ASUS TUF VG27VQ 27'' Full HD 165Hz Free-SYNC Curved Gaming Monitor
-100 %
Discontinued
ASUS TUF VG27VQ 27'' Full HD 165Hz Free-SYNC Curved Gaming Monitor
- Stock: Discontinued
- Model: ASUS TUF Gaming VG27VQ
- Product id: 22933
* অনলাইনে প্রোডাক্ট অর্ডারের পূর্বে আমাদের হেল্পলাইন +8801612-266507 নম্বরে কল দিয়ে স্টক এবং ডেলিভারী সর্ম্পকে সঠিকভাবে জেনে অর্ডার করার জন্য বিশেষভাবে অনুরোধ করা যাচ্ছে *
- Resolution : FHD (1920x1080)
- 165Hz Rapxid Refresh rate
- 1ms MPRT Trace Free
- Rich connectivity
| Display Features | |
| Resolution | FHD (1920 x 1080) |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Response Time | 1 ms |
| General Information | |
| Features | Gaming, Curve, Speaker, Free Sync |
| Input Type | HDMI, Display Port, Audio Jack, USB |
| Screen Size | 27 inch |
Specification
| Display Features | |
| Panel Type | VA |
| Screen Size | Wide Screen 27.0"(68.6cm) |
| Resolution | (1920x1080) Full HD Display |
| Brightness | 400 cd/㎡ |
| Response Time | 1ms |
| Viewing Angle | 178°(H)/178°(V) |
| Contrast Ratio | 3000:1 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Color Support | 72%(NTSC) |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Others Features | Trace Free Technology Display Viewing Area(HxV) : 597.6 x 336.15 mm Pixel Pitch : 0.311 mm |
| Connectivity | |
| HDMI | 30 ~185 KHz (H) /48 ~165 Hz(V) |
| Display Port | Yes ( 1.2 ) |
| USB Port(s) | Yes |
| Audio Jack | Stereo Speakers : 2W x 2 Stereo RMS |
| Audio/Video Features | |
| Color Temperature Selection | 4 Modes |
| Speakers | Stereo Speakers : 2W x 2 Stereo RMS |
| Low Blue Light | Yes |
| Flicker Free | Yes |
| Free Sync Support | Yes |
| Power | |
| Power Consumption | Power Consumption: <40 W* Saving Mode: <0.5W Power Off Mode: <0.5W Voltage : 100-240V, 50 / 60Hz |
| Physical Specification | |
| Dimension | Phys. Dimension with Stand (WxHxD) : 609x(387~507)x211mm Phys. Dimension without Stand (WxHxD): 609x360x44 mm Box Dimension (WxHxD) : 688x558x209mm |
| Weight | Net Weight : 6kg Gross Weight: 8.7kg |
| Tilt | +20°~-5° |
| Warranty Information | |
| Manufacturing Warranty | 03 years Replacement Warranty |
ASUS VG27VQ 27 Inch Full HD 165Hz Free-SYNC Gaming Monitor
The TUF Gaming VG27VQ is a 27-inch, Full HD (1920x1080), curved display with an ultrafast 165Hz refresh rate designed for professional gamers and those seeking immersive gameplay. Its impressive curved display features Adaptive-Sync (FreeSync) technology, for extremely fluid gameplay without tearing and stuttering. The 27-inch Full HD (1920 X 1080) Display panel of TUF Gaming VG27VQ delivers stunning visuals from all angles with a 1500R curvature that ensures every point is equidistant to your eyes. This contributes to greater viewing comfort — even during extended use —and lets you enjoy a wide viewing angle with less distortion and color shift when gaming and watching movies. TUF Gaming VG27VQ has a super-fast 165Hz refresh rate, ensuring that even fast-paced games played at the highest visual settings look buttery-smooth and completely lag-free. Get the upper hand in first-person-shooters, racing, real-time strategy and sports titles. VG27VQ Features the latest ASUS-exclusive Extreme Low Motion Blur technology, which achieves 1ms MPRT to eliminate smearing and motion blur, and makes objects in motion look sharper, so gameplay is more fluid and responsive. ASUS Shadow Boost technology clarifies dark areas of the game without overexposing brighter areas, improving overall viewing while also making it easier to spot enemies hidden in dark areas of the map. Extensive connectivity options, including, DisplayPort1.2, HDMI (v2.0), Dual-Link DVI, Audio line-in, Earphone Jack support a wide array of multimedia devices.Quick Compare
| Product Details | ||||
| Product | ASUS TUF VG27VQ 27'' Full HD 165Hz Free-SYNC Curved Gaming Monitor | ESONIC ES1701 17" Square LED Monitor | Starex NB 19 inch Wide Led Monitor | Enter E-MO-A01 19-inch HD LED Backlit Gaming Monitor |
| Image | |
|
|
|
| Price | |
|
|
|
| Model | ASUS TUF Gaming VG27VQ | ESONIC ES1701 | Starex NB 19 inch | E-MO-A01 |
| Brand | ASUS | ENTER | ||
| Availability | Discontinued | In Stock | In Stock | In Stock |
| Rating | Based on 0 reviews. |
Based on 0 reviews. |
Based on 0 reviews. |
Based on 0 reviews. |
| Summary | Specification Display Features Panel Type VA Screen Size Wide Screen 27.0"(68.6cm) Resolution (1920x1080) Full HD Display Brightness 400 cd/㎡ Response Time 1ms Viewing Angle 178°(H)/178°(V) Contrast Ratio 3000:1 Aspect Ratio 16:9 Color Support 72%(NTSC) Refresh Rate 165Hz Others Features Trace Free Technology Display Viewing Area(HxV) : 597.6 x 336.15 mm Pixel Pitch : 0.311 mm Connectivity HDMI 30 ~185 KHz (H) /48 ~165 Hz(V) Display Port Yes ( 1.2 ) USB Port(s) Yes Audio Jack Stereo Speakers : 2W x 2 Stereo RMS Audio/Video Features Color Temperature Selection 4 Modes Speakers Stereo Speakers : 2W x 2 Stereo RMS Low Blue Light Yes Flicker Free Yes Free Sync Support Yes Power Power Consumption Power Consumption: .. | Specification: Display Shape Square Display Size 17 Inch Display Type LED Panel Type Active Matrix TFT Display Resolution 1280×1024 (WxH) SXGA Brightness (Cd/M2) 400cd/M2 Contrast Ratio 5000:1 Refresh Rate (Hz) 60Hz Response Time (Ms) 5ms Horizontal Viewing Angle 160 Degree Vertical Viewing Angle 150 Degree Ports & Slots VGA Port: 1 Tilt Adjustment Yes Power Consumption 28.5W (Max.), 0.63W (Standby) Operating Temperature 5 Degree C – 40 Degree C Color Black Weight (Kg) 3kg Warranty 1 Year ESONIC ES1701 LED Monitor ESONIC ES1701 Comes With High Performance Intelligent Multi-Frequency Scaning, Use Active Matrix Thin Flim Transistor Liquid Crystal Display, LED Backlight. Comply With VESA DPMS International Power Saving Regulation. Support DDC 1/2B And Windows PNP Plug & Play. Microprocessor Based With OSD Control, Be Able To Adjust The Image To Optimum. Built-In Hoisting Hole Comlying With International Standard, Which Is Able To Hang The Display On The Wall. ESONIC LED Monitor Short for light-emitting diode monitor, an LED monitor or LED display is a flat screen, flat-panel computer monitor or television. It has a very short depth and is light in terms of weight. The actual difference between this and a typical LCD monitor is the backlighting. The first LCD monitors used CCFL instead of LEDs to illuminate the screen. ESONIC LED Monitor Advantages LED monitors offer many benefits compared to those that are CCFL backlit including: Often less expensive. Broader dimming range. Overall more reliable. They run at a lower temperature, and consume much less power, as few as 20 watts. Higher dynamic contrast ratio. Longer lifespan and less environmental impact. .. | Specifications Main Features Display Type LED Screen Size 19 inch (Wide) Resolution 1920 x 1080 Audio Speaker System Built in Speaker Connectivity USB Yes HDMI Yes Starex NB 19 inch Wide Led Monitor Starex NB 19 inch Wide Led Monitor featured with 19 inch (Wide) Display Resulation: 1920 x 1080 LED contrast Ratio: 100000:1 Cristal Clear Display Slim Design. This television has built in Speaker Interface: USB, VGA and HDMI Smart Enargy Saving. The Starex NB 19" Wide Led TV Monitor comes with 01 year warranty.. | Specification Display Features Screen Size 19" / 48.26CM Display Type LED Resolution Max. Resolution : 1440 x 900 Brightness 250ccl/m2 Response Time 5ms Viewing Angle 90/65 (CR≥10) Aspect Ratio 16:9 Color Support Multi (Color Depth(Number of Colors)): 16.7M colors Refresh Rate 60Hz Connectivity HDMI Yes VGA Yes Audio/Video Features Flicker Free Yes Power Type AC 180-255V 1.0A, 50/60Hz Power Consumption Power Consumption: 21W (Max.) Physical Specification Curvature Flat Warranty Information Manufacturing Warranty 02-Year Warranty Enter E-MO-A01 19-inch HD LED Backlit Gaming Monitor The E-MO-A01, a 19.1-inch VGA, and HDMI LED monitor, is a high-end offering from Enter. All Enter E-MO-A01 19.1 inch VGA & HDMI LED Monitors are built with premium materials and state-of-the-art production techniques, which allows them to meet the requirements in this increasingly competitive business. VGA and HDMI are accepted as input signals, and the display modes include VGA, SVGA, SXGA, and WXGA. The Enter E-MO-A01 features a 250ccl/m2 brightness rating and a 1440 x 900 resolution. It has a 60Hz refresh rate and a 5ms (TD) response time. The Enter E-MO-A01 19-inch HD LED Monitor has a 02-year warranty. .. |
|
|
|
|
|
|
Related Product
15,799৳ 17,500৳
Ex Tax:15,799৳
Recently Viewed
24,900৳ 27,000৳
Ex Tax:24,900৳
Tags:
ASUS TUF VG27VQ 27'' Full HD 165Hz available in bd
, ASUS TUF VG27VQ 27'' Full HD 165Hz Bangladesh
, ASUS TUF VG27VQ 27'' Full HD 165Hz bd
, ASUS TUF VG27VQ 27'' Full HD 165Hz bd price
, ASUS TUF VG27VQ 27'' Full HD 165Hz description
, ASUS TUF VG27VQ 27'' Full HD 165Hz details
, ASUS TUF VG27VQ 27'' Full HD 165Hz features
, ASUS TUF VG27VQ 27'' Full HD 165Hz in Bangladesh
, ASUS TUF VG27VQ 27'' Full HD 165Hz in bd
, ASUS TUF VG27VQ 27'' Full HD 165Hz latest price 2022
, ASUS TUF VG27VQ 27'' Full HD 165Hz latest price in 2022
, ASUS TUF VG27VQ 27'' Full HD 165Hz overview
, ASUS TUF VG27VQ 27'' Full HD 165Hz price
, ASUS TUF VG27VQ 27'' Full HD 165Hz price bd
, ASUS TUF VG27VQ 27'' Full HD 165Hz price in 2022
, ASUS TUF VG27VQ 27'' Full HD 165Hz price in Bangladesh
, ASUS TUF VG27VQ 27'' Full HD 165Hz price in bd
, ASUS TUF VG27VQ 27'' Full HD 165Hz price in bd 2022
, ASUS TUF VG27VQ 27'' Full HD 165Hz review
, ASUS TUF VG27VQ 27'' Full HD 165Hz Specifications
, ASUS TUF VG27VQ 27'' Full HD 165Hz specs