Availability | Discontinued | In Stock | In Stock | In Stock |
| Rating | Based on 0 reviews. |
Based on 0 reviews. |
Based on 0 reviews. |
Based on 0 reviews. |
| Summary | Specification Display Features Panel Type IPS Screen Size 23.8 inch Display Type LED Brightness 250 cd/㎡ Response Time 1ms MPRT Viewing Angle 178°/ 178° Contrast Ratio Contrast Ratio (Typ.) : 1000:1 ASUS Smart Contrast Ratio (ASCR) : 100000000:1 Aspect Ratio 16:9 Color Support 16.9M Refresh Rate 75Hz Connectivity HDMI HDMI(v1.4) x 1 VGA VGA x 1 Audio Jack Earphone Jack : Yes PC Audio Input : Yes Audio/Video Features Color Temperature Selection Yes(3 modes) Speakers No Low Blue Light Yes Flicker Free Yes Free Sync Support Yes Power Type Voltage: 100-240V, 50/60Hz Power Consumption Power Consumption : 16W Power Saving Mode : .. | Specification: Display Shape Square Display Size 17 Inch Display Type LED Panel Type Active Matrix TFT Display Resolution 1280×1024 (WxH) SXGA Brightness (Cd/M2) 400cd/M2 Contrast Ratio 5000:1 Refresh Rate (Hz) 60Hz Response Time (Ms) 5ms Horizontal Viewing Angle 160 Degree Vertical Viewing Angle 150 Degree Ports & Slots VGA Port: 1 Tilt Adjustment Yes Power Consumption 28.5W (Max.), 0.63W (Standby) Operating Temperature 5 Degree C – 40 Degree C Color Black Weight (Kg) 3kg Warranty 1 Year ESONIC ES1701 LED Monitor ESONIC ES1701 Comes With High Performance Intelligent Multi-Frequency Scaning, Use Active Matrix Thin Flim Transistor Liquid Crystal Display, LED Backlight. Comply With VESA DPMS International Power Saving Regulation. Support DDC 1/2B And Windows PNP Plug & Play. Microprocessor Based With OSD Control, Be Able To Adjust The Image To Optimum. Built-In Hoisting Hole Comlying With International Standard, Which Is Able To Hang The Display On The Wall. ESONIC LED Monitor Short for light-emitting diode monitor, an LED monitor or LED display is a flat screen, flat-panel computer monitor or television. It has a very short depth and is light in terms of weight. The actual difference between this and a typical LCD monitor is the backlighting. The first LCD monitors used CCFL instead of LEDs to illuminate the screen. ESONIC LED Monitor Advantages LED monitors offer many benefits compared to those that are CCFL backlit including: Often less expensive. Broader dimming range. Overall more reliable. They run at a lower temperature, and consume much less power, as few as 20 watts. Higher dynamic contrast ratio. Longer lifespan and less environmental impact. .. | Specifications Main Features Display Type LED Screen Size 19 inch (Wide) Resolution 1920 x 1080 Audio Speaker System Built in Speaker Connectivity USB Yes HDMI Yes Starex NB 19 inch Wide Led Monitor Starex NB 19 inch Wide Led Monitor featured with 19 inch (Wide) Display Resulation: 1920 x 1080 LED contrast Ratio: 100000:1 Cristal Clear Display Slim Design. This television has built in Speaker Interface: USB, VGA and HDMI Smart Enargy Saving. The Starex NB 19" Wide Led TV Monitor comes with 01 year warranty.. | Specifications Basic Information Brand Esonic Display Features Display Type TFT LED Panel Type Anti-Glare type, Hard-coating (3H) Screen Size 22 inch Wide Resolution 1920×1080 FHD LED Display Response Time 2ms Contrast Ratio 10000/1 (Dynamic) Color Support 16.7M Colours Refresh Rate 50 – 75Hz Viewing Angle H160/V150 (CR>10) External Features Color(s) Black Technical Specification Connectivity VGA :1 Warranty Information Manufacturing Warranty 1year Esonic 22 Inch Wide Screen HD LED Monitor in Bangladesh Esonic 22 Inch Wide Screen FHD LED Monitor is one of the best budget Monitors in Bangladesh. Excellent screen clarity for constructive offices. Crystal Clear with the viewing features and better connectivity options that help boost productivity in business and at home. Adaptable viewing and connectivity options: Fully flexible stand and a comprehensive set of analog and digital connectivity ports and cables. Cracking screen intelligibility: 1920×1080 FHD resolution with an ultra-wide-angle. This LED Monitor 22” with VGA output. Products Status Stock. Response Time 5ms. Color Support 16.7M Colours and Contrast Ratio: 800:1.1920×1080 FHD Display and Widescreen. Panel Type TFT. Esonic LED Monitor Short for light-emitting diode monitor, an LED monitor or LED display is a flat screen, flat-panel computer monitor or television. It has a very short depth and is light in terms of weight. The actual difference between this and a typical LCD monitor is the backlighting. The first LCD monitors used CCFL instead of LEDs to illuminate the screen. Esonic LED Monitor Advantages LED monitors offer many benefits compared to those that are CCFL backlit including: Often less expensive. Broader dimming range. Overall more reliable. They run at a lower temperature, and consume much less power, as few as 20 watts. Higher dynamic contrast ratio. Longer lifespan and less environmental impact. .. |
|
|
|
|
|
|
Related Product
15,799৳ 17,500৳
Ex Tax:15,799৳
Recently Viewed
24,900৳ 27,000৳
Ex Tax:24,900৳
Tags:
Asus VY249HE 24" FHD IPS Eye Care Monitor available in bd
, Asus VY249HE 24" FHD IPS Eye Care Monitor Bangladesh
, Asus VY249HE 24" FHD IPS Eye Care Monitor bd
, Asus VY249HE 24" FHD IPS Eye Care Monitor bd price
, Asus VY249HE 24" FHD IPS Eye Care Monitor description
, Asus VY249HE 24" FHD IPS Eye Care Monitor details
, Asus VY249HE 24" FHD IPS Eye Care Monitor features
, Asus VY249HE 24" FHD IPS Eye Care Monitor in Bangladesh
, Asus VY249HE 24" FHD IPS Eye Care Monitor in bd
, Asus VY249HE 24" FHD IPS Eye Care Monitor latest price 2022
, Asus VY249HE 24" FHD IPS Eye Care Monitor latest price in 2022
, Asus VY249HE 24" FHD IPS Eye Care Monitor overview
, Asus VY249HE 24" FHD IPS Eye Care Monitor price
, Asus VY249HE 24" FHD IPS Eye Care Monitor price bd
, Asus VY249HE 24" FHD IPS Eye Care Monitor price in 2022
, Asus VY249HE 24" FHD IPS Eye Care Monitor price in Bangladesh
, Asus VY249HE 24" FHD IPS Eye Care Monitor price in bd
, Asus VY249HE 24" FHD IPS Eye Care Monitor price in bd 2022
, Asus VY249HE 24" FHD IPS Eye Care Monitor review
, Asus VY249HE 24" FHD IPS Eye Care Monitor Specifications
, Asus VY249HE 24" FHD IPS Eye Care Monitor specs