ASUS VA24DQ 23.8 INCH 75HZ FULL HD EYE CARE IPS MONITOR
Related Product
Recently Viewed
104,500৳ 106,150৳
Ex Tax:104,500৳
| Display Features | |
| Panel Type | IPS |
| Screen Size | Wide Screen 23.8"(60.5cm) |
| Display Type | Non-glare |
| Resolution | 1920x1080 |
| Brightness | 250 cd/㎡ (Max) |
| Viewing Angle | 178°(H)/178°(V) |
| Contrast Ratio | Contrast Ratio (Max) : 1000:1 ASUS Smart Contrast Ratio (ASCR) : 100000000:1 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Color Support | Display Colors : 16.7M |
| Refresh Rate | 75Hz (Max) |
| Others Features | Trace Free Technology HDCP support Vivid Pixel Adaptive-Sync Supported Frameless Design |
| Connectivity | |
| HDMI | Yes |
| Display Port | Yes |
| USB Port(s) | D-Sub available |
| Audio Jack | PC Audio Input : 3.5mm Mini-Jack Earphone jack : 3.5mm Mini-Jack |
| Audio/Video Features | |
| Color Temperature Selection | 4 Modes |
| Speakers | 2W x 2 Stereo RMS |
| Low Blue Light | Yes |
| Flicker Free | Yes |
| Free Sync Support | Yes |
| Power | |
| Type | 100-240V, 50 / 60Hz (Voltage) |
| Power Consumption | Power on (Typical) : <16.7W Power Saving Mode : < 0.3W Power Off Mode : <0.3W Voltage : 100-240V, 50 / 60Hz |
| Physical Specification | |
| Dimension | Phys. Dimension with Stand (WxHxD) : 540 x 391 x 205 mm Phys. Dimension without Stand (WxHxD) : 540 x 325 x 55 mm Box Dimension (WxHxD) : 612 x 455 x 152 mm |
| Weight | Net Weight (Esti.) : 3.63 kg Net Weight without Stand (For VESA Wall Mount) (Esti.) : 3.34 ross Weight (Esti.) : 5.32 kg |
| Tilt | -5°~+23° VESA Wall Mounting : 100x100mm Frameless Design : Yes |
| Warranty Information | |
| Manufacturing Warranty | 03 Years Warranty |
| Product Details | ||||
| Product | ASUS VA24DQ 23.8 INCH 75HZ FULL HD EYE CARE IPS MONITOR | ESONIC ES1701 17" Square LED Monitor | Starex NB 19 inch Wide Led Monitor | Enter E-MO-A01 19-inch HD LED Backlit Gaming Monitor |
| Image | |
|
|
|
| Price | 0৳ | |
|
|
| Model | ASUS VA24DQ | ESONIC ES1701 | Starex NB 19 inch | E-MO-A01 |
| Brand | ASUS | ENTER | ||
| Availability | Discontinued | In Stock | In Stock | In Stock |
| Rating | Based on 0 reviews. |
Based on 0 reviews. |
Based on 0 reviews. |
Based on 0 reviews. |
| Summary | Specifications: Display Features Panel Type IPS Screen Size Wide Screen 23.8"(60.5cm) Display Type Non-glare Resolution 1920x1080 Brightness 250 cd/㎡ (Max) Viewing Angle 178°(H)/178°(V) Contrast Ratio Contrast Ratio (Max) : 1000:1 ASUS Smart Contrast Ratio (ASCR) : 100000000:1 Aspect Ratio 16:9 Color Support Display Colors : 16.7M Refresh Rate 75Hz (Max) Others Features Trace Free Technology HDCP support Vivid Pixel Adaptive-Sync Supported Frameless Design Connectivity HDMI Yes Display Port Yes USB Port(s) D-Sub available Audio Jack PC Audio Input : 3.5mm Mini-Jack Earphone jack : 3.5mm Mini-Jack Audio/Video Features Color Temperature Selection 4 Modes Speakers 2W x 2 Stereo RMS Low Blue Light Yes Flicker Free Yes Free Sync Support Yes Power Type 100-240V, 50 / 60Hz (Voltage) Power Consumption Power on (Typical) : .. | Specification: Display Shape Square Display Size 17 Inch Display Type LED Panel Type Active Matrix TFT Display Resolution 1280×1024 (WxH) SXGA Brightness (Cd/M2) 400cd/M2 Contrast Ratio 5000:1 Refresh Rate (Hz) 60Hz Response Time (Ms) 5ms Horizontal Viewing Angle 160 Degree Vertical Viewing Angle 150 Degree Ports & Slots VGA Port: 1 Tilt Adjustment Yes Power Consumption 28.5W (Max.), 0.63W (Standby) Operating Temperature 5 Degree C – 40 Degree C Color Black Weight (Kg) 3kg Warranty 1 Year ESONIC ES1701 LED Monitor ESONIC ES1701 Comes With High Performance Intelligent Multi-Frequency Scaning, Use Active Matrix Thin Flim Transistor Liquid Crystal Display, LED Backlight. Comply With VESA DPMS International Power Saving Regulation. Support DDC 1/2B And Windows PNP Plug & Play. Microprocessor Based With OSD Control, Be Able To Adjust The Image To Optimum. Built-In Hoisting Hole Comlying With International Standard, Which Is Able To Hang The Display On The Wall. ESONIC LED Monitor Short for light-emitting diode monitor, an LED monitor or LED display is a flat screen, flat-panel computer monitor or television. It has a very short depth and is light in terms of weight. The actual difference between this and a typical LCD monitor is the backlighting. The first LCD monitors used CCFL instead of LEDs to illuminate the screen. ESONIC LED Monitor Advantages LED monitors offer many benefits compared to those that are CCFL backlit including: Often less expensive. Broader dimming range. Overall more reliable. They run at a lower temperature, and consume much less power, as few as 20 watts. Higher dynamic contrast ratio. Longer lifespan and less environmental impact. .. | Specifications Main Features Display Type LED Screen Size 19 inch (Wide) Resolution 1920 x 1080 Audio Speaker System Built in Speaker Connectivity USB Yes HDMI Yes Starex NB 19 inch Wide Led Monitor Starex NB 19 inch Wide Led Monitor featured with 19 inch (Wide) Display Resulation: 1920 x 1080 LED contrast Ratio: 100000:1 Cristal Clear Display Slim Design. This television has built in Speaker Interface: USB, VGA and HDMI Smart Enargy Saving. The Starex NB 19" Wide Led TV Monitor comes with 01 year warranty.. | Specification Display Features Screen Size 19" / 48.26CM Display Type LED Resolution Max. Resolution : 1440 x 900 Brightness 250ccl/m2 Response Time 5ms Viewing Angle 90/65 (CR≥10) Aspect Ratio 16:9 Color Support Multi (Color Depth(Number of Colors)): 16.7M colors Refresh Rate 60Hz Connectivity HDMI Yes VGA Yes Audio/Video Features Flicker Free Yes Power Type AC 180-255V 1.0A, 50/60Hz Power Consumption Power Consumption: 21W (Max.) Physical Specification Curvature Flat Warranty Information Manufacturing Warranty 02-Year Warranty Enter E-MO-A01 19-inch HD LED Backlit Gaming Monitor The E-MO-A01, a 19.1-inch VGA, and HDMI LED monitor, is a high-end offering from Enter. All Enter E-MO-A01 19.1 inch VGA & HDMI LED Monitors are built with premium materials and state-of-the-art production techniques, which allows them to meet the requirements in this increasingly competitive business. VGA and HDMI are accepted as input signals, and the display modes include VGA, SVGA, SXGA, and WXGA. The Enter E-MO-A01 features a 250ccl/m2 brightness rating and a 1440 x 900 resolution. It has a 60Hz refresh rate and a 5ms (TD) response time. The Enter E-MO-A01 19-inch HD LED Monitor has a 02-year warranty. .. |
|
|
|
|
|
|