Asus ProArt PA329C 32 Inch 4K HDR Non-Glare Professional Monitor
Out Of Stock
Asus ProArt PA329C 32 Inch 4K HDR Non-Glare Professional Monitor
- Stock: Out Of Stock
- Model: PA329C
- Product id: 19114
* অনলাইনে প্রোডাক্ট অর্ডারের পূর্বে আমাদের হেল্পলাইন +8801612-266507 নম্বরে কল দিয়ে স্টক এবং ডেলিভারী সর্ম্পকে সঠিকভাবে জেনে অর্ডার করার জন্য বিশেষভাবে অনুরোধ করা যাচ্ছে *
- 32-inch 4K IPS monitor
- ASUS ProArt Calibration technology
- VESA DisplayHDR 600 certified HDR-10
- Exceptional wide color gamut technology
| Display Features | |
| Resolution | 4K UHD (3840 x 2160) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Response Time | 5 ms |
| General Information | |
| Features | Free Sync |
| Input Type | HDMI |
| Screen Size | 32 inch |
Specifications:
| Display Features | |
| Panel Type | IPS |
| Screen Size | Wide Screen 32” (81.28cm) |
| Display Type | LED |
| Resolution | True Resolution : 3840x2160 |
| Brightness | 400 cd/㎡ (Typical)/600 cd/㎡ (Peak) |
| Response Time | 5ms (Gray to Gray) |
| Viewing Angle | 178°(H)/178°(V) |
| Contrast Ratio | Contrast Ratio : 1000 :1 (Typical)/1000000 :1 (HDR) |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Color Support | 1073.7M (10bit) |
| Others Features | HDR (High Dynamic Range) Support : Yes (HDR-10 ) DICOM Calibration : Yes |
| Connectivity | |
| HDMI | HDMI(v2.0) x3 |
| Display Port | DisplayPort 1.2 x1 |
| USB Port(s) | Type-C Upstream : USB3.0 Type-C x1 Downstream : USB3.0 Type-A x5 |
| Audio Jack | 3.5mm Mini-Jack |
| Audio/Video Features | |
| Color Temperature Selection | 4 Modes ProArt Preset : 9 Modes(Adobe RGB Mode/DCI-P3/DICOM/HDR_PQ Rec2020/sRGB Mode/Rec. 709 Mode/Standard Mode/User Mode 1/User Mode 2) |
| Speakers | 3W x 2 Stereo RMS |
| Low Blue Light | Yes |
| Flicker Free | Yes |
| Others | Color Saturation : 98% DCI-P3, 100% Adobe RGB, 100% sRGB and 84% Rec.2020 |
| Power | |
| Type | 100-240V, 50/60Hz |
| Power Consumption | Power On: <56.84W Power Saving: <0.5W Power Off: 0W |
| Physical Specification | |
| Dimension | Phys. Dimension with Stand (WxHxD) : 735 x 615 x 240 mm Phys. Dimension without Stand (WxHxD) : 734.4 x 431 x 66.85 mm |
| Weight | Net Weight (Esti.) : 12.32 kg Without Stand: 8.7 Kg |
| Tilt | Tilt : +20°~-5° Swivel : +45°~-45° Pivot : 0°~+90° Height Adjustment : 0~130 mm VESA Wall Mounting : 100x100mm Quick Release Stand Design : Yes |
| Warranty Information | |
| Manufacturing Warranty | 03 years Replacement Warranty |
Asus ProArt PA329C 32 Inch 4K HDR Non-Glare Professional Monitor
The ASUS ProArt PA329C 4K UHD HDR professional monitor delivers accurate and brilliant color reproduction and is designed for graphics professionals. PA329C is ideal for high-end video editing, thanks to a wide color gamut of 100% Rec.709 and 100% Adobe RGB for exceptional color fidelity. Up to 600 nits of brightness and VESA DisplayHDR 600 certified provides lifelike experience. ProArt PA329C features USB-C™ port supports data transfers, DisplayPort and also support 60W power delivery. Advanced ProArt™ calibration technology and factory pre-calibrated to ensures outstanding color accuracy (∆E < 2). With Windows- and Mac OS-certified, PA329C is ideal for photographers, colorists, graphic designers, and film editors.Quick Compare
| Product Details | ||||
| Product | Asus ProArt PA329C 32 Inch 4K HDR Non-Glare Professional Monitor | ESONIC ES1701 17" Square LED Monitor | Starex NB 19 inch Wide Led Monitor | Esonic 22 Inch Wide Screen FHD LED Monitor |
| Image | |
|
|
|
| Price | 0৳ | |
|
|
| Model | PA329C | ESONIC ES1701 | Starex NB 19 inch | Esonic 22 Inch |
| Brand | ASUS | |||
| Availability | Out Of Stock | In Stock | In Stock | In Stock |
| Rating | Based on 0 reviews. |
Based on 0 reviews. |
Based on 0 reviews. |
Based on 0 reviews. |
| Summary | Specifications: Display Features Panel Type IPS Screen Size Wide Screen 32” (81.28cm) Display Type LED Resolution True Resolution : 3840x2160 Brightness 400 cd/㎡ (Typical)/600 cd/㎡ (Peak) Response Time 5ms (Gray to Gray) Viewing Angle 178°(H)/178°(V) Contrast Ratio Contrast Ratio : 1000 :1 (Typical)/1000000 :1 (HDR) Aspect Ratio 16:9 Color Support 1073.7M (10bit) Others Features HDR (High Dynamic Range) Support : Yes (HDR-10 ) DICOM Calibration : Yes Connectivity HDMI HDMI(v2.0) x3 Display Port DisplayPort 1.2 x1 USB Port(s) Type-C Upstream : USB3.0 Type-C x1 Downstream : USB3.0 Type-A x5 Audio Jack 3.5mm Mini-Jack Audio/Video Features Color Temperature Selection 4 Modes ProArt Preset : 9 Modes(Adobe RGB Mode/DCI-P3/DICOM/HDR_PQ Rec2020/sRGB Mode/Rec. 709 Mode/Standard Mode/User Mode 1/User Mode 2) Speakers 3W x 2 Stereo RMS Low Blue Light Yes Flicker Free Yes Others Color Saturation : 98% DCI-P3, 100% Adobe RGB, 100% sRGB and 84% Rec.2020 Power Type 100-240V, 50/60Hz Power Consumption Power On: .. | Specification: Display Shape Square Display Size 17 Inch Display Type LED Panel Type Active Matrix TFT Display Resolution 1280×1024 (WxH) SXGA Brightness (Cd/M2) 400cd/M2 Contrast Ratio 5000:1 Refresh Rate (Hz) 60Hz Response Time (Ms) 5ms Horizontal Viewing Angle 160 Degree Vertical Viewing Angle 150 Degree Ports & Slots VGA Port: 1 Tilt Adjustment Yes Power Consumption 28.5W (Max.), 0.63W (Standby) Operating Temperature 5 Degree C – 40 Degree C Color Black Weight (Kg) 3kg Warranty 1 Year ESONIC ES1701 LED Monitor ESONIC ES1701 Comes With High Performance Intelligent Multi-Frequency Scaning, Use Active Matrix Thin Flim Transistor Liquid Crystal Display, LED Backlight. Comply With VESA DPMS International Power Saving Regulation. Support DDC 1/2B And Windows PNP Plug & Play. Microprocessor Based With OSD Control, Be Able To Adjust The Image To Optimum. Built-In Hoisting Hole Comlying With International Standard, Which Is Able To Hang The Display On The Wall. ESONIC LED Monitor Short for light-emitting diode monitor, an LED monitor or LED display is a flat screen, flat-panel computer monitor or television. It has a very short depth and is light in terms of weight. The actual difference between this and a typical LCD monitor is the backlighting. The first LCD monitors used CCFL instead of LEDs to illuminate the screen. ESONIC LED Monitor Advantages LED monitors offer many benefits compared to those that are CCFL backlit including: Often less expensive. Broader dimming range. Overall more reliable. They run at a lower temperature, and consume much less power, as few as 20 watts. Higher dynamic contrast ratio. Longer lifespan and less environmental impact. .. | Specifications Main Features Display Type LED Screen Size 19 inch (Wide) Resolution 1920 x 1080 Audio Speaker System Built in Speaker Connectivity USB Yes HDMI Yes Starex NB 19 inch Wide Led Monitor Starex NB 19 inch Wide Led Monitor featured with 19 inch (Wide) Display Resulation: 1920 x 1080 LED contrast Ratio: 100000:1 Cristal Clear Display Slim Design. This television has built in Speaker Interface: USB, VGA and HDMI Smart Enargy Saving. The Starex NB 19" Wide Led TV Monitor comes with 01 year warranty.. | Specifications Basic Information Brand Esonic Display Features Display Type TFT LED Panel Type Anti-Glare type, Hard-coating (3H) Screen Size 22 inch Wide Resolution 1920×1080 FHD LED Display Response Time 2ms Contrast Ratio 10000/1 (Dynamic) Color Support 16.7M Colours Refresh Rate 50 – 75Hz Viewing Angle H160/V150 (CR>10) External Features Color(s) Black Technical Specification Connectivity VGA :1 Warranty Information Manufacturing Warranty 1year Esonic 22 Inch Wide Screen HD LED Monitor in Bangladesh Esonic 22 Inch Wide Screen FHD LED Monitor is one of the best budget Monitors in Bangladesh. Excellent screen clarity for constructive offices. Crystal Clear with the viewing features and better connectivity options that help boost productivity in business and at home. Adaptable viewing and connectivity options: Fully flexible stand and a comprehensive set of analog and digital connectivity ports and cables. Cracking screen intelligibility: 1920×1080 FHD resolution with an ultra-wide-angle. This LED Monitor 22” with VGA output. Products Status Stock. Response Time 5ms. Color Support 16.7M Colours and Contrast Ratio: 800:1.1920×1080 FHD Display and Widescreen. Panel Type TFT. Esonic LED Monitor Short for light-emitting diode monitor, an LED monitor or LED display is a flat screen, flat-panel computer monitor or television. It has a very short depth and is light in terms of weight. The actual difference between this and a typical LCD monitor is the backlighting. The first LCD monitors used CCFL instead of LEDs to illuminate the screen. Esonic LED Monitor Advantages LED monitors offer many benefits compared to those that are CCFL backlit including: Often less expensive. Broader dimming range. Overall more reliable. They run at a lower temperature, and consume much less power, as few as 20 watts. Higher dynamic contrast ratio. Longer lifespan and less environmental impact. .. |
|
|
|
|
|
|
Related Product
15,799৳ 17,500৳
Ex Tax:15,799৳
Recently Viewed
43,200৳ 48,400৳
Ex Tax:43,200৳
Tags:
Asus ProArt PA329C 32 Inch 4K HDR Non-Glare Professional Monitor
, Asus ProArt PA329C 32 Inch 4K HDR Non-Glare Professional Monitor Price in Bangladesh
, Asus ProArt PA329C 32 Inch available in bd
, Asus ProArt PA329C 32 Inch Bangladesh
, Asus ProArt PA329C 32 Inch bd
, Asus ProArt PA329C 32 Inch bd price
, Asus ProArt PA329C 32 Inch description
, Asus ProArt PA329C 32 Inch details
, Asus ProArt PA329C 32 Inch features
, Asus ProArt PA329C 32 Inch in Bangladesh
, Asus ProArt PA329C 32 Inch in bd
, Asus ProArt PA329C 32 Inch latest price 2022
, Asus ProArt PA329C 32 Inch latest price in 2022
, Asus ProArt PA329C 32 Inch overview
, Asus ProArt PA329C 32 Inch price
, Asus ProArt PA329C 32 Inch price bd
, Asus ProArt PA329C 32 Inch price in 2022
, Asus ProArt PA329C 32 Inch price in Bangladesh
, Asus ProArt PA329C 32 Inch price in bd
, Asus ProArt PA329C 32 Inch price in bd 2022
, Asus ProArt PA329C 32 Inch review
, Asus ProArt PA329C 32 Inch Specifications
, Asus ProArt PA329C 32 Inch specs