ASUS TUF Gaming VG279Q1A 27" FHD Gaming Monitor
Out Of Stock
ASUS TUF Gaming VG279Q1A 27" FHD Gaming Monitor
- Stock: Out Of Stock
- Model: ASUS TUF Gaming VG279Q1A
- Product id: 21027
* অনলাইনে প্রোডাক্ট অর্ডারের পূর্বে আমাদের হেল্পলাইন +8801612-266507 নম্বরে কল দিয়ে স্টক এবং ডেলিভারী সর্ম্পকে সঠিকভাবে জেনে অর্ডার করার জন্য বিশেষভাবে অনুরোধ করা যাচ্ছে *
- FHD (1920 x 1080) IPS Panel with ultrafast 165Hz refresh rate
- ASUS Extreme Low Motion Blur (ELMB ) technology
- 1ms response time (MPRT)
- Adaptive-sync & FreeSync
| Display Features | |
| Resolution | FHD (1920 x 1080) |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Response Time | 1 ms |
| General Information | |
| Features | Free Sync |
| Input Type | HDMI |
| Screen Size | 27 inch |
Specifications:
| Display Features | |
| Panel Type | IPS |
| Screen Size | 27"(68.5cm) Wide Screen |
| Display Type | Non-glare |
| Resolution | 1920x1080 |
| Brightness | 250cd/㎡ |
| Response Time | 3ms (GTG) |
| Viewing Angle | 178°(H)/178°(V) |
| Contrast Ratio | 1000:1 ASUS Smart Contrast Ratio (ASCR) : 100000000:1 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Color Support | Color Saturation : 99% sRGB Display Colors : 16.7M |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Others Features | Trace Free Technology: Yes GameVisual: Yes GamePlus: Yes HDCP: Yes Extreme Low Motion Blur: Yes VRR Technology: FreeSync Premium GameFast Input technology: Yes Shadow Boost: Yes DisplayWidget: Yes, DisplayWidget Lite |
| Connectivity | |
| HDMI | HDMI(v1.4) x 2 |
| Display Port | DisplayPort 1.2 x 1 |
| Audio Jack | 3.5mm Mini-Jack |
| Audio/Video Features | |
| Color Temperature Selection | 4 Modes |
| Speakers | Stereo Speakers : 2W x 2 Stereo RMS |
| Low Blue Light | Yes |
| Flicker Free | Yes |
| Free Sync Support | Yes |
| Others | Adaptive Sync |
| Power | |
| Type | Direct Power |
| Power Consumption | Power Consumption : <16W Power Saving Mode : <0.5W Power Off Mode : <0.5W Power Off Mode : <0.3W |
| Others | Voltage: 100-240V, 50/60Hz |
| Physical Specification | |
| Dimension | 614.09 x 454.34 x 213.79 mm with Stand 614.09 x 364 x 56.95 mm without Stand |
| Weight | Net Weight with Stand: 4.4 Kg Net Weight without Stand: 3.4 KASUS TUF Gaming VG279Q1A ross Weight: 7.4 Kg |
| Tilt | Tilt: Yes (+20° ~ -5°) Swivel: Yes (+16° ~ -16°) VESA Wall Mounting: 100x100mm Kensington Lock: Yes |
| Curvature | Flat |
| Warranty Information | |
| Manufacturing Warranty | 03 years Replacement Warranty |
ASUS TUF Gaming VG279Q1A 27" FHD Gaming Monitor
The ASUS TUF Gaming VG279Q1A 27" FHD Gaming Monitor is a 27-inch Full HD (1920 x 1080) IPS display that comes with an ultrafast 165Hz refresh rate. Designed for gamers and others seeking immersive gameplay. Its exclusive ELMB function features a 1ms MPRT response time and Adaptive-Sync (FreeSync Premium) technology, for extremely fluid gameplay without tearing and stuttering. It delivers stunning visuals from all angles with wide 178-degree viewing angles that ensure minimal distortion and color shift even when you're viewing from extreme positions. This monitor Features the latest ASUS-exclusive Extreme Low Motion Blur technology, which achieves 1ms MPRT to eliminate smearing and motion blur, and makes objects in motion look sharper, so gameplay is more fluid and responsive. The TUF Gaming VG279Q1A has a stealth fighter-inspired design that gives it a dynamic, futuristic look. The rear panel features wing-like elements, giving it a sensation of speed. A svelte, minimalist stand ensures stability and a touch of elegance. Extensive connectivity options, including DisplayPort1.2 and 2 x HDMI 2.0, offer support for wide array of multimedia devices. With an ergonomically-designed stand, it provides tilt, swivel, pivot and height adjustments so you can easily find your ideal viewing position. The display is also VESA-compatible for wall mounting. It has a 3-years warranty.Quick Compare
| Product Details | ||||
| Product | ASUS TUF Gaming VG279Q1A 27" FHD Gaming Monitor | ESONIC ES1701 17" Square LED Monitor | Starex NB 19 inch Wide Led Monitor | Enter E-MO-A01 19-inch HD LED Backlit Gaming Monitor |
| Image | |
|
|
|
| Price | 0৳ | |
|
|
| Model | ASUS TUF Gaming VG279Q1A | ESONIC ES1701 | Starex NB 19 inch | E-MO-A01 |
| Brand | ASUS | ENTER | ||
| Availability | Out Of Stock | In Stock | In Stock | In Stock |
| Rating | Based on 0 reviews. |
Based on 0 reviews. |
Based on 0 reviews. |
Based on 0 reviews. |
| Summary | Specifications: Display Features Panel Type IPS Screen Size 27"(68.5cm) Wide Screen Display Type Non-glare Resolution 1920x1080 Brightness 250cd/㎡ Response Time 3ms (GTG) Viewing Angle 178°(H)/178°(V) Contrast Ratio 1000:1 ASUS Smart Contrast Ratio (ASCR) : 100000000:1 Aspect Ratio 16:9 Color Support Color Saturation : 99% sRGB Display Colors : 16.7M Refresh Rate 165Hz Others Features Trace Free Technology: Yes GameVisual: Yes GamePlus: Yes HDCP: Yes Extreme Low Motion Blur: Yes VRR Technology: FreeSync Premium GameFast Input technology: Yes Shadow Boost: Yes DisplayWidget: Yes, DisplayWidget Lite Connectivity HDMI HDMI(v1.4) x 2 Display Port DisplayPort 1.2 x 1 Audio Jack 3.5mm Mini-Jack Audio/Video Features Color Temperature Selection 4 Modes Speakers Stereo Speakers : 2W x 2 Stereo RMS Low Blue Light Yes Flicker Free Yes Free Sync Support Yes Others Adaptive Sync Power Type Direct Power Power Consumption Power Consumption : .. | Specification: Display Shape Square Display Size 17 Inch Display Type LED Panel Type Active Matrix TFT Display Resolution 1280×1024 (WxH) SXGA Brightness (Cd/M2) 400cd/M2 Contrast Ratio 5000:1 Refresh Rate (Hz) 60Hz Response Time (Ms) 5ms Horizontal Viewing Angle 160 Degree Vertical Viewing Angle 150 Degree Ports & Slots VGA Port: 1 Tilt Adjustment Yes Power Consumption 28.5W (Max.), 0.63W (Standby) Operating Temperature 5 Degree C – 40 Degree C Color Black Weight (Kg) 3kg Warranty 1 Year ESONIC ES1701 LED Monitor ESONIC ES1701 Comes With High Performance Intelligent Multi-Frequency Scaning, Use Active Matrix Thin Flim Transistor Liquid Crystal Display, LED Backlight. Comply With VESA DPMS International Power Saving Regulation. Support DDC 1/2B And Windows PNP Plug & Play. Microprocessor Based With OSD Control, Be Able To Adjust The Image To Optimum. Built-In Hoisting Hole Comlying With International Standard, Which Is Able To Hang The Display On The Wall. ESONIC LED Monitor Short for light-emitting diode monitor, an LED monitor or LED display is a flat screen, flat-panel computer monitor or television. It has a very short depth and is light in terms of weight. The actual difference between this and a typical LCD monitor is the backlighting. The first LCD monitors used CCFL instead of LEDs to illuminate the screen. ESONIC LED Monitor Advantages LED monitors offer many benefits compared to those that are CCFL backlit including: Often less expensive. Broader dimming range. Overall more reliable. They run at a lower temperature, and consume much less power, as few as 20 watts. Higher dynamic contrast ratio. Longer lifespan and less environmental impact. .. | Specifications Main Features Display Type LED Screen Size 19 inch (Wide) Resolution 1920 x 1080 Audio Speaker System Built in Speaker Connectivity USB Yes HDMI Yes Starex NB 19 inch Wide Led Monitor Starex NB 19 inch Wide Led Monitor featured with 19 inch (Wide) Display Resulation: 1920 x 1080 LED contrast Ratio: 100000:1 Cristal Clear Display Slim Design. This television has built in Speaker Interface: USB, VGA and HDMI Smart Enargy Saving. The Starex NB 19" Wide Led TV Monitor comes with 01 year warranty.. | Specification Display Features Screen Size 19" / 48.26CM Display Type LED Resolution Max. Resolution : 1440 x 900 Brightness 250ccl/m2 Response Time 5ms Viewing Angle 90/65 (CR≥10) Aspect Ratio 16:9 Color Support Multi (Color Depth(Number of Colors)): 16.7M colors Refresh Rate 60Hz Connectivity HDMI Yes VGA Yes Audio/Video Features Flicker Free Yes Power Type AC 180-255V 1.0A, 50/60Hz Power Consumption Power Consumption: 21W (Max.) Physical Specification Curvature Flat Warranty Information Manufacturing Warranty 02-Year Warranty Enter E-MO-A01 19-inch HD LED Backlit Gaming Monitor The E-MO-A01, a 19.1-inch VGA, and HDMI LED monitor, is a high-end offering from Enter. All Enter E-MO-A01 19.1 inch VGA & HDMI LED Monitors are built with premium materials and state-of-the-art production techniques, which allows them to meet the requirements in this increasingly competitive business. VGA and HDMI are accepted as input signals, and the display modes include VGA, SVGA, SXGA, and WXGA. The Enter E-MO-A01 features a 250ccl/m2 brightness rating and a 1440 x 900 resolution. It has a 60Hz refresh rate and a 5ms (TD) response time. The Enter E-MO-A01 19-inch HD LED Monitor has a 02-year warranty. .. |
|
|
|
|
|
|
Related Product
7,700৳ 11,000৳
Ex Tax:7,700৳
7,900৳ 9,900৳
Ex Tax:7,900৳
13,300৳ 14,500৳
Ex Tax:13,300৳
Recently Viewed
24,900৳ 27,000৳
Ex Tax:24,900৳
Tags:
ASUS TUF Gaming VG279Q1A available in bd
, ASUS TUF Gaming VG279Q1A Bangladesh
, ASUS TUF Gaming VG279Q1A bd
, ASUS TUF Gaming VG279Q1A bd price
, ASUS TUF Gaming VG279Q1A description
, ASUS TUF Gaming VG279Q1A details
, ASUS TUF Gaming VG279Q1A features
, ASUS TUF Gaming VG279Q1A in Bangladesh
, ASUS TUF Gaming VG279Q1A in bd
, ASUS TUF Gaming VG279Q1A latest price 2022
, ASUS TUF Gaming VG279Q1A latest price in 2021
, ASUS TUF Gaming VG279Q1A latest price in 2022
, ASUS TUF Gaming VG279Q1A overview
, ASUS TUF Gaming VG279Q1A price
, ASUS TUF Gaming VG279Q1A price bd
, ASUS TUF Gaming VG279Q1A price in 2022
, ASUS TUF Gaming VG279Q1A price in bangladesh
, ASUS TUF Gaming VG279Q1A price in bd
, ASUS TUF Gaming VG279Q1A price in bd 2021
, ASUS TUF Gaming VG279Q1A price in bd 2022
, ASUS TUF Gaming VG279Q1A review
, ASUS TUF Gaming VG279Q1A Specifications
, ASUS TUF Gaming VG279Q1A specs