ASUS VA24DQLB 24 INCH FREESYNC EYE CARE IPS MONITOR
Discontinued
ASUS VA24DQLB 24 INCH FREESYNC EYE CARE IPS MONITOR
- Stock: Discontinued
- Model: ASUS VA24DQLB
- Product id: 18633
* অনলাইনে প্রোডাক্ট অর্ডারের পূর্বে আমাদের হেল্পলাইন +8801612-266507 নম্বরে কল দিয়ে স্টক এবং ডেলিভারী সর্ম্পকে সঠিকভাবে জেনে অর্ডার করার জন্য বিশেষভাবে অনুরোধ করা যাচ্ছে *
- 23.8'' FHD (1920x1080) LED Backlight Display
- 75Hz Refresh Rate
- Adaptive-Sync technology
- Extensive connectivity
| Display Features | |
| Resolution | FHD (1920 x 1080) |
| Refresh Rate | 75 Hz |
| Response Time | 5 ms |
| General Information | |
| Features | Speaker |
| Input Type | HDMI, Display Port, Audio Jack, DVI |
| Screen Size | 23.8 inch |
Specifications:
| Display Features | |
| Panel Type | IPS |
| Screen Size | Panel Size (inch) : 23.8 |
| Display Type | Non-Glare, LED |
| Resolution | 1920x1080 |
| Brightness | 250 cd/㎡ |
| Response Time | 5ms(GTG) |
| Viewing Angle | 178°(H)/178°(V) |
| Contrast Ratio | Contrast Ratio (Max) : 1000:1 ASUS Smart Contrast Ratio (ASCR) : 100000000:1 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Color Support | Display Colors : 16.7M |
| Refresh Rate | 75Hz (Max) |
| Others Features | Trace Free Technology HDCP support Adaptive-Sync Supported |
| Connectivity | |
| HDMI | Yes |
| Display Port | Yes |
| VGA | Yes |
| USB Port(s) | 2 x USB |
| Audio Jack | Earphone Jack : Yes PC Audio Input : Yes |
| Audio/Video Features | |
| Color Temperature Selection | 4 Modes |
| Speakers | 2W x 2 |
| Low Blue Light | Yes |
| Flicker Free | Yes |
| Others | GamePlus : Yes QuickFit : Yes |
| Power | |
| Type | 100-240V, 50 / 60Hz (Voltage) |
| Power Consumption | Power Consumption : 16.7W Power Off Mode : <0.3W Power Saving Mode : <0.3W |
| Physical Specification | |
| Dimension | Phys. Dimension with Stand (W x H x D) : 540 x (350-480) x 211 mm Phys. Dimension without Stand (W x H x D) : 540 x 325 x 55 mm Box Dimension (W x H x D) : 652 x 450 x 202 mm |
| Weight | Net Weight with Stand : 5.5 Kg Net Weight without Stand : 3.3 Kg Gross Weight : 7.8 Kg |
| Tilt | Tilt : Yes (+35° ~ -5°) VESA Wall Mounting : 100x100mm Kensington Lock : Yes |
| Warranty Information | |
| Manufacturing Warranty | 03 Years Warranty |
ASUS VA24DQLB 24 INCH FREESYNC EYE CARE IPS MONITOR
ASUS VA24DQLB Eye Care Monitor is featured with 23.8 inch IPS FHD (1920 x 1080) resolution along with 178° wide viewing angle panel and vivid image quality. Up to 75Hz refresh rate with Adaptive-Sync to remove tracing and assure crisp and clear video playback. Besides, ASUS display featured TÜV Rheinland-certified ASUS Flicker-Free technology to diminish flicker for a comfortable viewing experience. This technology allows to minimize instances of eyestrain and other damaging ailments, especially when user spend long, countless hours in front of a display watching favorite videos. Makes it ideal for almost-seamless multi-display setups that gives user an even greater degree of immersion.Quick Compare
| Product Details | ||||
| Product | ASUS VA24DQLB 24 INCH FREESYNC EYE CARE IPS MONITOR | ESONIC ES1701 17" Square LED Monitor | Starex NB 19 inch Wide Led Monitor | Enter E-MO-A01 19-inch HD LED Backlit Gaming Monitor |
| Image | |
|
|
|
| Price | 0৳ | |
|
|
| Model | ASUS VA24DQLB | ESONIC ES1701 | Starex NB 19 inch | E-MO-A01 |
| Brand | ASUS | ENTER | ||
| Availability | Discontinued | In Stock | In Stock | In Stock |
| Rating | Based on 0 reviews. |
Based on 0 reviews. |
Based on 0 reviews. |
Based on 0 reviews. |
| Summary | Specifications: Display Features Panel Type IPS Screen Size Panel Size (inch) : 23.8 Display Type Non-Glare, LED Resolution 1920x1080 Brightness 250 cd/㎡ Response Time 5ms(GTG) Viewing Angle 178°(H)/178°(V) Contrast Ratio Contrast Ratio (Max) : 1000:1 ASUS Smart Contrast Ratio (ASCR) : 100000000:1 Aspect Ratio 16:9 Color Support Display Colors : 16.7M Refresh Rate 75Hz (Max) Others Features Trace Free Technology HDCP support Adaptive-Sync Supported Connectivity HDMI Yes Display Port Yes VGA Yes USB Port(s) 2 x USB Audio Jack Earphone Jack : Yes PC Audio Input : Yes Audio/Video Features Color Temperature Selection 4 Modes Speakers 2W x 2 Low Blue Light Yes Flicker Free Yes Others GamePlus : Yes QuickFit : Yes Power Type 100-240V, 50 / 60Hz (Voltage) Power Consumption Power Consumption : 16.7W Power Off Mode : .. | Specification: Display Shape Square Display Size 17 Inch Display Type LED Panel Type Active Matrix TFT Display Resolution 1280×1024 (WxH) SXGA Brightness (Cd/M2) 400cd/M2 Contrast Ratio 5000:1 Refresh Rate (Hz) 60Hz Response Time (Ms) 5ms Horizontal Viewing Angle 160 Degree Vertical Viewing Angle 150 Degree Ports & Slots VGA Port: 1 Tilt Adjustment Yes Power Consumption 28.5W (Max.), 0.63W (Standby) Operating Temperature 5 Degree C – 40 Degree C Color Black Weight (Kg) 3kg Warranty 1 Year ESONIC ES1701 LED Monitor ESONIC ES1701 Comes With High Performance Intelligent Multi-Frequency Scaning, Use Active Matrix Thin Flim Transistor Liquid Crystal Display, LED Backlight. Comply With VESA DPMS International Power Saving Regulation. Support DDC 1/2B And Windows PNP Plug & Play. Microprocessor Based With OSD Control, Be Able To Adjust The Image To Optimum. Built-In Hoisting Hole Comlying With International Standard, Which Is Able To Hang The Display On The Wall. ESONIC LED Monitor Short for light-emitting diode monitor, an LED monitor or LED display is a flat screen, flat-panel computer monitor or television. It has a very short depth and is light in terms of weight. The actual difference between this and a typical LCD monitor is the backlighting. The first LCD monitors used CCFL instead of LEDs to illuminate the screen. ESONIC LED Monitor Advantages LED monitors offer many benefits compared to those that are CCFL backlit including: Often less expensive. Broader dimming range. Overall more reliable. They run at a lower temperature, and consume much less power, as few as 20 watts. Higher dynamic contrast ratio. Longer lifespan and less environmental impact. .. | Specifications Main Features Display Type LED Screen Size 19 inch (Wide) Resolution 1920 x 1080 Audio Speaker System Built in Speaker Connectivity USB Yes HDMI Yes Starex NB 19 inch Wide Led Monitor Starex NB 19 inch Wide Led Monitor featured with 19 inch (Wide) Display Resulation: 1920 x 1080 LED contrast Ratio: 100000:1 Cristal Clear Display Slim Design. This television has built in Speaker Interface: USB, VGA and HDMI Smart Enargy Saving. The Starex NB 19" Wide Led TV Monitor comes with 01 year warranty.. | Specification Display Features Screen Size 19" / 48.26CM Display Type LED Resolution Max. Resolution : 1440 x 900 Brightness 250ccl/m2 Response Time 5ms Viewing Angle 90/65 (CR≥10) Aspect Ratio 16:9 Color Support Multi (Color Depth(Number of Colors)): 16.7M colors Refresh Rate 60Hz Connectivity HDMI Yes VGA Yes Audio/Video Features Flicker Free Yes Power Type AC 180-255V 1.0A, 50/60Hz Power Consumption Power Consumption: 21W (Max.) Physical Specification Curvature Flat Warranty Information Manufacturing Warranty 02-Year Warranty Enter E-MO-A01 19-inch HD LED Backlit Gaming Monitor The E-MO-A01, a 19.1-inch VGA, and HDMI LED monitor, is a high-end offering from Enter. All Enter E-MO-A01 19.1 inch VGA & HDMI LED Monitors are built with premium materials and state-of-the-art production techniques, which allows them to meet the requirements in this increasingly competitive business. VGA and HDMI are accepted as input signals, and the display modes include VGA, SVGA, SXGA, and WXGA. The Enter E-MO-A01 features a 250ccl/m2 brightness rating and a 1440 x 900 resolution. It has a 60Hz refresh rate and a 5ms (TD) response time. The Enter E-MO-A01 19-inch HD LED Monitor has a 02-year warranty. .. |
|
|
|
|
|
|
Related Product
15,799৳ 17,500৳
Ex Tax:15,799৳
Recently Viewed
24,900৳ 27,000৳
Ex Tax:24,900৳
Tags:
ASUS VA24DQLB 24 INCH FREESYNC available in bd
, ASUS VA24DQLB 24 INCH FREESYNC Bangladesh
, ASUS VA24DQLB 24 INCH FREESYNC bd
, ASUS VA24DQLB 24 INCH FREESYNC bd price
, ASUS VA24DQLB 24 INCH FREESYNC description
, ASUS VA24DQLB 24 INCH FREESYNC details
, ASUS VA24DQLB 24 INCH FREESYNC EYE CARE IPS MONITOR Price in Bangladesh
, ASUS VA24DQLB 24 INCH FREESYNC features
, ASUS VA24DQLB 24 INCH FREESYNC in Bangladesh
, ASUS VA24DQLB 24 INCH FREESYNC in bd
, ASUS VA24DQLB 24 INCH FREESYNC latest price 2022
, ASUS VA24DQLB 24 INCH FREESYNC latest price in 2022
, ASUS VA24DQLB 24 INCH FREESYNC overview
, ASUS VA24DQLB 24 INCH FREESYNC price
, ASUS VA24DQLB 24 INCH FREESYNC price bd
, ASUS VA24DQLB 24 INCH FREESYNC price in 2022
, ASUS VA24DQLB 24 INCH FREESYNC price in Bangladesh
, ASUS VA24DQLB 24 INCH FREESYNC price in bd
, ASUS VA24DQLB 24 INCH FREESYNC price in bd 2022
, ASUS VA24DQLB 24 INCH FREESYNC review
, ASUS VA24DQLB 24 INCH FREESYNC Specifications
, ASUS VA24DQLB 24 INCH FREESYNC specs