ASUS VG248QG 24" Full HD 165Hz G-SYNC Compatible Gaming Monitor
Discontinued
ASUS VG248QG 24" Full HD 165Hz G-SYNC Compatible Gaming Monitor
- Stock: Discontinued
- Model: ASUS VG248QG
- Product id: 19093
* অনলাইনে প্রোডাক্ট অর্ডারের পূর্বে আমাদের হেল্পলাইন +8801612-266507 নম্বরে কল দিয়ে স্টক এবং ডেলিভারী সর্ম্পকে সঠিকভাবে জেনে অর্ডার করার জন্য বিশেষভাবে অনুরোধ করা যাচ্ছে *
- Ultra-fast 165Hz(overclockable) Refresh Rate
- Extreme Low Motion Blur Technology
- Flicker-free & Low Blue Light Technology
- G-Sync
| Display Features | |
| Resolution | FHD (1920 x 1080) |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Response Time | 1 ms |
| General Information | |
| Features | G-Sync |
| Input Type | HDMI, Display Port, DVI |
| Screen Size | 24 inch |
Specifications:
| Display Features | |
| Panel Type | TN |
| Screen Size | Wide Screen 24.0"(61.0cm) Display |
| Resolution | Full HD (1920x1080) Display |
| Brightness | 350 cd/㎡ |
| Response Time | 0.5ms (GTG, Min.), 1ms (GTG, Ave.) |
| Viewing Angle | 170°(H)/160°(V) |
| Contrast Ratio | 100000000:1 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Color Support | 16.7M |
| Refresh Rate | Refresh Rate(average): 144Hz Refresh Rate(max): 165Hz |
| Others Features | Mechanical Design- Swivel : +90°~-90° Pivot : +90°~-90° Height Adjustment : 0~130 mm VESA Wall Mounting : 100x100mm |
| Connectivity | |
| HDMI | HDMI (v1.4) x 1 (50 ~144 Hz) |
| Display Port | DisplayPort 1.2 x 1 (60 ~165 Hz) |
| DVI | Dual-link DVI-D x 1 (60 ~144 Hz) |
| Audio/Video Features | |
| Color Temperature Selection | 4 Modes |
| Speakers | 2W x 2 Stereo RMS |
| Low Blue Light | Yes |
| Flicker Free | Yes |
| G-Sync Support | Yes |
| Others | HDCP support: Yes VividPixel: Yes GameVisual :6 GamePlus(modes) : Yes (Crosshair/Timer/FPS Counter/Display Alignment) Trace Free Technology: Yes Skin-Tone Selection: 3 Modes |
| Power | |
| Power Consumption | Power Consumption < 65W* Power Saving Mode <0.5W Power Off Mode <0.5W |
| Physical Specification | |
| Dimension | With Stand (WxHxD): 561 x (359~489) x 211mm Without Stand (WxHxD): 561 x 329.1 x 50.45mm |
| Weight | Net Weight (Esti.) : 5.2 kASUS VG248QG 24" Full HD 165Hz ross Weight (Esti.) : 7.7 kg |
| Tilt | Tilt : +33°~-5° |
| Warranty Information | |
| Manufacturing Warranty | 03 Years |
ASUS VG248QG 24" Full HD 165Hz G-SYNC Compatible Gaming Monitor
Designed for intense, fast-paced games, ASUS VG248QG is a 24” Full HD gaming display with an ultra-fast 0.5ms response time and blazing 165Hz (overclockable) refresh rate to give you super-smooth gameplay. VG248QG features Adaptive-Sync technology to eliminate screen tearing and choppy frame rate. Gamer-centric features like ASUS GamePlus enhances your in-game experience, while GameVisual provides various pre-set display modes to optimize visuals for different types of games. ASUS VG248QG is the fastest in its class, boasting a 0.5ms* response time to eliminate smearing and motion blur. This lets you react instantly to what you see onscreen, especially in fast paced games – allowing you to take corners like a pro race car driver, or get that headshot like a seasoned pro.Quick Compare
| Product Details | ||||
| Product | ASUS VG248QG 24" Full HD 165Hz G-SYNC Compatible Gaming Monitor | ESONIC ES1701 17" Square LED Monitor | Starex NB 19 inch Wide Led Monitor | Enter E-MO-A01 19-inch HD LED Backlit Gaming Monitor |
| Image | |
|
|
|
| Price | 0৳ | |
|
|
| Model | ASUS VG248QG | ESONIC ES1701 | Starex NB 19 inch | E-MO-A01 |
| Brand | ASUS | ENTER | ||
| Availability | Discontinued | In Stock | In Stock | In Stock |
| Rating | Based on 0 reviews. |
Based on 0 reviews. |
Based on 0 reviews. |
Based on 0 reviews. |
| Summary | Specifications: Display Features Panel Type TN Screen Size Wide Screen 24.0"(61.0cm) Display Resolution Full HD (1920x1080) Display Brightness 350 cd/㎡ Response Time 0.5ms (GTG, Min.), 1ms (GTG, Ave.) Viewing Angle 170°(H)/160°(V) Contrast Ratio 100000000:1 Aspect Ratio 16:9 Color Support 16.7M Refresh Rate Refresh Rate(average): 144Hz Refresh Rate(max): 165Hz Others Features Mechanical Design- Swivel : +90°~-90° Pivot : +90°~-90° Height Adjustment : 0~130 mm VESA Wall Mounting : 100x100mm Connectivity HDMI HDMI (v1.4) x 1 (50 ~144 Hz) Display Port DisplayPort 1.2 x 1 (60 ~165 Hz) DVI Dual-link DVI-D x 1 (60 ~144 Hz) Audio/Video Features Color Temperature Selection 4 Modes Speakers 2W x 2 Stereo RMS Low Blue Light Yes Flicker Free Yes G-Sync Support Yes Others HDCP support: Yes VividPixel: Yes GameVisual :6 GamePlus(modes) : Yes (Crosshair/Timer/FPS Counter/Display Alignment) Trace Free Technology: Yes Skin-Tone Selection: 3 Modes Power Power Consumption Power Consumption < 65W* Power Saving Mode .. | Specification: Display Shape Square Display Size 17 Inch Display Type LED Panel Type Active Matrix TFT Display Resolution 1280×1024 (WxH) SXGA Brightness (Cd/M2) 400cd/M2 Contrast Ratio 5000:1 Refresh Rate (Hz) 60Hz Response Time (Ms) 5ms Horizontal Viewing Angle 160 Degree Vertical Viewing Angle 150 Degree Ports & Slots VGA Port: 1 Tilt Adjustment Yes Power Consumption 28.5W (Max.), 0.63W (Standby) Operating Temperature 5 Degree C – 40 Degree C Color Black Weight (Kg) 3kg Warranty 1 Year ESONIC ES1701 LED Monitor ESONIC ES1701 Comes With High Performance Intelligent Multi-Frequency Scaning, Use Active Matrix Thin Flim Transistor Liquid Crystal Display, LED Backlight. Comply With VESA DPMS International Power Saving Regulation. Support DDC 1/2B And Windows PNP Plug & Play. Microprocessor Based With OSD Control, Be Able To Adjust The Image To Optimum. Built-In Hoisting Hole Comlying With International Standard, Which Is Able To Hang The Display On The Wall. ESONIC LED Monitor Short for light-emitting diode monitor, an LED monitor or LED display is a flat screen, flat-panel computer monitor or television. It has a very short depth and is light in terms of weight. The actual difference between this and a typical LCD monitor is the backlighting. The first LCD monitors used CCFL instead of LEDs to illuminate the screen. ESONIC LED Monitor Advantages LED monitors offer many benefits compared to those that are CCFL backlit including: Often less expensive. Broader dimming range. Overall more reliable. They run at a lower temperature, and consume much less power, as few as 20 watts. Higher dynamic contrast ratio. Longer lifespan and less environmental impact. .. | Specifications Main Features Display Type LED Screen Size 19 inch (Wide) Resolution 1920 x 1080 Audio Speaker System Built in Speaker Connectivity USB Yes HDMI Yes Starex NB 19 inch Wide Led Monitor Starex NB 19 inch Wide Led Monitor featured with 19 inch (Wide) Display Resulation: 1920 x 1080 LED contrast Ratio: 100000:1 Cristal Clear Display Slim Design. This television has built in Speaker Interface: USB, VGA and HDMI Smart Enargy Saving. The Starex NB 19" Wide Led TV Monitor comes with 01 year warranty.. | Specification Display Features Screen Size 19" / 48.26CM Display Type LED Resolution Max. Resolution : 1440 x 900 Brightness 250ccl/m2 Response Time 5ms Viewing Angle 90/65 (CR≥10) Aspect Ratio 16:9 Color Support Multi (Color Depth(Number of Colors)): 16.7M colors Refresh Rate 60Hz Connectivity HDMI Yes VGA Yes Audio/Video Features Flicker Free Yes Power Type AC 180-255V 1.0A, 50/60Hz Power Consumption Power Consumption: 21W (Max.) Physical Specification Curvature Flat Warranty Information Manufacturing Warranty 02-Year Warranty Enter E-MO-A01 19-inch HD LED Backlit Gaming Monitor The E-MO-A01, a 19.1-inch VGA, and HDMI LED monitor, is a high-end offering from Enter. All Enter E-MO-A01 19.1 inch VGA & HDMI LED Monitors are built with premium materials and state-of-the-art production techniques, which allows them to meet the requirements in this increasingly competitive business. VGA and HDMI are accepted as input signals, and the display modes include VGA, SVGA, SXGA, and WXGA. The Enter E-MO-A01 features a 250ccl/m2 brightness rating and a 1440 x 900 resolution. It has a 60Hz refresh rate and a 5ms (TD) response time. The Enter E-MO-A01 19-inch HD LED Monitor has a 02-year warranty. .. |
|
|
|
|
|
|
Related Product
15,799৳ 17,500৳
Ex Tax:15,799৳
Recently Viewed
24,900৳ 27,000৳
Ex Tax:24,900৳
Tags:
ASUS VG248QG 24" Full HD 165Hz available in bd
, ASUS VG248QG 24" Full HD 165Hz Bangladesh
, ASUS VG248QG 24" Full HD 165Hz bd
, ASUS VG248QG 24" Full HD 165Hz bd price
, ASUS VG248QG 24" Full HD 165Hz description
, ASUS VG248QG 24" Full HD 165Hz details
, ASUS VG248QG 24" Full HD 165Hz features
, ASUS VG248QG 24" Full HD 165Hz in Bangladesh
, ASUS VG248QG 24" Full HD 165Hz in bd
, ASUS VG248QG 24" Full HD 165Hz latest price 2022
, ASUS VG248QG 24" Full HD 165Hz latest price in 2021
, ASUS VG248QG 24" Full HD 165Hz latest price in 2022
, ASUS VG248QG 24" Full HD 165Hz overview
, ASUS VG248QG 24" Full HD 165Hz price
, ASUS VG248QG 24" Full HD 165Hz price bd
, ASUS VG248QG 24" Full HD 165Hz price in 2022
, ASUS VG248QG 24" Full HD 165Hz price in Bangladesh
, ASUS VG248QG 24" Full HD 165Hz price in bd
, ASUS VG248QG 24" Full HD 165Hz price in bd 2021
, ASUS VG248QG 24" Full HD 165Hz price in bd 2022
, ASUS VG248QG 24" Full HD 165Hz review
, ASUS VG248QG 24" Full HD 165Hz Specifications
, ASUS VG248QG 24" Full HD 165Hz specs