Asus TUF VG249Q1R 23.8'' 144Hz Full HD IPS LED Gaming Monitor
Discontinued
Asus TUF VG249Q1R 23.8'' 144Hz Full HD IPS LED Gaming Monitor
- Stock: Discontinued
- Model: Asus TUF VG249Q1R
- Product id: 18636
* অনলাইনে প্রোডাক্ট অর্ডারের পূর্বে আমাদের হেল্পলাইন +8801612-266507 নম্বরে কল দিয়ে স্টক এবং ডেলিভারী সর্ম্পকে সঠিকভাবে জেনে অর্ডার করার জন্য বিশেষভাবে অনুরোধ করা যাচ্ছে *
- Shadow Boost & Exclusive GamePlus
- FreeSync Technology
- 23.8-inch Full HD (1920 x 1080)
- ASUS Extreme Low Motion Blur
Specifications:
| Display Features | |
| Panel Type | IPS |
| Screen Size | 23.8 inch |
| Display Type | LED |
| Resolution | 1920x1080 |
| Brightness | 250cd/㎡ |
| Response Time | 1ms MPRT |
| Viewing Angle | 178°/ 178° |
| Contrast Ratio | Contrast Ratio (Typ.) : 1000:1 ASUS Smart Contrast Ratio (ASCR) : 100000000:1 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Color Support | Display Colors : 16.7M Color Space (sRGB) : 100% |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Connectivity | |
| HDMI | HDMI(v1.4) x 2 |
| Display Port | DisplayPort 1.2 x 1 |
| Audio Jack | Earphone Jack : Yes |
| Audio/Video Features | |
| Color Temperature Selection | 4 modes |
| Speakers | Yes (2Wx2) |
| Low Blue Light | Yes |
| Flicker Free | Yes |
| Free Sync Support | Yes |
| Others | GameFast Input technology : Yes Shadow Boost : Yes GamePlus : Yes HDCP : Yes Trace Free Technology : Yes GameVisual : Yes |
| Power | |
| Type | Voltage : 100-240V, 50/60Hz |
| Power Consumption | Power Consumption : <23W Power Off Mode : <0.3W Power Saving Mode : <0.5W |
| Physical Specification | |
| Dimension | Phys. Dimension with Stand (W x H x D) : 539.5 x 406.5 x 213 mm Phys. Dimension without Stand (W x H x D) : 539.5 x 319.5 x 36.5 mm |
| Weight | Net Weight with Stand : 3.0 Kg Net Weight without Stand : 2.5 Kg |
| Tilt | (+22° ~ -5°) |
| Warranty Information | |
| Manufacturing Warranty | 3 Years |
Asus TUF VG249Q1R 23.8'' 144Hz Full HD IPS LED Gaming Monitor
TUF Gaming VG249Q1R is a 23.8-inch, Full HD (1920x1080) display with an ultrafast 165Hz refresh rate designed for professional gamers and those seeking immersive gameplay. It also features Adaptive-Sync (FreeSync Premium) technology, for extremely fluid gameplay without tearing and stuttering. The 23.8-inch Full HD (1920 X 1080) panel of TUF Gaming VG249Q1R delivers stunning visuals from wide 178° viewing angles, It also takes up very little desktop space and fits well in any setting. Its ultra-slim profile measures just 7.5mm at its thinnest point, also feature brand new Turbo Rim based that matches the perfect gaming setup.Quick Compare
| Product Details | ||||
| Product | Asus TUF VG249Q1R 23.8'' 144Hz Full HD IPS LED Gaming Monitor | ESONIC ES1701 17" Square LED Monitor | Starex NB 19 inch Wide Led Monitor | Esonic 22 Inch Wide Screen FHD LED Monitor |
| Image | |
|
|
|
| Price | |
|
|
|
| Model | Asus TUF VG249Q1R | ESONIC ES1701 | Starex NB 19 inch | Esonic 22 Inch |
| Brand | ASUS | |||
| Availability | Discontinued | In Stock | In Stock | In Stock |
| Rating | Based on 0 reviews. |
Based on 0 reviews. |
Based on 0 reviews. |
Based on 0 reviews. |
| Summary | Specifications: Display Features Panel Type IPS Screen Size 23.8 inch Display Type LED Resolution 1920x1080 Brightness 250cd/㎡ Response Time 1ms MPRT Viewing Angle 178°/ 178° Contrast Ratio Contrast Ratio (Typ.) : 1000:1 ASUS Smart Contrast Ratio (ASCR) : 100000000:1 Aspect Ratio 16:9 Color Support Display Colors : 16.7M Color Space (sRGB) : 100% Refresh Rate 144Hz Connectivity HDMI HDMI(v1.4) x 2 Display Port DisplayPort 1.2 x 1 Audio Jack Earphone Jack : Yes Audio/Video Features Color Temperature Selection 4 modes Speakers Yes (2Wx2) Low Blue Light Yes Flicker Free Yes Free Sync Support Yes Others GameFast Input technology : Yes Shadow Boost : Yes GamePlus : Yes HDCP : Yes Trace Free Technology : Yes GameVisual : Yes Power Type Voltage : 100-240V, 50/60Hz Power Consumption Power Consumption : .. | Specification: Display Shape Square Display Size 17 Inch Display Type LED Panel Type Active Matrix TFT Display Resolution 1280×1024 (WxH) SXGA Brightness (Cd/M2) 400cd/M2 Contrast Ratio 5000:1 Refresh Rate (Hz) 60Hz Response Time (Ms) 5ms Horizontal Viewing Angle 160 Degree Vertical Viewing Angle 150 Degree Ports & Slots VGA Port: 1 Tilt Adjustment Yes Power Consumption 28.5W (Max.), 0.63W (Standby) Operating Temperature 5 Degree C – 40 Degree C Color Black Weight (Kg) 3kg Warranty 1 Year ESONIC ES1701 LED Monitor ESONIC ES1701 Comes With High Performance Intelligent Multi-Frequency Scaning, Use Active Matrix Thin Flim Transistor Liquid Crystal Display, LED Backlight. Comply With VESA DPMS International Power Saving Regulation. Support DDC 1/2B And Windows PNP Plug & Play. Microprocessor Based With OSD Control, Be Able To Adjust The Image To Optimum. Built-In Hoisting Hole Comlying With International Standard, Which Is Able To Hang The Display On The Wall. ESONIC LED Monitor Short for light-emitting diode monitor, an LED monitor or LED display is a flat screen, flat-panel computer monitor or television. It has a very short depth and is light in terms of weight. The actual difference between this and a typical LCD monitor is the backlighting. The first LCD monitors used CCFL instead of LEDs to illuminate the screen. ESONIC LED Monitor Advantages LED monitors offer many benefits compared to those that are CCFL backlit including: Often less expensive. Broader dimming range. Overall more reliable. They run at a lower temperature, and consume much less power, as few as 20 watts. Higher dynamic contrast ratio. Longer lifespan and less environmental impact. .. | Specifications Main Features Display Type LED Screen Size 19 inch (Wide) Resolution 1920 x 1080 Audio Speaker System Built in Speaker Connectivity USB Yes HDMI Yes Starex NB 19 inch Wide Led Monitor Starex NB 19 inch Wide Led Monitor featured with 19 inch (Wide) Display Resulation: 1920 x 1080 LED contrast Ratio: 100000:1 Cristal Clear Display Slim Design. This television has built in Speaker Interface: USB, VGA and HDMI Smart Enargy Saving. The Starex NB 19" Wide Led TV Monitor comes with 01 year warranty.. | Specifications Basic Information Brand Esonic Display Features Display Type TFT LED Panel Type Anti-Glare type, Hard-coating (3H) Screen Size 22 inch Wide Resolution 1920×1080 FHD LED Display Response Time 2ms Contrast Ratio 10000/1 (Dynamic) Color Support 16.7M Colours Refresh Rate 50 – 75Hz Viewing Angle H160/V150 (CR>10) External Features Color(s) Black Technical Specification Connectivity VGA :1 Warranty Information Manufacturing Warranty 1year Esonic 22 Inch Wide Screen HD LED Monitor in Bangladesh Esonic 22 Inch Wide Screen FHD LED Monitor is one of the best budget Monitors in Bangladesh. Excellent screen clarity for constructive offices. Crystal Clear with the viewing features and better connectivity options that help boost productivity in business and at home. Adaptable viewing and connectivity options: Fully flexible stand and a comprehensive set of analog and digital connectivity ports and cables. Cracking screen intelligibility: 1920×1080 FHD resolution with an ultra-wide-angle. This LED Monitor 22” with VGA output. Products Status Stock. Response Time 5ms. Color Support 16.7M Colours and Contrast Ratio: 800:1.1920×1080 FHD Display and Widescreen. Panel Type TFT. Esonic LED Monitor Short for light-emitting diode monitor, an LED monitor or LED display is a flat screen, flat-panel computer monitor or television. It has a very short depth and is light in terms of weight. The actual difference between this and a typical LCD monitor is the backlighting. The first LCD monitors used CCFL instead of LEDs to illuminate the screen. Esonic LED Monitor Advantages LED monitors offer many benefits compared to those that are CCFL backlit including: Often less expensive. Broader dimming range. Overall more reliable. They run at a lower temperature, and consume much less power, as few as 20 watts. Higher dynamic contrast ratio. Longer lifespan and less environmental impact. .. |
|
|
|
|
|
|
Related Product
7,700৳ 11,000৳
Ex Tax:7,700৳
7,900৳ 9,900৳
Ex Tax:7,900৳
13,300৳ 14,500৳
Ex Tax:13,300৳
Recently Viewed
24,900৳ 27,000৳
Ex Tax:24,900৳
Tags:
Asus TUF VG249Q1R 23.8'' 144Hz available in bd
, Asus TUF VG249Q1R 23.8'' 144Hz Bangladesh
, Asus TUF VG249Q1R 23.8'' 144Hz bd
, Asus TUF VG249Q1R 23.8'' 144Hz bd price
, Asus TUF VG249Q1R 23.8'' 144Hz description
, Asus TUF VG249Q1R 23.8'' 144Hz details
, Asus TUF VG249Q1R 23.8'' 144Hz features
, Asus TUF VG249Q1R 23.8'' 144Hz Full HD IPS LED Gaming Monitor
, Asus TUF VG249Q1R 23.8'' 144Hz Full HD IPS LED Gaming Monitor Price in Bangladesh
, Asus TUF VG249Q1R 23.8'' 144Hz in Bangladesh
, Asus TUF VG249Q1R 23.8'' 144Hz in bd
, Asus TUF VG249Q1R 23.8'' 144Hz latest price 2022
, Asus TUF VG249Q1R 23.8'' 144Hz latest price in 2022
, Asus TUF VG249Q1R 23.8'' 144Hz overview
, Asus TUF VG249Q1R 23.8'' 144Hz price
, Asus TUF VG249Q1R 23.8'' 144Hz price bd
, Asus TUF VG249Q1R 23.8'' 144Hz price in 2022
, Asus TUF VG249Q1R 23.8'' 144Hz price in Bangladesh
, Asus TUF VG249Q1R 23.8'' 144Hz price in bd
, Asus TUF VG249Q1R 23.8'' 144Hz price in bd 2022
, Asus TUF VG249Q1R 23.8'' 144Hz review
, Asus TUF VG249Q1R 23.8'' 144Hz Specifications
, Asus TUF VG249Q1R 23.8'' 144Hz specs