Asus VG248QE 24" FHD Gaming Monitor
Discontinued
Asus VG248QE 24" FHD Gaming Monitor
- Stock: Discontinued
- Model: Asus VG248QE
- Product id: 16111
* অনলাইনে প্রোডাক্ট অর্ডারের পূর্বে আমাদের হেল্পলাইন +8801612-266507 নম্বরে কল দিয়ে স্টক এবং ডেলিভারী সর্ম্পকে সঠিকভাবে জেনে অর্ডার করার জন্য বিশেষভাবে অনুরোধ করা যাচ্ছে *
- Resolution: Full FD (1920x1080)
- Response Time: 1ms
- Viewing Angle:170°(H)/160°(V)
- Brightness: 350 cd/㎡
| Display Features | |
| Resolution | FHD (1920 x 1080) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Response Time | 1 ms |
| General Information | |
| Features | Gaming |
| Input Type | VGA, HDMI, Display Port, Audio Jack, DVI |
| Screen Size | 24 inch |
Specification
| Screen Size | Wide Screen 24.0"(61.0cm) 16:9 |
| Display Type | WLED/ TN |
| Resolution | 1920x1080 |
| Brightness | 350 cd/㎡ |
| Response Time | 1ms (Gray to Gray) |
| Viewing Angle | 170°(H)/160°(V) |
| Contrast Ratio | 80000000:1 |
| Color Support | 16.7M |
| HDMI | Signal Input : HDMI, DisplayPort, (support NVIDIA 3D Vision) |
| Display Port | Yes |
| VGA | VGA cable(Optional) |
| Audio Jack | PC Audio Input : 3.5mm Mini-Jack AV Audio Input : HDMI, DisplayPort Earphone jack : 3.5mm Mini-Jack (for HDMI & DisplayPort Only) |
| DVI | Dual-link |
| Speakers | Stereo Speakers : 2W x 2 Stereo RMS |
| Type | 100-240V, 50/60Hz |
| Power Consumption | Typical:<45 Power Saving Mode:<0.5W Power Off Mode:<0.5W |
| Dimension | Phys. Dimension with Stand(WxHxD):569.4x499.9x231mm Phys. Dimension without Stand(WxHxD):569.4x340.4x57.3mm(For VESA Wall Mount) Box Dimension(WxHxD):674x413x221mm |
| Weight | Net Weight(Esti.):5.5kg Gross Weight(Esti.):8.1kg |
| Tilt | +15°~-5° |
| Warranty | 03 years |
Asus VG248QE 24" FHD Gaming Monitor
Asus VG248QE Full FD (1920x1080) 24-inch Gaming Monitor has extraordinary Ultra smooth 144Hz refresh rate & 1ms (GTG) response time to compliment high level gaming situations. The 3D Vision Ready ensures fast response and crystal-clear images. ASUS Smart Contrast Ratio of 80,000,000:1 and 350cd/m² of brightness for excellent visuals. This supreme gaming device featured with ergonomically designed stand for spontaneous movement and height adjustment.
Having this exclusive monitor in your gaming built would be a pride and to make this possible we offer the best price in Dhaka, Chittagong, Rangpur & Sylhet. You can order this brand-new massive gaming monitor through our official site and our online delivery channel will deliver this at any place inside Bangladesh.
03 years Replacement Warranty
Quick Compare
| Product Details | ||||
| Product | Asus VG248QE 24" FHD Gaming Monitor | ESONIC ES1701 17" Square LED Monitor | Starex NB 19 inch Wide Led Monitor | Enter E-MO-A01 19-inch HD LED Backlit Gaming Monitor |
| Image | |
|
|
|
| Price | 0৳ | |
|
|
| Model | Asus VG248QE | ESONIC ES1701 | Starex NB 19 inch | E-MO-A01 |
| Brand | ASUS | ENTER | ||
| Availability | Discontinued | In Stock | In Stock | In Stock |
| Rating | Based on 0 reviews. |
Based on 0 reviews. |
Based on 0 reviews. |
Based on 0 reviews. |
| Summary | Specification Screen Size Wide Screen 24.0"(61.0cm) 16:9 Display Type WLED/ TN Resolution 1920x1080 Brightness 350 cd/㎡ Response Time 1ms (Gray to Gray) Viewing Angle 170°(H)/160°(V) Contrast Ratio 80000000:1 Color Support 16.7M HDMI Signal Input : HDMI, DisplayPort, (support NVIDIA 3D Vision) Display Port Yes VGA VGA cable(Optional) Audio Jack PC Audio Input : 3.5mm Mini-Jack AV Audio Input : HDMI, DisplayPort Earphone jack : 3.5mm Mini-Jack (for HDMI & DisplayPort Only) DVI Dual-link Speakers Stereo Speakers : 2W x 2 Stereo RMS Type 100-240V, 50/60Hz Power Consumption Typical:.. | Specification: Display Shape Square Display Size 17 Inch Display Type LED Panel Type Active Matrix TFT Display Resolution 1280×1024 (WxH) SXGA Brightness (Cd/M2) 400cd/M2 Contrast Ratio 5000:1 Refresh Rate (Hz) 60Hz Response Time (Ms) 5ms Horizontal Viewing Angle 160 Degree Vertical Viewing Angle 150 Degree Ports & Slots VGA Port: 1 Tilt Adjustment Yes Power Consumption 28.5W (Max.), 0.63W (Standby) Operating Temperature 5 Degree C – 40 Degree C Color Black Weight (Kg) 3kg Warranty 1 Year ESONIC ES1701 LED Monitor ESONIC ES1701 Comes With High Performance Intelligent Multi-Frequency Scaning, Use Active Matrix Thin Flim Transistor Liquid Crystal Display, LED Backlight. Comply With VESA DPMS International Power Saving Regulation. Support DDC 1/2B And Windows PNP Plug & Play. Microprocessor Based With OSD Control, Be Able To Adjust The Image To Optimum. Built-In Hoisting Hole Comlying With International Standard, Which Is Able To Hang The Display On The Wall. ESONIC LED Monitor Short for light-emitting diode monitor, an LED monitor or LED display is a flat screen, flat-panel computer monitor or television. It has a very short depth and is light in terms of weight. The actual difference between this and a typical LCD monitor is the backlighting. The first LCD monitors used CCFL instead of LEDs to illuminate the screen. ESONIC LED Monitor Advantages LED monitors offer many benefits compared to those that are CCFL backlit including: Often less expensive. Broader dimming range. Overall more reliable. They run at a lower temperature, and consume much less power, as few as 20 watts. Higher dynamic contrast ratio. Longer lifespan and less environmental impact. .. | Specifications Main Features Display Type LED Screen Size 19 inch (Wide) Resolution 1920 x 1080 Audio Speaker System Built in Speaker Connectivity USB Yes HDMI Yes Starex NB 19 inch Wide Led Monitor Starex NB 19 inch Wide Led Monitor featured with 19 inch (Wide) Display Resulation: 1920 x 1080 LED contrast Ratio: 100000:1 Cristal Clear Display Slim Design. This television has built in Speaker Interface: USB, VGA and HDMI Smart Enargy Saving. The Starex NB 19" Wide Led TV Monitor comes with 01 year warranty.. | Specification Display Features Screen Size 19" / 48.26CM Display Type LED Resolution Max. Resolution : 1440 x 900 Brightness 250ccl/m2 Response Time 5ms Viewing Angle 90/65 (CR≥10) Aspect Ratio 16:9 Color Support Multi (Color Depth(Number of Colors)): 16.7M colors Refresh Rate 60Hz Connectivity HDMI Yes VGA Yes Audio/Video Features Flicker Free Yes Power Type AC 180-255V 1.0A, 50/60Hz Power Consumption Power Consumption: 21W (Max.) Physical Specification Curvature Flat Warranty Information Manufacturing Warranty 02-Year Warranty Enter E-MO-A01 19-inch HD LED Backlit Gaming Monitor The E-MO-A01, a 19.1-inch VGA, and HDMI LED monitor, is a high-end offering from Enter. All Enter E-MO-A01 19.1 inch VGA & HDMI LED Monitors are built with premium materials and state-of-the-art production techniques, which allows them to meet the requirements in this increasingly competitive business. VGA and HDMI are accepted as input signals, and the display modes include VGA, SVGA, SXGA, and WXGA. The Enter E-MO-A01 features a 250ccl/m2 brightness rating and a 1440 x 900 resolution. It has a 60Hz refresh rate and a 5ms (TD) response time. The Enter E-MO-A01 19-inch HD LED Monitor has a 02-year warranty. .. |
|
|
|
|
|
|
Related Product
7,700৳ 11,000৳
Ex Tax:7,700৳
7,900৳ 9,900৳
Ex Tax:7,900৳
13,300৳ 14,500৳
Ex Tax:13,300৳
Recently Viewed
24,900৳ 27,000৳
Ex Tax:24,900৳
Tags:
Asus VG248QE 24" FHD Gaming Monitor available in bd
, Asus VG248QE 24" FHD Gaming Monitor Bangladesh
, Asus VG248QE 24" FHD Gaming Monitor bd
, Asus VG248QE 24" FHD Gaming Monitor bd price
, Asus VG248QE 24" FHD Gaming Monitor description
, Asus VG248QE 24" FHD Gaming Monitor details
, Asus VG248QE 24" FHD Gaming Monitor features
, Asus VG248QE 24" FHD Gaming Monitor in Bangladesh
, Asus VG248QE 24" FHD Gaming Monitor in bd
, Asus VG248QE 24" FHD Gaming Monitor latest price 2022
, Asus VG248QE 24" FHD Gaming Monitor latest price in 2022
, Asus VG248QE 24" FHD Gaming Monitor overview
, Asus VG248QE 24" FHD Gaming Monitor price
, Asus VG248QE 24" FHD Gaming Monitor price bd
, Asus VG248QE 24" FHD Gaming Monitor price in 2022
, Asus VG248QE 24" FHD Gaming Monitor price in Bangladesh
, Asus VG248QE 24" FHD Gaming Monitor price in bd
, Asus VG248QE 24" FHD Gaming Monitor price in bd 2022
, Asus VG248QE 24" FHD Gaming Monitor review
, Asus VG248QE 24" FHD Gaming Monitor Specifications
, Asus VG248QE 24" FHD Gaming Monitor specs