Asus ROG Strix XG27VQ 27" Full HD 144Hz Curved Gaming Monitor (FreeSync™)
Out Of Stock
Asus ROG Strix XG27VQ 27" Full HD 144Hz Curved Gaming Monitor (FreeSync™)
- Stock: Out Of Stock
- Model: Asus ROG Strix XG27VQ
- Product id: 16129
* অনলাইনে প্রোডাক্ট অর্ডারের পূর্বে আমাদের হেল্পলাইন +8801612-266507 নম্বরে কল দিয়ে স্টক এবং ডেলিভারী সর্ম্পকে সঠিকভাবে জেনে অর্ডার করার জন্য বিশেষভাবে অনুরোধ করা যাচ্ছে *
- Panel Size: Wide Screen 27.0"
- True Resolution : 1920x1080
- Color Saturation : 72%(NTSC)
- Brightness(Max) : 300 cd/㎡
| Display Features | |
| Resolution | FHD (1920 x 1080) |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Response Time | 4 ms |
| General Information | |
| Features | Gaming, Curve, Free Sync |
| Input Type | HDMI, Display Port, Audio Jack, DVI |
| Screen Size | 27 inch |
Specification
| Screen Size | 27" |
| Display Type | Panel Type : VA |
| Resolution | 1920x1080 |
| Brightness | 300 cd/㎡ |
| Response Time | 4ms (Gray to Gray) , 1ms MPRT |
| Viewing Angle | 178°(H)/178°(V) Display Viewing Area(HxV) : 595.303 x 336.312 mm |
| Contrast Ratio | 3000:1 |
| Color Support | 16.7M |
| HDMI | v1.4 |
| Display Port | 1.2 |
| Audio Jack | 3.5mm Mini-Jack |
| DVI | Dual-link |
| Color Temperature Selection | 4 Modes |
| FreeSync supported | Yes |
| Game (modes) | GamePlus(modes) : Yes (Crosshair/Timer/FPS Counter/Display Alignment) GameVisual :8 Modes(Scenery/Racing/Cinema/RTS/RPG/FPS/sRGB Modes/MOBA Mode/User Mode) |
| Power | |
| Power Consumption | <50W* |
| Others | Power Saving Mode <0.5W Power Off Mode <0.5W |
| Dimension | Phys. Dimension with Stand(WxHxD): 619.64x(523.91~423.91)x268.62mm Phys. Dimension without Stand (WxHxD):619.64x371.12x109mm Box Dimension(WxHxD:752x560x268mm |
| Weight | Net Weight : 6.9 kg Gross Weight: 9.95 kg |
| Tilt | Black |
| Warranty | 03 years |
Asus ROG Strix XG27VQ 27" Full HD 144Hz Curved Gaming Monitor (FreeSync™)
- 27 inch 1800R curved gaming monitor with ultra-fast 144Hz refresh rate designed for professional gamers and MOBA aficionados
- Features ASUS Extreme Low Motion Blur (ELMB) Technology with 1ms MPRT to further reduce ghosting and motion blur
- ROG Strix XG Series gaming monitors feature ASUS Aura RGB lighting on the back and a customizable light signature projection for gaming-inspired aesthetics
- Features an ergonomically designed stand to offer extensive swivel, tilt, and height adjustment
- 03 years Replacement Warranty
Quick Compare
| Product Details | ||||
| Product | Asus ROG Strix XG27VQ 27" Full HD 144Hz Curved Gaming Monitor (FreeSync™) | ESONIC ES1701 17" Square LED Monitor | Starex NB 19 inch Wide Led Monitor | Enter E-MO-A01 19-inch HD LED Backlit Gaming Monitor |
| Image | |
|
|
|
| Price | 0৳ | |
|
|
| Model | Asus ROG Strix XG27VQ | ESONIC ES1701 | Starex NB 19 inch | E-MO-A01 |
| Brand | ASUS | ENTER | ||
| Availability | Out Of Stock | In Stock | In Stock | In Stock |
| Rating | Based on 0 reviews. |
Based on 0 reviews. |
Based on 0 reviews. |
Based on 0 reviews. |
| Summary | Specification Screen Size 27" Display Type Panel Type : VA Resolution 1920x1080 Brightness 300 cd/㎡ Response Time 4ms (Gray to Gray) , 1ms MPRT Viewing Angle 178°(H)/178°(V) Display Viewing Area(HxV) : 595.303 x 336.312 mm Contrast Ratio 3000:1 Color Support 16.7M HDMI v1.4 Display Port 1.2 Audio Jack 3.5mm Mini-Jack DVI Dual-link Color Temperature Selection 4 Modes FreeSync supported Yes Game (modes) GamePlus(modes) : Yes (Crosshair/Timer/FPS Counter/Display Alignment) GameVisual :8 Modes(Scenery/Racing/Cinema/RTS/RPG/FPS/sRGB Modes/MOBA Mode/User Mode) Power Power Consumption .. | Specification: Display Shape Square Display Size 17 Inch Display Type LED Panel Type Active Matrix TFT Display Resolution 1280×1024 (WxH) SXGA Brightness (Cd/M2) 400cd/M2 Contrast Ratio 5000:1 Refresh Rate (Hz) 60Hz Response Time (Ms) 5ms Horizontal Viewing Angle 160 Degree Vertical Viewing Angle 150 Degree Ports & Slots VGA Port: 1 Tilt Adjustment Yes Power Consumption 28.5W (Max.), 0.63W (Standby) Operating Temperature 5 Degree C – 40 Degree C Color Black Weight (Kg) 3kg Warranty 1 Year ESONIC ES1701 LED Monitor ESONIC ES1701 Comes With High Performance Intelligent Multi-Frequency Scaning, Use Active Matrix Thin Flim Transistor Liquid Crystal Display, LED Backlight. Comply With VESA DPMS International Power Saving Regulation. Support DDC 1/2B And Windows PNP Plug & Play. Microprocessor Based With OSD Control, Be Able To Adjust The Image To Optimum. Built-In Hoisting Hole Comlying With International Standard, Which Is Able To Hang The Display On The Wall. ESONIC LED Monitor Short for light-emitting diode monitor, an LED monitor or LED display is a flat screen, flat-panel computer monitor or television. It has a very short depth and is light in terms of weight. The actual difference between this and a typical LCD monitor is the backlighting. The first LCD monitors used CCFL instead of LEDs to illuminate the screen. ESONIC LED Monitor Advantages LED monitors offer many benefits compared to those that are CCFL backlit including: Often less expensive. Broader dimming range. Overall more reliable. They run at a lower temperature, and consume much less power, as few as 20 watts. Higher dynamic contrast ratio. Longer lifespan and less environmental impact. .. | Specifications Main Features Display Type LED Screen Size 19 inch (Wide) Resolution 1920 x 1080 Audio Speaker System Built in Speaker Connectivity USB Yes HDMI Yes Starex NB 19 inch Wide Led Monitor Starex NB 19 inch Wide Led Monitor featured with 19 inch (Wide) Display Resulation: 1920 x 1080 LED contrast Ratio: 100000:1 Cristal Clear Display Slim Design. This television has built in Speaker Interface: USB, VGA and HDMI Smart Enargy Saving. The Starex NB 19" Wide Led TV Monitor comes with 01 year warranty.. | Specification Display Features Screen Size 19" / 48.26CM Display Type LED Resolution Max. Resolution : 1440 x 900 Brightness 250ccl/m2 Response Time 5ms Viewing Angle 90/65 (CR≥10) Aspect Ratio 16:9 Color Support Multi (Color Depth(Number of Colors)): 16.7M colors Refresh Rate 60Hz Connectivity HDMI Yes VGA Yes Audio/Video Features Flicker Free Yes Power Type AC 180-255V 1.0A, 50/60Hz Power Consumption Power Consumption: 21W (Max.) Physical Specification Curvature Flat Warranty Information Manufacturing Warranty 02-Year Warranty Enter E-MO-A01 19-inch HD LED Backlit Gaming Monitor The E-MO-A01, a 19.1-inch VGA, and HDMI LED monitor, is a high-end offering from Enter. All Enter E-MO-A01 19.1 inch VGA & HDMI LED Monitors are built with premium materials and state-of-the-art production techniques, which allows them to meet the requirements in this increasingly competitive business. VGA and HDMI are accepted as input signals, and the display modes include VGA, SVGA, SXGA, and WXGA. The Enter E-MO-A01 features a 250ccl/m2 brightness rating and a 1440 x 900 resolution. It has a 60Hz refresh rate and a 5ms (TD) response time. The Enter E-MO-A01 19-inch HD LED Monitor has a 02-year warranty. .. |
|
|
|
|
|
|
Related Product
15,799৳ 17,500৳
Ex Tax:15,799৳
Recently Viewed
29,500৳ 30,500৳
Ex Tax:29,500৳
Tags:
Asus ROG Strix XG27VQ 27" Full HD 144Hz available in bd
, Asus ROG Strix XG27VQ 27" Full HD 144Hz Bangladesh
, Asus ROG Strix XG27VQ 27" Full HD 144Hz bd
, Asus ROG Strix XG27VQ 27" Full HD 144Hz bd price
, Asus ROG Strix XG27VQ 27" Full HD 144Hz description
, Asus ROG Strix XG27VQ 27" Full HD 144Hz details
, Asus ROG Strix XG27VQ 27" Full HD 144Hz features
, Asus ROG Strix XG27VQ 27" Full HD 144Hz in Bangladesh
, Asus ROG Strix XG27VQ 27" Full HD 144Hz in bd
, Asus ROG Strix XG27VQ 27" Full HD 144Hz latest price 2022
, Asus ROG Strix XG27VQ 27" Full HD 144Hz latest price in 2022
, Asus ROG Strix XG27VQ 27" Full HD 144Hz overview
, Asus ROG Strix XG27VQ 27" Full HD 144Hz price
, Asus ROG Strix XG27VQ 27" Full HD 144Hz price bd
, Asus ROG Strix XG27VQ 27" Full HD 144Hz price in 2022
, Asus ROG Strix XG27VQ 27" Full HD 144Hz price in Bangladesh
, Asus ROG Strix XG27VQ 27" Full HD 144Hz price in bd
, Asus ROG Strix XG27VQ 27" Full HD 144Hz price in bd 2022
, Asus ROG Strix XG27VQ 27" Full HD 144Hz review
, Asus ROG Strix XG27VQ 27" Full HD 144Hz Specifications
, Asus ROG Strix XG27VQ 27" Full HD 144Hz specs