Asus VA32UQ 31.5” HDR 4K FreeSync Eye Care Monitor
Out Of Stock
Asus VA32UQ 31.5” HDR 4K FreeSync Eye Care Monitor
- Stock: Out Of Stock
- Model: Asus VA32UQ
- Product id: 18661
* অনলাইনে প্রোডাক্ট অর্ডারের পূর্বে আমাদের হেল্পলাইন +8801612-266507 নম্বরে কল দিয়ে স্টক এবং ডেলিভারী সর্ম্পকে সঠিকভাবে জেনে অর্ডার করার জন্য বিশেষভাবে অনুরোধ করা যাচ্ছে *
- Support HDR-10
- ASUS Eye Care monitors
- 4K UHD (3840 x 2160) display
- Shadow Boost enhances image details
| Display Features | |
| Resolution | 4K UHD (3840 x 2160) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Response Time | 4 ms |
| General Information | |
| Features | Speaker, Free Sync |
| Input Type | HDMI, Display Port, Audio Jack |
| Screen Size | 31.5 inch |
Specifications:
| Display Features | |
| Panel Type | VA |
| Screen Size | Wide Screen 31.5"(80.1 cm) |
| Resolution | 3840x2160 |
| Response Time | 4ms (Gray to Gray) |
| Viewing Angle | 178°(H)/178°(V) |
| Contrast Ratio | Contrast Ratio : 3000 :1 (Typical) ASUS Smart Contrast Ratio (ASCR) : 100000000:1 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Color Support | 1.07 Billion |
| Refresh Rate | 60hz |
| Connectivity | |
| HDMI | HDMI x 2 |
| Display Port | DisplayPort x 1 |
| Audio Jack | 3.5mm Mini-Jack |
| Audio/Video Features | |
| Color Temperature Selection | 4 Modes |
| Speakers | 2W x 2 Stereo RMS |
| Low Blue Light | Yes |
| Flicker Free | Yes |
| Free Sync Support | Yes |
| Power | |
| Type | Voltage : 100-240V, 50 / 60Hz |
| Power Consumption | Power on (Typical) : <37W Power Saving Mode : < 0.5W Power Off Mode : <0.5W |
| Physical Specification | |
| Dimension | Phys. Dimension with Stand (WxHxD) : 729.7 x 495 x 175.57 mm Phys. Dimension without Stand (WxHxD) : 729.7 x 432.8 x 64.3 mm Box Dimension (WxHxD) : 826 x 602 x 232 mm |
| Weight | Net Weight (Esti.) : 6.6 kg Net Weight without Stand (For Wall Mount) (Esti.) : 5.75 kg Gross Weight (Esti.) : 9.7 kg |
| Tilt | +10°~-5° |
| Warranty Information | |
| Manufacturing Warranty | 03 years Replacement Warranty |
Asus VA32UQ 31.5” HDR 4K FreeSync Eye Care Monitor
ASUS VA32UQ Eye Care monitor features 32-inch 4K UHD (3840 x 2160) with wide viewing angle, it delivers sharp, detail and immersive viewing experience. Up to 95% DCI-P3 color coverage provides realistic colors and smoother gradation. To achieves seamlessly smooth gameplay, VA32UQ with Adaptive-Sync/FreeSync™ technology and Shadow Boost to eliminate screen tearing and enhances image details in dark areas. In addition, ASUS Eye Care technology ensures a comfortable viewing experience. VA32UQ immerses you in a world filled with breathtaking levels of detail. It features a 32-inch 4K UHD (3840 x 2160) panel to give you four times the pixel density and up to 300% more onscreen space than similarly-sized Full HD displays.Quick Compare
| Product Details | ||||
| Product | Asus VA32UQ 31.5” HDR 4K FreeSync Eye Care Monitor | ESONIC ES1701 17" Square LED Monitor | Starex NB 19 inch Wide Led Monitor | Esonic 22 Inch Wide Screen FHD LED Monitor |
| Image | |
|
|
|
| Price | 0৳ | |
|
|
| Model | Asus VA32UQ | ESONIC ES1701 | Starex NB 19 inch | Esonic 22 Inch |
| Brand | ASUS | |||
| Availability | Out Of Stock | In Stock | In Stock | In Stock |
| Rating | Based on 0 reviews. |
Based on 0 reviews. |
Based on 0 reviews. |
Based on 0 reviews. |
| Summary | Specifications: Display Features Panel Type VA Screen Size Wide Screen 31.5"(80.1 cm) Resolution 3840x2160 Response Time 4ms (Gray to Gray) Viewing Angle 178°(H)/178°(V) Contrast Ratio Contrast Ratio : 3000 :1 (Typical) ASUS Smart Contrast Ratio (ASCR) : 100000000:1 Aspect Ratio 16:9 Color Support 1.07 Billion Refresh Rate 60hz Connectivity HDMI HDMI x 2 Display Port DisplayPort x 1 Audio Jack 3.5mm Mini-Jack Audio/Video Features Color Temperature Selection 4 Modes Speakers 2W x 2 Stereo RMS Low Blue Light Yes Flicker Free Yes Free Sync Support Yes Power Type Voltage : 100-240V, 50 / 60Hz Power Consumption Power on (Typical) : .. | Specification: Display Shape Square Display Size 17 Inch Display Type LED Panel Type Active Matrix TFT Display Resolution 1280×1024 (WxH) SXGA Brightness (Cd/M2) 400cd/M2 Contrast Ratio 5000:1 Refresh Rate (Hz) 60Hz Response Time (Ms) 5ms Horizontal Viewing Angle 160 Degree Vertical Viewing Angle 150 Degree Ports & Slots VGA Port: 1 Tilt Adjustment Yes Power Consumption 28.5W (Max.), 0.63W (Standby) Operating Temperature 5 Degree C – 40 Degree C Color Black Weight (Kg) 3kg Warranty 1 Year ESONIC ES1701 LED Monitor ESONIC ES1701 Comes With High Performance Intelligent Multi-Frequency Scaning, Use Active Matrix Thin Flim Transistor Liquid Crystal Display, LED Backlight. Comply With VESA DPMS International Power Saving Regulation. Support DDC 1/2B And Windows PNP Plug & Play. Microprocessor Based With OSD Control, Be Able To Adjust The Image To Optimum. Built-In Hoisting Hole Comlying With International Standard, Which Is Able To Hang The Display On The Wall. ESONIC LED Monitor Short for light-emitting diode monitor, an LED monitor or LED display is a flat screen, flat-panel computer monitor or television. It has a very short depth and is light in terms of weight. The actual difference between this and a typical LCD monitor is the backlighting. The first LCD monitors used CCFL instead of LEDs to illuminate the screen. ESONIC LED Monitor Advantages LED monitors offer many benefits compared to those that are CCFL backlit including: Often less expensive. Broader dimming range. Overall more reliable. They run at a lower temperature, and consume much less power, as few as 20 watts. Higher dynamic contrast ratio. Longer lifespan and less environmental impact. .. | Specifications Main Features Display Type LED Screen Size 19 inch (Wide) Resolution 1920 x 1080 Audio Speaker System Built in Speaker Connectivity USB Yes HDMI Yes Starex NB 19 inch Wide Led Monitor Starex NB 19 inch Wide Led Monitor featured with 19 inch (Wide) Display Resulation: 1920 x 1080 LED contrast Ratio: 100000:1 Cristal Clear Display Slim Design. This television has built in Speaker Interface: USB, VGA and HDMI Smart Enargy Saving. The Starex NB 19" Wide Led TV Monitor comes with 01 year warranty.. | Specifications Basic Information Brand Esonic Display Features Display Type TFT LED Panel Type Anti-Glare type, Hard-coating (3H) Screen Size 22 inch Wide Resolution 1920×1080 FHD LED Display Response Time 2ms Contrast Ratio 10000/1 (Dynamic) Color Support 16.7M Colours Refresh Rate 50 – 75Hz Viewing Angle H160/V150 (CR>10) External Features Color(s) Black Technical Specification Connectivity VGA :1 Warranty Information Manufacturing Warranty 1year Esonic 22 Inch Wide Screen HD LED Monitor in Bangladesh Esonic 22 Inch Wide Screen FHD LED Monitor is one of the best budget Monitors in Bangladesh. Excellent screen clarity for constructive offices. Crystal Clear with the viewing features and better connectivity options that help boost productivity in business and at home. Adaptable viewing and connectivity options: Fully flexible stand and a comprehensive set of analog and digital connectivity ports and cables. Cracking screen intelligibility: 1920×1080 FHD resolution with an ultra-wide-angle. This LED Monitor 22” with VGA output. Products Status Stock. Response Time 5ms. Color Support 16.7M Colours and Contrast Ratio: 800:1.1920×1080 FHD Display and Widescreen. Panel Type TFT. Esonic LED Monitor Short for light-emitting diode monitor, an LED monitor or LED display is a flat screen, flat-panel computer monitor or television. It has a very short depth and is light in terms of weight. The actual difference between this and a typical LCD monitor is the backlighting. The first LCD monitors used CCFL instead of LEDs to illuminate the screen. Esonic LED Monitor Advantages LED monitors offer many benefits compared to those that are CCFL backlit including: Often less expensive. Broader dimming range. Overall more reliable. They run at a lower temperature, and consume much less power, as few as 20 watts. Higher dynamic contrast ratio. Longer lifespan and less environmental impact. .. |
|
|
|
|
|
|
Related Product
15,799৳ 17,500৳
Ex Tax:15,799৳
Recently Viewed
24,000৳ 26,000৳
Ex Tax:24,000৳
Tags:
Asus VA32UQ 31.5” HDR 4K available in bd
, Asus VA32UQ 31.5” HDR 4K Bangladesh
, Asus VA32UQ 31.5” HDR 4K bd
, Asus VA32UQ 31.5” HDR 4K bd price
, Asus VA32UQ 31.5” HDR 4K description
, Asus VA32UQ 31.5” HDR 4K details
, Asus VA32UQ 31.5” HDR 4K features
, Asus VA32UQ 31.5” HDR 4K FreeSync Eye Care Monitor
, Asus VA32UQ 31.5” HDR 4K FreeSync Eye Care Monitor Price in Bangladesh
, Asus VA32UQ 31.5” HDR 4K in Bangladesh
, Asus VA32UQ 31.5” HDR 4K in bd
, Asus VA32UQ 31.5” HDR 4K latest price 2022
, Asus VA32UQ 31.5” HDR 4K latest price in 2022
, Asus VA32UQ 31.5” HDR 4K overview
, Asus VA32UQ 31.5” HDR 4K price
, Asus VA32UQ 31.5” HDR 4K price bd
, Asus VA32UQ 31.5” HDR 4K price in 2022
, Asus VA32UQ 31.5” HDR 4K price in Bangladesh
, Asus VA32UQ 31.5” HDR 4K price in bd
, Asus VA32UQ 31.5” HDR 4K price in bd 2022
, Asus VA32UQ 31.5” HDR 4K review
, Asus VA32UQ 31.5” HDR 4K Specifications
, Asus VA32UQ 31.5” HDR 4K specs