ASUS Designo MX27UCS 27" 4K UHD IPS USB Type-C Eye Care Monitor
Out Of Stock
ASUS Designo MX27UCS 27" 4K UHD IPS USB Type-C Eye Care Monitor
- Stock: Out Of Stock
- Model: ASUS Designo MX27UCS
- Product id: 19104
- Ultra-low Blue Light, Flicker-free, SplendidPlus
- 27" UHD(3840x2160) 4K IPS Display
- Exquisite Ultra-Slim, Frameless Design
- Stunning 178° Wide Viewing Angles
| Display Features | |
| Resolution | 4K UHD (3840 x 2160) |
| Refresh Rate | 75 Hz |
| Response Time | 5 ms |
| General Information | |
| Features | Free Sync |
| Input Type | VGA, HDMI |
| Screen Size | 27 inch |
Specifications:
| Display Features | |
| Panel Type | IPS |
| Screen Size | Wide Screen 27.0"(68.47cm) 16:9 |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Brightness | 300 cd/㎡ |
| Response Time | 5ms (Gray to Gray) |
| Viewing Angle | 178°(H)/178°(V) |
| Contrast Ratio | 1300:1 |
| Color Support | Color Saturation : 100%(sRGB) Display Colors : 1.07 Billion Chassis Colors : Icicle Gold + Black |
| Connectivity | |
| HDMI | HDMI(v2.0) |
| Display Port | DisplayPort 1.2 |
| USB Port(s) | 3.1x2, With Superspeed USB Charging DisplayPort over USB-C cable (USB-C to USB-C) USB-C to A cable |
| Audio Jack | 3.5mm Mini-Jack |
| Audio/Video Features | |
| Color Temperature Selection | 4 Modes |
| Speakers | 3W x 2 Stereo RMS |
| Low Blue Light | Yes |
| Flicker Free | Yes |
| Power | |
| Power Consumption | Power On <35W Power Saving <0.5W Power Off <0.5W Voltage : 100-240V, 50/60Hz |
| Physical Specification | |
| Dimension | Phys. Dimension with Stand(WxHxD): 614.4x429.5x225.4mm |
| Weight | Net Weight (Esti.): 5.5kg Gross Weight (Esti.): 8.0kg |
| Tilt | +20°~-5° |
| Warranty Information | |
| Manufacturing Warranty | 03 years warranty |
ASUS Designo MX27UCS 27" 4K UHD IPS USB Type-C Eye Care Monitor
The new ASUS Designo MX27UCS Eye Care Monitor delivers stunning 4K UHD (3840 x 2160 resolution) visuals, wide 100% sRGB color gamut, and IPS technology with a pixel density of 163 pixels per inch, MX27UCS gives you sharper images with more details and textures. Having a higher pixel count also means more efficient multitasking, with Designo MX27UCS giving you up to 300% more onscreen space than a similarly sized Full HD display. Whether you're watching 4K UHD video streams online, or re-watching your own video clips. This monitor features iF award-winning design, simplistic classic lines, a sturdy sundial-inspired base stand, and an Icicle Gold finish. In this monitor, Classy frameless design with a brushed metal Icicle Gold finish blends well with any home or office setting and also this monitor adopt USB Type-C port for power delivery, 4K video display and data transmission with single cable.This new ASUS Designo MX27UCS Eye Care Monitor has 03 years warranty.
Quick Compare
| Product Details | ||||
| Product | ASUS Designo MX27UCS 27" 4K UHD IPS USB Type-C Eye Care Monitor | ESONIC ES1701 17" Square LED Monitor | Starex NB 19 inch Wide Led Monitor | Enter E-MO-A01 19-inch HD LED Backlit Gaming Monitor |
| Image | |
|
|
|
| Price | 0৳ | |
|
|
| Model | ASUS Designo MX27UCS | ESONIC ES1701 | Starex NB 19 inch | E-MO-A01 |
| Brand | ASUS | ENTER | ||
| Availability | Out Of Stock | In Stock | In Stock | In Stock |
| Rating | Based on 0 reviews. |
Based on 0 reviews. |
Based on 0 reviews. |
Based on 0 reviews. |
| Summary | Specifications: Display Features Panel Type IPS Screen Size Wide Screen 27.0"(68.47cm) 16:9 Resolution 3840 x 2160 Brightness 300 cd/㎡ Response Time 5ms (Gray to Gray) Viewing Angle 178°(H)/178°(V) Contrast Ratio 1300:1 Color Support Color Saturation : 100%(sRGB) Display Colors : 1.07 Billion Chassis Colors : Icicle Gold + Black Connectivity HDMI HDMI(v2.0) Display Port DisplayPort 1.2 USB Port(s) 3.1x2, With Superspeed USB Charging DisplayPort over USB-C cable (USB-C to USB-C) USB-C to A cable Audio Jack 3.5mm Mini-Jack Audio/Video Features Color Temperature Selection 4 Modes Speakers 3W x 2 Stereo RMS Low Blue Light Yes Flicker Free Yes Power Power Consumption Power On .. | Specification: Display Shape Square Display Size 17 Inch Display Type LED Panel Type Active Matrix TFT Display Resolution 1280×1024 (WxH) SXGA Brightness (Cd/M2) 400cd/M2 Contrast Ratio 5000:1 Refresh Rate (Hz) 60Hz Response Time (Ms) 5ms Horizontal Viewing Angle 160 Degree Vertical Viewing Angle 150 Degree Ports & Slots VGA Port: 1 Tilt Adjustment Yes Power Consumption 28.5W (Max.), 0.63W (Standby) Operating Temperature 5 Degree C – 40 Degree C Color Black Weight (Kg) 3kg Warranty 1 Year ESONIC ES1701 LED Monitor ESONIC ES1701 Comes With High Performance Intelligent Multi-Frequency Scaning, Use Active Matrix Thin Flim Transistor Liquid Crystal Display, LED Backlight. Comply With VESA DPMS International Power Saving Regulation. Support DDC 1/2B And Windows PNP Plug & Play. Microprocessor Based With OSD Control, Be Able To Adjust The Image To Optimum. Built-In Hoisting Hole Comlying With International Standard, Which Is Able To Hang The Display On The Wall. ESONIC LED Monitor Short for light-emitting diode monitor, an LED monitor or LED display is a flat screen, flat-panel computer monitor or television. It has a very short depth and is light in terms of weight. The actual difference between this and a typical LCD monitor is the backlighting. The first LCD monitors used CCFL instead of LEDs to illuminate the screen. ESONIC LED Monitor Advantages LED monitors offer many benefits compared to those that are CCFL backlit including: Often less expensive. Broader dimming range. Overall more reliable. They run at a lower temperature, and consume much less power, as few as 20 watts. Higher dynamic contrast ratio. Longer lifespan and less environmental impact. .. | Specifications Main Features Display Type LED Screen Size 19 inch (Wide) Resolution 1920 x 1080 Audio Speaker System Built in Speaker Connectivity USB Yes HDMI Yes Starex NB 19 inch Wide Led Monitor Starex NB 19 inch Wide Led Monitor featured with 19 inch (Wide) Display Resulation: 1920 x 1080 LED contrast Ratio: 100000:1 Cristal Clear Display Slim Design. This television has built in Speaker Interface: USB, VGA and HDMI Smart Enargy Saving. The Starex NB 19" Wide Led TV Monitor comes with 01 year warranty.. | Specification Display Features Screen Size 19" / 48.26CM Display Type LED Resolution Max. Resolution : 1440 x 900 Brightness 250ccl/m2 Response Time 5ms Viewing Angle 90/65 (CR≥10) Aspect Ratio 16:9 Color Support Multi (Color Depth(Number of Colors)): 16.7M colors Refresh Rate 60Hz Connectivity HDMI Yes VGA Yes Audio/Video Features Flicker Free Yes Power Type AC 180-255V 1.0A, 50/60Hz Power Consumption Power Consumption: 21W (Max.) Physical Specification Curvature Flat Warranty Information Manufacturing Warranty 02-Year Warranty Enter E-MO-A01 19-inch HD LED Backlit Gaming Monitor The E-MO-A01, a 19.1-inch VGA, and HDMI LED monitor, is a high-end offering from Enter. All Enter E-MO-A01 19.1 inch VGA & HDMI LED Monitors are built with premium materials and state-of-the-art production techniques, which allows them to meet the requirements in this increasingly competitive business. VGA and HDMI are accepted as input signals, and the display modes include VGA, SVGA, SXGA, and WXGA. The Enter E-MO-A01 features a 250ccl/m2 brightness rating and a 1440 x 900 resolution. It has a 60Hz refresh rate and a 5ms (TD) response time. The Enter E-MO-A01 19-inch HD LED Monitor has a 02-year warranty. .. |
|
|
|
|
|
|
Related Product
15,799৳ 17,500৳
Ex Tax:15,799৳
Recently Viewed
Tags:
ASUS Designo MX27UCS 27" 4K UHD available in bd
, ASUS Designo MX27UCS 27" 4K UHD Bangladesh
, ASUS Designo MX27UCS 27" 4K UHD bd
, ASUS Designo MX27UCS 27" 4K UHD bd price
, ASUS Designo MX27UCS 27" 4K UHD description
, ASUS Designo MX27UCS 27" 4K UHD details
, ASUS Designo MX27UCS 27" 4K UHD features
, ASUS Designo MX27UCS 27" 4K UHD in Bangladesh
, ASUS Designo MX27UCS 27" 4K UHD in bd
, ASUS Designo MX27UCS 27" 4K UHD IPS USB Type-C Eye Care Monitor
, ASUS Designo MX27UCS 27" 4K UHD IPS USB Type-C Eye Care Monitor Price in Bangladesh
, ASUS Designo MX27UCS 27" 4K UHD latest price 2022
, ASUS Designo MX27UCS 27" 4K UHD latest price in 2022
, ASUS Designo MX27UCS 27" 4K UHD overview
, ASUS Designo MX27UCS 27" 4K UHD price
, ASUS Designo MX27UCS 27" 4K UHD price bd
, ASUS Designo MX27UCS 27" 4K UHD price in 2022
, ASUS Designo MX27UCS 27" 4K UHD price in Bangladesh
, ASUS Designo MX27UCS 27" 4K UHD price in bd
, ASUS Designo MX27UCS 27" 4K UHD price in bd 2022
, ASUS Designo MX27UCS 27" 4K UHD review
, ASUS Designo MX27UCS 27" 4K UHD Specifications
, ASUS Designo MX27UCS 27" 4K UHD specs