Asus VL279HE 27 inch Full HD IPS Ultra-slim Eye Care IPS Monitor
Out Of Stock
Asus VL279HE 27 inch Full HD IPS Ultra-slim Eye Care IPS Monitor
- Stock: Out Of Stock
- Model: Asus VL279HE
- Product id: 19192
* অনলাইনে প্রোডাক্ট অর্ডারের পূর্বে আমাদের হেল্পলাইন +8801612-266507 নম্বরে কল দিয়ে স্টক এবং ডেলিভারী সর্ম্পকে সঠিকভাবে জেনে অর্ডার করার জন্য বিশেষভাবে অনুরোধ করা যাচ্ছে *
- Resolution: Full HD (1920x1080)
- Response Time: 5ms
- Viewing Angle:178°(H)/178°(V)
- Brightness: 250 cd/㎡
| Display Features | |
| Resolution | FHD (1920 x 1080) |
| Refresh Rate | 75 Hz |
| Response Time | 5 ms |
| General Information | |
| Input Type | HDMI |
| Screen Size | 27 inch |
Specifications:
| Display Features | |
| Panel Type | In-Plane Switching |
| Screen Size | Wide Screen 27.0"(68.6cm) |
| Display Type | IPS |
| Resolution | 1920x1080 |
| Brightness | 250 cd/㎡ |
| Response Time | 5ms (Gray to Gray) |
| Viewing Angle | 178°(H)/178°(V) |
| Contrast Ratio | 80000000:1 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Color Support | 16.7M |
| Refresh Rate | 50~75 Hz |
| Connectivity | |
| HDMI | HDMIx2 |
| Audio/Video Features | |
| Color Temperature Selection | 4 Modes |
| Low Blue Light | Yes |
| Flicker Free | Yes |
| Others | Brightness Adjustment Input Selection QuickFit |
| Power | |
| Type | Voltage : 100-240V, 50 / 60Hz |
| Power Consumption | Power On Mode : <22W Power Saving Mode : < 0.5W Power Off Mode : <0.5W |
| Others | D-Sub |
| Physical Specification | |
| Dimension | Phys. Dimension with Stand (WxHxD): 621 x 439.5 x 210 mm |
| Weight | Net Weight (Esti.) : 3.9 kg |
| Tilt | +22°~-5° |
| Warranty Information | |
| Manufacturing Warranty | 03 years Replacement Warranty |
Asus VL279HE 27 inch Full HD IPS Ultra-slim Eye Care IPS Monitor
ASUS VZ279HE has a space-saving design with an ultra-slim profile that measures a mere 7mm at its thinnest point. Its frameless design makes it perfect for almost seamless multi-display setups that give you an even greater degree of immersion. An advanced high-performance IPS panel gives you an astonishing 80,000,000:1 contrast ratio and wide 178° viewing angles. In addition, ASUS Eye Care technology ensures a comfortable viewing experience. VZ279HE takes up very little desktop space and fits well in any setting, its ultra-slim profile measures just 7mm at its thinnest point. Whether you're playing games, watching a movie, or getting some work done, VZ279HE's frameless design means two or three monitor setups are virtually seamless, giving you a panoramic display for an even greater degree of immersion.Quick Compare
| Product Details | ||||
| Product | Asus VL279HE 27 inch Full HD IPS Ultra-slim Eye Care IPS Monitor | ESONIC ES1701 17" Square LED Monitor | Starex NB 19 inch Wide Led Monitor | Enter E-MO-A01 19-inch HD LED Backlit Gaming Monitor |
| Image | |
|
|
|
| Price | |
|
|
|
| Model | Asus VL279HE | ESONIC ES1701 | Starex NB 19 inch | E-MO-A01 |
| Brand | ASUS | ENTER | ||
| Availability | Out Of Stock | In Stock | In Stock | In Stock |
| Rating | Based on 0 reviews. |
Based on 0 reviews. |
Based on 0 reviews. |
Based on 0 reviews. |
| Summary | Specifications: Display Features Panel Type In-Plane Switching Screen Size Wide Screen 27.0"(68.6cm) Display Type IPS Resolution 1920x1080 Brightness 250 cd/㎡ Response Time 5ms (Gray to Gray) Viewing Angle 178°(H)/178°(V) Contrast Ratio 80000000:1 Aspect Ratio 16:9 Color Support 16.7M Refresh Rate 50~75 Hz Connectivity HDMI HDMIx2 Audio/Video Features Color Temperature Selection 4 Modes Low Blue Light Yes Flicker Free Yes Others Brightness Adjustment Input Selection QuickFit Power Type Voltage : 100-240V, 50 / 60Hz Power Consumption Power On Mode : .. | Specification: Display Shape Square Display Size 17 Inch Display Type LED Panel Type Active Matrix TFT Display Resolution 1280×1024 (WxH) SXGA Brightness (Cd/M2) 400cd/M2 Contrast Ratio 5000:1 Refresh Rate (Hz) 60Hz Response Time (Ms) 5ms Horizontal Viewing Angle 160 Degree Vertical Viewing Angle 150 Degree Ports & Slots VGA Port: 1 Tilt Adjustment Yes Power Consumption 28.5W (Max.), 0.63W (Standby) Operating Temperature 5 Degree C – 40 Degree C Color Black Weight (Kg) 3kg Warranty 1 Year ESONIC ES1701 LED Monitor ESONIC ES1701 Comes With High Performance Intelligent Multi-Frequency Scaning, Use Active Matrix Thin Flim Transistor Liquid Crystal Display, LED Backlight. Comply With VESA DPMS International Power Saving Regulation. Support DDC 1/2B And Windows PNP Plug & Play. Microprocessor Based With OSD Control, Be Able To Adjust The Image To Optimum. Built-In Hoisting Hole Comlying With International Standard, Which Is Able To Hang The Display On The Wall. ESONIC LED Monitor Short for light-emitting diode monitor, an LED monitor or LED display is a flat screen, flat-panel computer monitor or television. It has a very short depth and is light in terms of weight. The actual difference between this and a typical LCD monitor is the backlighting. The first LCD monitors used CCFL instead of LEDs to illuminate the screen. ESONIC LED Monitor Advantages LED monitors offer many benefits compared to those that are CCFL backlit including: Often less expensive. Broader dimming range. Overall more reliable. They run at a lower temperature, and consume much less power, as few as 20 watts. Higher dynamic contrast ratio. Longer lifespan and less environmental impact. .. | Specifications Main Features Display Type LED Screen Size 19 inch (Wide) Resolution 1920 x 1080 Audio Speaker System Built in Speaker Connectivity USB Yes HDMI Yes Starex NB 19 inch Wide Led Monitor Starex NB 19 inch Wide Led Monitor featured with 19 inch (Wide) Display Resulation: 1920 x 1080 LED contrast Ratio: 100000:1 Cristal Clear Display Slim Design. This television has built in Speaker Interface: USB, VGA and HDMI Smart Enargy Saving. The Starex NB 19" Wide Led TV Monitor comes with 01 year warranty.. | Specification Display Features Screen Size 19" / 48.26CM Display Type LED Resolution Max. Resolution : 1440 x 900 Brightness 250ccl/m2 Response Time 5ms Viewing Angle 90/65 (CR≥10) Aspect Ratio 16:9 Color Support Multi (Color Depth(Number of Colors)): 16.7M colors Refresh Rate 60Hz Connectivity HDMI Yes VGA Yes Audio/Video Features Flicker Free Yes Power Type AC 180-255V 1.0A, 50/60Hz Power Consumption Power Consumption: 21W (Max.) Physical Specification Curvature Flat Warranty Information Manufacturing Warranty 02-Year Warranty Enter E-MO-A01 19-inch HD LED Backlit Gaming Monitor The E-MO-A01, a 19.1-inch VGA, and HDMI LED monitor, is a high-end offering from Enter. All Enter E-MO-A01 19.1 inch VGA & HDMI LED Monitors are built with premium materials and state-of-the-art production techniques, which allows them to meet the requirements in this increasingly competitive business. VGA and HDMI are accepted as input signals, and the display modes include VGA, SVGA, SXGA, and WXGA. The Enter E-MO-A01 features a 250ccl/m2 brightness rating and a 1440 x 900 resolution. It has a 60Hz refresh rate and a 5ms (TD) response time. The Enter E-MO-A01 19-inch HD LED Monitor has a 02-year warranty. .. |
|
|
|
|
|
|
Related Product
15,799৳ 17,500৳
Ex Tax:15,799৳
Recently Viewed
10,000৳
Ex Tax:10,000৳
Tags:
Asus VL279HE 27 inch Full HD IPS available in bd
, Asus VL279HE 27 inch Full HD IPS Bangladesh
, Asus VL279HE 27 inch Full HD IPS bd
, Asus VL279HE 27 inch Full HD IPS bd price
, Asus VL279HE 27 inch Full HD IPS description
, Asus VL279HE 27 inch Full HD IPS details
, Asus VL279HE 27 inch Full HD IPS features
, Asus VL279HE 27 inch Full HD IPS in Bangladesh
, Asus VL279HE 27 inch Full HD IPS in bd
, Asus VL279HE 27 inch Full HD IPS latest price 2022
, Asus VL279HE 27 inch Full HD IPS latest price in 2022
, Asus VL279HE 27 inch Full HD IPS overview
, Asus VL279HE 27 inch Full HD IPS price
, Asus VL279HE 27 inch Full HD IPS price bd
, Asus VL279HE 27 inch Full HD IPS price in 2022
, Asus VL279HE 27 inch Full HD IPS price in Bangladesh
, Asus VL279HE 27 inch Full HD IPS price in bd
, Asus VL279HE 27 inch Full HD IPS price in bd 2022
, Asus VL279HE 27 inch Full HD IPS review
, Asus VL279HE 27 inch Full HD IPS Specifications
, Asus VL279HE 27 inch Full HD IPS specs
, Asus VL279HE 27 inch Full HD IPS Ultra-slim Eye Care IPS Monitor
, Asus VL279HE 27 inch Full HD IPS Ultra-slim Eye Care IPS Monitor Price in Bangladesh